Blog ifirma.pl

Ordynacja podatkowa – planowane zmiany 2022

|
|
3 minut czytania
Sprawdź, jakie zmiany mają być wprowadzone w ustawie Ordynacja podatkowa.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa Ordynacja podatkowa reguluje wiele kwestii związanych z zasadami dokonywania rozliczeń podatkowych, ale nie tylko. Znajdziemy tam odpowiedzi na pytania, jakie prawa i obowiązki ma każdy podatnik, a więc nie tylko osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat planowanych zmian w Ordynacji podatkowej.

Planowane zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa w 2022 roku

W rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową pojawiły się między innymi zmiany dotyczące ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z projektem i uzasadnieniem do niego nowe regulacje obejmują następujące obszary:

 1. Pojęcie “Portalu Podatkowego” zostanie zastąpione określeniem “e-Urząd Skarbowy”. W nowym systemie wiele spraw będzie mogło być załatwianych zdalnie, rozszerzony zostanie katalog usług. Każdy podatnik, a więc również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą mogły załatwiać sprawy w urzędzie skarbowym online, jeżeli wyrażą na to zgodę.
 2. W projekcie zaproponowane zmianę w art. 50, w tym przepisie mowa jest o możliwości przedłużania terminów podatkowych w drodze rozporządzenia. Pojęcie “grupy podatników” zastąpiono pojęciem “grupy obowiązanych”, które jest określeniem szerszym. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu przez obowiązanych należy rozumieć wszystkich adresatów przepisów podatkowych, na których przepisy nakładają określone obowiązki: podatnicy, płatnicy, inkasenci, osoby trzecie, następcy prawni, jak również inne podmioty obowiązane do przekazywania informacji. Zmiana pojawiła się w kontekście rozporządzenia zaliczkowego z 7 stycznia 2022 roku. Kwestionowano wówczas podstawę prawną obowiązywania przepisu. W związku z powyższym projektowana zmiana ma na celu doprecyzowanie zakresu podmiotów, które będą objęte przedłużaniem terminów.
 3. Wyłączono możliwość zaliczania wpłat podatku VAT od importu i akcyzy na poczet zaległości podatkowych. Brak takiego przepisu, w ocenie ustawodawcy, może wpłynąć negatywnie na skuteczną i sprawną obsługę podmiotów dokonujących obrotu towarowego z krajami trzecimi.
 4. Nadpłaty dla podatników, którzy nie posiadają adresu zamieszkania na terytorium Polski, będą realizowane wyłącznie na rachunek bankowy wskazany przez podmiot uprawniony do otrzymania nadpłaty. Numery rachunków bankowych do zwrotów będą mogły być zamieszczane w zeznaniu rocznym lub w zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3.
 5. Zajęcie wierzytelności przez komornika sądowego z tytułu nadpłaty będzie możliwe ze wspólnie złożonego zeznania rocznego. Do tej pory takie zajęcia budziły wątpliwości, jeżeli zadłużenie obejmowało tylko jednego z małżonków a nadpłata była wspólna. Po zmianie przepisów w przypadku zajęcia wierzytelności jednego z małżonków zajęciem komorniczym objęta zostanie również wierzytelność wspólna małżonków.
 6. Zaświadczenia będą mogły być wydawane przez e-Urząd Skarbowy. Ma się również zmienić zakres wykazywanych danych. Zaświadczenie ZAS-W nie będzie obejmowało informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe.
 7. Zaświadczenie ZAS-DF i ZAS-DP nie będą zawierały informacji o wysokości obrotu dla celów VAT i akcyzy. Powyższa decyzja podyktowana jest małym zainteresowaniem tego typu informacjami, dodatkowo pojęcie “wysokość obrotu” nie zostało zdefiniowane w przepisach. Po zmianie przepisów zaświadczenia ZAS-DF i ZAS-DP będą zawierały informacje o wysokości dochodu z uzupełnieniem o kwotę uzyskanego przychodu oraz kwoty odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zmiana przepisów miałaby zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, poza pewnymi wyjątkami wskazanymi w projekcie ustawy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie