O pomyłkę przy składaniu rozliczeń podatkowych z VAT nie jest trudno. Wówczas najczęściej należy złożyć korektę rozliczenia, ale jeszcze do niedawna, a mianowicie do końca 2021 roku, żeby uniknąć konsekwencji karnoskarbowych należało złożyć tzw. czynny żal. Na szczęście od 2022 roku nie ma już takiej potrzeby W dzisiejszej publikacji opiszemy, czy korekty JPK_V7 składane za lata ubiegłe mogą być składane bez czynnego żalu.
Kiedy przedsiębiorcę mogą dotknąć kary?
Pod pojęciem kary należy rozumieć kary za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, o których jest mowa w ustawie Kodeks karny skarbowy. Jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie przyzna się do naruszenia przepisów podatkowych może złożyć czynny żal.
Korekta JPK_V7 w 2022 roku za lata ubiegłe a czynny żal
Zmiana przepisów jaka została opublikowana w Polskim Ładzie objęła również swoim zasięgiem instytucję czynnego żalu. Mianowicie od 2022 roku przedsiębiorca nie musi składać czynnego żalu wraz z korektą JPK_V7.
Polski Ład znowelizował przepisy ustawy Kodeks karny skarbowy, w świetle których przedsiębiorca nie podlega już karze za przestępstwa i wykroczenia skarbowego, jeżeli złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji. Powstała wątpliwość, czy zmienione przepisy dotyczą jedynie JPK_V7 składanych od 1 stycznia 2022 roku, czy również korekt za lata ubiegłe. Z uwagi na brak przepisów przejściowych należy przyjąć, że korekty JPK_V7 składane od 1 stycznia 2022 roku, bez względu na to czy dotyczą roku 2022, czy lat wcześniejszych, mogą być składane bez składania zawiadomienia w postaci czynnego żalu.