Opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem 8,5 proc.

opodatkowanie najmu ryczałtem

Przychody z umowy najmu zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 proc. Metoda ta jest bowiem zarezerwowana wyłącznie dla tzw. najmu prywatnego.

Przychody z umowy najmu zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 proc. Metoda ta jest bowiem zarezerwowana wyłącznie dla tzw. najmu prywatnego. Czym charakteryzuje się ta forma uzyskiwania przychodów? Na jakich zasadach obowiązuje opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem 8,5 proc.? Sprawdźmy!

Przychody z najmu prywatnego to nie działalność

Właściciel nieruchomości może udostępniać ją odpłatnie innym osobom, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z przepisami prawa podatkowego, najem prywatnych nieruchomości stanowi odrębne źródło przychodów. Pod warunkiem jednak, że wynajmowane nieruchomości nie są związane z działalnością ani nie stanowią majątku firmy.

Jak udowodnić, że to najem prywatny?

Chcąc zabezpieczyć się na wypadek kontroli, każdorazowo warto sporządzić umowę najmu, w której zawarta będzie informacja, że dana nieruchomość stanowi własność osoby prywatnej. Warto także wystawiać rachunki jako osoba prywatna (jeżeli zapłata następuje w formie gotówkowej) lub gromadzić dowody zapłaty (jeśli zapłata następuje przelewem). Więcej na temat dokumentowania najmu prywatnego przeczytasz tutaj.

Najem prywatny a ryczałt ewidencjonowany

Jedną z dostępnych metod opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt ewidencjonowany według stawki 8,5 proc. By możliwe było korzystanie z tej formy opodatkowania, konieczne jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu do przychodów z najmu, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu (przy zmianie formy opodatkowania – do 20 stycznia nowego roku).

Najem prywatny na ryczałcie a koszty i przychody

Przy tej formie opłacania PIT, podstawę opodatkowania stanowi przychód (nie dochód). W związku z powyższym, koszty nie mają wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dowody zakupu podatnik powinien przechowywać przez 5 lat, na wypadek kontroli z urzędu skarbowego.

Uzyskane przychody rejestruje się natomiast w uproszczonej ewidencji przychodów, którą należy uzupełnić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca (kiedy to upływa termin zapłaty zaliczki na PIT). Zapisu w ewidencji dokonuje się na podstawie zawartej umowy lub sporządzonego rachunku za wynajem lokalu.

Działalność gospodarcza i najem prywatny

Również przedsiębiorcy, którzy osiągają dodatkowo przychody z najmu prywatnego, mogą zastosować stawkę 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Co ważne, ta forma opodatkowania będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów osiągniętych z najmu.

Rozliczanie najmu – w ramach działalności czy prywatnie? Sprawdź, co się opłaca!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość