Podatek liniowy

podatek liniowy 2022

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wyboru najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania. Dostępne opcje opodatkowania zależą od kilku czynników, m.in. rodzaju prowadzonej sprzedaży, wysokości dochodu, liczby prowadzonych działalności czy możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Jedną z opcji jest podatek liniowy, ale nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać i nie dla każdego jest to forma najkorzystniejsza.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wyboru w jaki sposób opodatkowują swoje dochody bądź przychody. Każdego roku mogą wybrać inną formę opodatkowania, jednak przed jej zmianą trzeba sprawdzić czy dana opcja jest właściwa dla danego rodzaju prowadzonej sprzedaży, wysokości dochodu, liczby prowadzonych działalności czy możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Jedną z opcji jest podatek liniowy, ale nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać i nie dla każdego będzie to wskazane.

Podatek liniowy – najważniejsze informacje

Zasady wyliczania podatku liniowego

Zgodnie z tą metodą wyliczania podatku, podatek wynosi 19% od podstawy, bez względu na jej wysokość, czyli podatek nie jest progresywny. Ale ta forma ma też minusy: nie możemy stosować wszystkich ulg podatkowych ani wspólnie się opodatkowywać ze współmałżonkiem lub dzieckiem (gdy jesteśmy samotnym rodzicem). Od strony formalnej, aby móc w ten sposób rozliczyć dochody z działalności, należy złożyć oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania poprzez aktualizację wniosku CEIDG w odpowiednim terminie.

Ważne terminy

Bez względu na to czy przedsiębiorca prowadził już wcześniej działalność gospodarczą i pragnie zmienić opodatkowanie w następnym roku, czy dopiero zakłada firmę – oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto przychód z działalności, a jeśli pierwszy przychód zostanie osiągnięty dopiero w grudniu – zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania dokonujemy do 31 grudnia danego roku.

Zaliczka miesięczna lub kwartalna

W trakcie roku podatek może być opłacany co miesiąc lub co kwartał. W poprzednich latach o wybranym terminie płatności pierwszej zaliczki należało powiadomić US do 20-tego lutego nowego roku lub 20-tego następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności. Od roku 2019 nastąpiła zmiana i informacje na temat sposobu opłacania zaliczek przekazujemy urzędowi skarbowemu dopiero w składanym zeznaniu rocznym.

Złożone przez przedsiębiorcę oświadczenie dotyczy również lat następnych. Zasada opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej obowiązuje do momentu: utraty prawa do podatku liniowego bądź złożenia oświadczenia we właściwym terminie o wyborze innej formy opodatkowania.

Jedna metoda opodatkowania dla wszystkich dochodów z DG

Wybór metody opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej, traktowanych jako jedno źródło dochodów wg ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji prowadzenia działalności samodzielnie oraz łączenia z działalnością w spółce nieposiadającej osobowości prawnej (cywilnej lub jawnej) bądź prowadzenia działalności w kilku spółkach, dochody z wszystkich działalności gospodarczych będą opodatkowane wg tej samej metody – podatkiem liniowym.

Kto nie może skorzystać z podatku liniowego?

Ograniczenia

Możliwości tej nie mają podatnicy osiągający przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

 • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

W takiej sytuacji wybór metody liniowej nastąpi najwcześniej w nowym roku kalendarzowym wykonywania działalności gospodarczej na innych zasadach.

Utrata prawa

Podatnicy, którzy mieli prawo do wyboru podatku liniowego, ale w trakcie działalności rozpoczęli również osiąganie przychodów ze świadczenia w/w czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tracą prawo do rozliczania dochodów z całego roku i muszą rozliczyć się wg skali. Są zobowiązani do wyliczenia zaliczek od początku roku wg zasad ogólnych oraz zapłaty odsetek za zwłokę od ewentualnych zaległości z tytułu tak obliczonych zaliczek.

Dla kogo podatek liniowy jest opłacalny?

Decydując się na metodę opodatkowania należy rozpatrzyć wiele czynników. m.in. realną wysokość podatku do zapłaty po uwzględnieniu wszelkiego rodzaju odliczeń, ilość czynności księgowo-formalnych koniecznych w danej formie, a także możliwości i ograniczenia jakie nakładają przepisy w związku z daną formą.

Obsługa księgowa

Podatkiem liniowym mogą być opodatkowane dochody ustalone na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź też pełnych ksiąg rachunkowych (gdy ze względu na wysokość obrotu wymagana jest taka forma). Wybór tej metody więc wiąże się z dużo większą liczbą obowiązków, niż np. ryczałt czy karta podatkowa. W sytuacji, w której podatnik nie będzie samodzielnie prowadził czynności księgowych, należy w kalkulacji uwzględnić koszt zatrudnienia księgowego, zakupu koniecznego oprogramowania czy kosztu współpracy z biurem rachunkowym. Generalnie im więcej czynności księgowych oraz dokumentów do rozliczenia, tym koszt obsługi księgowej jest wyższy. Również prowadzenie rozliczeń wg zasad pełnej księgowości jest zdecydowanie droższe niż podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Ulgi podatkowe

Odliczenia od dochodu i podatku

Przy wyliczaniu podatku możemy dokonać odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w danym roku kalendarzowym, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Od wyliczonego podatku dochodowego odliczamy część zapłaconej składki zdrowotnej w danym roku (mamy prawo odliczyć 7,75% od podstawy, płacimy co miesiąc 9% od podstawy).

Rachunek ekonomiczny

Od 2020 roku obowiązuje nowa skala podatkowa dla opodatkowanych na zasadach ogólnych – 17% i 32 %. W przypadku podatku liniowego nic nie uległo zmianie. Podatek wynosi 19% od podstawy opodatkowania. Zastanawiając się nad wyborem tej metody należy rozpatrzyć trzy podstawowe czynniki:

 • czy wysokość dochodu po odjęciu zapłaconych składek społecznych jest wyższa od pierwszego progu podatkowego,
 • czy wysokość dochodów z innych źródeł (liczonych wg skali), zsumowanych z dochodem z działalności, może przekroczyć 1. próg podatkowy i spowodować konieczność dopłaty podatku zarówno od dochodów z działalności jak i z pracy (częsta sytuacja w przypadku prowadzenia działalności i jednoczesnej umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło);
 • czy wykorzystanie ulg podatkowych, zmniejszających podstawę opodatkowania i podatek dochodow, bądź rozliczenie się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko spowoduje, że podstawa opodatkowania będzie mieściła się w pierwszym progu podatkowym.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Janek Foka

  Dzień dobry,
  Zatem jeśli założyłem firmę 1 kwietnia i wybrałem podatek liniowy, to zaliczkę zapłacę do 20 lipca, nie muszę przy tym informować US, że wybrałem rozliczenie kwartalne?
  Pozdrawiam

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość