Osoba niepełnosprawna a możliwość zwolnienia i refundacji składek w ramach prowadzonej działalności

zwolnienie z zus niepełnosprawny

Zastanawiasz się, czy osoba niepełnosprawna może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Osoby niepełnosprawne mogą na takich samych zasadach, jak pozostałe osoby, zakładać i prowadzić działalność gospodarczą. Mają jednak pewne dodatkowe przywileje. Jednym z nich jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z zapłaty składek ZUS i to zagadnienie będzie przedmiotem naszych rozważań w publikacji.

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Podstawą do uznania osoby za niepełnosprawną jest wyłącznie orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na tej podstawie określane są stopnie posiadanej niepełnosprawności:

 1. Lekki – częściowa niezdolność do pracy – III grupa inwalidzka.
 2. Umiarkowany – częściowa lub całkowita niezdolność do pracy – II grupa inwalidzka.
 3. Znaczny – całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji – I grupa inwalidzka.

Jaki ZUS opłaca osoba niepełnosprawna?

Przedsiębiorca, który posiada stopień niepełnosprawności podlega pod rozliczanie składek ZUS na zasadach ogólnych stosowanych również w stosunku do innych właścicieli firm, może więc podlegać pod:

 1. Ulgę na start przez pierwsze 6 pełnych miesięcy.
 2. ZUS preferencyjny przez 24 miesiące.
 3. Mały ZUS plus, który jest wyliczany na podstawie osiągniętego dochodu, pod warunkiem, że przychód w danym roku podatkowym nie przekroczył 120.000 zł.
 4. Duży ZUS.

Bez względu na sposób opłacania składek społecznych, każdy przedsiębiorca, również niepełnosprawny, ma obowiązek opłacania składek zdrowotnych. Jednak w przypadku osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności składka zdrowotna nie zawsze musi być opłacana, o czym napiszemy później.

Kiedy osoba niepełnosprawna może ubiegać się o refundację w 100% składek społecznych?

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o refundację składki emerytalnej i rentowej, co szczegółowo jest uregulowane w obowiązujących przepisach.

Wysokość refundacji uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. O refundację z opłacania składki emerytalnej i rentowej w pełnej wysokości mogą się ubiegać jedynie osoby, które posiadają znaczny stopień niepełnosprawności.

Przedsiębiorca otrzymujący rentę z tytułu niezdolności do pracy, która może wiązać się ze stopniem niepełnosprawności nie zostaje zwolniony z zapłaty składek społecznych.

Kiedy osoba niepełnosprawna jest zwolniona z opłacania składki zdrowotnej?

Osoba niepełnosprawna może również, przy spełnieniu określonych warunków, korzystać ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. Również w tym przypadku będzie miało znaczenie orzeczony stopień niepełnosprawności.

Zwolnione z obowiązku opłacania składki zdrowotnej są osoby o:

 1. Umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem, że:
  • przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury. Minimalna emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, a więc 50% to 625,44 zł lub
  • opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
 2. Warunki opisane powyżej nie muszą być spełnione łącznie.

 3. Osoby niepełnosprawne, które nie mają ustalonego stopnia niepełnosprawności, ale posiadają wydane przez lekarza ZUS orzeczenie o niezdolności do pracy.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej nie obejmuje osób o lekkim stopniu niepełnosprawności.

W jaki sposób wyliczyć przychód jeżeli osoba niepełnosprawna prowadzi kilka rodzajów działalności?

W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostało opisane, jakie rodzaje działalności są brane pod uwagę do sumowania przychodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie:

 • spółki cywilnej,
 • jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki jawnej,
 • spółki komandytowej,
 • spółki partnerskiej,
 • działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
 • wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym,
 • wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • inna pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Suma przychodów ze wszystkich wyżej wymienionych rodzajów działalności gospodarczej nie może przekraczać 50% minimalnej emerytury, a więc w 2021 roku jest to kwota 625,44 zł.

Podsumowanie

Osoby niepełnosprawne otrzymają refundację składek społecznych w 100% i są zwolnione z opłacenia składki zdrowotnej w 100%, jeżeli spełnią warunki opisane poniżej:

Refundacja składki emerytalnej i rentowej w 100% Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 100%
 1. Osoba niepełnosprawna z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że:
  • przychody ze wszystkich rodzajów działalności gospodarczej nie przekraczają miesięcznie 50% najniższej emerytury lub
  • podatek dochodowy jest opłacany w formie karty podatkowej.
 2. Osoba bez ustalonego stopnia niepełnosprawności, ale z wydanym przez lekarza ZUS orzeczeniem o niezdolności do pracy.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Orzeczenie o niepełnosprawności a składka zdrowotna - kiedy można skorzystać ze zwolnienia?

  Osoba niepełnosprawna może również, przy spełnieniu określonych warunków, korzystać ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. Również w tym przypadku będzie miało znaczenie orzeczony stopień niepełnosprawności.

 2. 🔸Umiarkowany stopień niepełnosprawności a składki ZUS jak to wygląda w praktyce?

  Wysokość refundacji uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. O refundację z opłacania składki emerytalnej i rentowej w pełnej wysokości mogą się ubiegać jedynie osoby, które posiadają znaczny stopień niepełnosprawności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość