Blog ifirma.pl

Podatek zryczałtowany od małych wynagrodzeń

|
|
3 minut czytania
W związku ze zmianą przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych od stycznia 2009 przedsiębiorcy mają dodatkowy obowiązek. Ustawodawca nakazał im pobierać w niektórych sytuacjach zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
W związku ze zmianą przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych od stycznia 2009 przedsiębiorcy mają dodatkowy obowiązek. Ustawodawca nakazał im pobierać w niektórych sytuacjach zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Zmiany w przepisach

Nowy przepis ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji gdy umowa zlecenie bądź umowa o dzieło została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem. Ponadto kwota określona w umowie lub umowach zawartych z tym przedsiębiorcą nie przekracza miesięcznie 200 zł. Oznacza to, że gdy pracodawca podpisze ze swoim pracownikiem umowę zlecenie lub umowę o dzieło na kwotę nie przekraczającą 200 zł – to przepis ten nie będzie miał zastosowania. Całe wynagrodzenie pracownika – zarówno z umowy o pracę jaki z tej drugiej umowy – będą opodatkowane według skali. Co więcej, gdy zostanie zawartych kilka umów o tym charakterze z jednym przedsiębiorcą, a ich łączna kwota przekroczy 200 zł – to także nie będzie miał zastosowania powyższy przepis. Inaczej będzie gdy dana osoba zawrze umowy zlecenia czy umowy o dzieło z kilkoma podmiotami. Wtedy nie bierze się pod uwagę łącznej kwoty ze wszystkich umów, ale rozpatruje się je z podziałem na pracodawców. W maju 2009 Izba Skarbowa w Poznaniu wydała interpretację, że jeżeli umowa nie określa miesięcznego wynagrodzenia kwotowo, a definiuje jego wysokość np. na podstawie stawki godzinowej lub prowizji to wówczas nowe przepisy nie mają zastosowania i wynagrodzenie jest opodatkowane na zasadach ogólnych.

Podatek zryczałtowany – jak go obliczyć?

Przy obliczaniu zryczałtowanego podatku przedsiębiorca nie uwzględnia ani składek społecznych ani kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania stanowi przychód bez możliwości jego pomniejszenia. Na obniżenie podatku nie wpływa także składka zdrowotna. Schemat obliczania zryczałtowanego podatku przedstawiają poniższe przykłady. Pierwszy z nich dotyczy umowy zlecenie dla osoby niemającej innego źródła ubezpieczeń, co oznacza, że w tej sytuacji opłacane są z umowy składki społeczne i zdrowotna:
1. kwota brutto wynagrodzenia

200,00

2. składka na ubezpieczenia społeczne (13,71%)

27,42

3. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (1 – 2)

172,58

4. składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%)

15,53

6. podstawa opodatkowania

200,00

5. zaliczka na podatek dochodowy (18%)

36,00

7. kwota do wypłaty (1 – 2 – 4 – 6)

121,05

W kolejnym przykładzie zaprezentowana jest umowa zlecenie dla osoby z innym źródłem ubezpieczenia, co skutkuje opłacaniem z umowy tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne:
1.kwota brutto wynagrodzenia

200,00

2.składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%)

18,00

3.podstawa opodatkowania:

200,00

4.zaliczka na podatek dochodowy (18%)

36,00

5. kwota do wypłaty (1 – 2 – 4)

146,00

Trzeci przykład, to umowa o dzieło, przy której nie opłaca się żadnych składek:
1. kwota brutto wynagrodzenia

200,00

2. zaliczka na podatek dochodowy (18%)

36,00

3. kwota do wypłaty (1 – 2)

164,00

Kwoty opodatkowane zryczałtowanym podatkiem nie są wykazywane w zeznaniu rocznym wraz z przychodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Za to składki społeczne i zdrowotne, o ile były naliczone, mogą zostać przez podatnika wykazane w zeznaniu rocznym i odliczone od pozostałych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. k.b.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 21 kwietnia 2009 o 11:17
   Adam

   jak to wprowadzić w waszym serwisie?

  2. 11 marca 2010 o 01:37
   Rafał Kanke

   Jeśli pracownik ma w całym 2009roku takich umów poniżej 200zł na łączną kwotę niższą niż 3091zł – niby jeszcze wolną od podatku to ta ustawa zabiera 556,20zł “wolności podatkowej”!! Janosik zabierał tylko bogatym!!Przy tak niskich dochodach zapłacone prze przcodawce ryczałty są kwotami ogromnymi dla obywatela!!

  3. 11 marca 2010 o 14:14
   Hanna Liczner

   Ma Pan rację Panie Rafale, jest to kolejny przykład gdy uproszczenie księgowania (taki był zamiar ustawodawcy) okazuje się utrudnieniem dla przedsiębiorcy, jego księgowej a zwykły podatnik traci.

  4. 21 czerwca 2010 o 10:30
   Arcymedia

   To ile wreszcie wynosi procentowo zaliczka na podatek normalnie? Przy umowach powyżej 200 zł? Bo idzie się pogubić.

  5. 21 czerwca 2010 o 12:03
   Hanna Liczner

   Przy obu wynosi 18%, ale przy umowach poniżej 200 zł do obliczenia zryczałtowanego podatku przedsiębiorca nie uwzględnia ani składek społecznych ani kosztów uzyskania przychodów. Podstawę opodatkowania stanowi przychód bez możliwości jego pomniejszenia. Na obniżenie podatku nie wpływa także składka zdrowotna.

  6. 24 czerwca 2010 o 08:58
   Arcymedia

   Czy serwis IFirma oblicz to automatycznie, czy tez trzeba zrobić to w jakiś sposób ręcznie?

  7. 24 czerwca 2010 o 13:29
   M.Michalak

   Instrukcję księgowania wysyłamy na adres mailowy.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie