Polski Ład wprowadza wiele zmian przepisów podatkowych, również w zakresie podatku VAT. Zakres wprowadzanych regulacji jest bardzo obszerny, dlatego też w naszych publikacjach omawiamy odrębnie poszczególne zagadnienia. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do wprowadzonych zmian w branży finansowej w podatku VAT.
Usługi finansowe a podatek VAT
W ustawie o podatku VAT usługi finansowe znajdują się w obszarze usług objętych zwolnieniem przedmiotowym i zostały wymienione w art. 43 ustawy. Zgodnie z przepisami, które obowiązują do końca 2021 roku, takie usługi muszą bezwzględnie być objęte zwolnieniem z VAT. Tym samym pozbawia to przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w branży finansowej.
VAT w branży finansowej – co zmienia Polski Ład?
Możliwość opodatkowania usług finansowych wiąże się z uzyskaniem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych ze świadczeniem tych usług. Natomiast nabywcy usług będą mieli prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług finansowych na zasadach ogólnych.
Jak z tego wynika, w dalszym ciągu zwolnione od podatku VAT będą usługi finansowe świadczone na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, tzw.niepodatników.
Jakie usługi finansowe będą mogły być opodatkowane w VAT?
W zmienionym przepisie zostały wskazane określone usługi z branży finansowej, które fakultatywnie będą mogły być opodatkowane w VAT, a należą do nich m.in.:
- transakcje dotyczące walut, banknotów i monet używanych,
- usługi zarządzania:
- funduszami inwestycyjnymi,
- otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi,
- pracowniczymi programami emerytalnymi,
- pracowniczymi planami kapitałowymi.
- usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,
- usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji finansowych,
- usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych,
- usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe.
Na uwagę zasługuje fakt, że w katalogu usług finansowych, które mogą być opodatkowane w VAT nie znalazły się usługi ubezpieczeniowe.
Podsumowanie
Wprowadzone zmiany pozwalają przedsiębiorcom na podjęcie indywidualnej decyzji, czy chcą opodatkować w VAT świadczone usługi finansowe na rzecz sektora B2B, czy też nie. Powrót do zwolnienia od podatku VAT będzie oczywiście możliwy, ale dopiero po upływie 2 lat. Przedsiębiorca musi jeszcze pamiętać, że w dalszym ciągu muszą być bezwzględnie zwolnione z VAT usługi finansowe świadczone na rzecz konsumentów B2C.