Skuter w firmie a VAT

Czy firmowy skuter może być traktowany jak samochód ciężarowy? Z uwagi na swoje właściwości nie – są to zupełnie odmienne rodzaje pojazdów. Jednak już z punktu widzenia odliczenia VAT jest to możliwe – skuter w firmie może uprawniać właściciela do odliczenia 100% VAT od paliwa i innych wydatków.

Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych

W Ustawie o VAT nie znajdziemy wprost ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych i motocykli. Przepis pozwala na odliczanie wyłącznie 50% VAT naliczonego do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi; a w związku z licznymi wyjątkami w praktyce najczęściej utożsamia się go z osobówkami.

Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby nabyć do firmy skuter, może okazać się, że ograniczenie w VAT wcale nie będzie miało do niego zastosowania.

Skuter w firmie a VAT

Ustalając, jak odliczać VAT od skutera w firmie należy odnieść się przede wszystkim nie do Ustawy o VAT, ale do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tam bowiem znajduje się definicja pojazdu samochodowego – jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (poza ciągnikiem rolniczym). Natomiast pojazdem silnikowym nazywamy pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

W ustawie znajdziemy także definicję motoroweru – jest to pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Prawo o ruchu drogowym nie zawiera natomiast definicji skutera. Dlatego też w praktyce przyjmuje się, że jeżeli taki pojazd nie przekracza prędkości 25 km/h, nie zastosujemy do niego definicji pojazdu samochodowego, a co za tym idzie – również ograniczenia w odliczeniu VAT. Zatem od skutera z tak ograniczoną prędkością można generalnie odliczyć 100% VAT w związku z jego zakupem, a także dalszą eksploatacją.

Podobnie będzie z pojazdami, które spełnią definicję motoroweru – mogą one być nieco szybsze (do 45 km/h) i nadal uprawniać do odliczenia pełnego VAT. Będzie tak jednak tylko pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe przesłanki wyłączenia motoroweru z grupy pojazdów silnikowych, a co za tym idzie – również samochodowych.


Skuter w firmie? Sprawdź, jak wprowadzić go do serwisu!


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi