|
|
3 minut czytania

VAT w branży finansowej – co zmienił Polski Ład?

Prowadzisz działalność gospodarczą w branży finansowej? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład.

vat w branży finansowej

Polski Ład wprowadza wiele zmian przepisów podatkowych, również w zakresie podatku VAT. Zakres wprowadzanych regulacji jest bardzo obszerny, dlatego też w naszych publikacjach omawiamy odrębnie poszczególne zagadnienia. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do wprowadzonych zmian w branży finansowej w podatku VAT.

Usługi finansowe a podatek VAT

W ustawie o podatku VAT usługi finansowe znajdują się w obszarze usług objętych zwolnieniem przedmiotowym i zostały wymienione w art. 43 ustawy. Zgodnie z przepisami, które obowiązują do końca 2021 roku, takie usługi muszą bezwzględnie być objęte zwolnieniem z VAT. Tym samym pozbawia to przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w branży finansowej.

VAT w branży finansowej – co zmienia Polski Ład?

Możliwość opodatkowania usług finansowych wiąże się z uzyskaniem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych ze świadczeniem tych usług. Natomiast nabywcy usług będą mieli prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług finansowych na zasadach ogólnych.

Jak z tego wynika, w dalszym ciągu zwolnione od podatku VAT będą usługi finansowe świadczone na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, tzw.niepodatników.

Jakie usługi finansowe będą mogły być opodatkowane w VAT?

W zmienionym przepisie zostały wskazane określone usługi z branży finansowej, które fakultatywnie będą mogły być opodatkowane w VAT, a należą do nich m.in.:

  • transakcje dotyczące walut, banknotów i monet używanych,
  • usługi zarządzania:
    • funduszami inwestycyjnymi,
    • otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi,
    • pracowniczymi programami emerytalnymi,
    • pracowniczymi planami kapitałowymi.

  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,
  • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji finansowych,
  • usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych,
  • usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe.

Na uwagę zasługuje fakt, że w katalogu usług finansowych, które mogą być opodatkowane w VAT nie znalazły się usługi ubezpieczeniowe.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany pozwalają przedsiębiorcom na podjęcie indywidualnej decyzji, czy chcą opodatkować w VAT świadczone usługi finansowe na rzecz sektora B2B, czy też nie. Powrót do zwolnienia od podatku VAT będzie oczywiście możliwy, ale dopiero po upływie 2 lat. Przedsiębiorca musi jeszcze pamiętać, że w dalszym ciągu muszą być bezwzględnie zwolnione z VAT usługi finansowe świadczone na rzecz konsumentów B2C.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie