Blog ifirma.pl

Odliczenie składki zdrowotnej w projekcie ustawy Polski Ład 2.0

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy będziesz mógł odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną? Sprawdź, jakie zmiany przepisów są przygotowywane.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła wiele rewolucyjnych zmian przepisów. Największym dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców jest zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej i brak możliwości nawet częściowego odliczenia jej od podatku. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat projektowanych zmian w zakresie rozliczania składki zdrowotnej.

Kto będzie mógł odliczyć składkę zdrowotną?

W projekcie ustawy, nazywanej również Polskim Ładem 2.0, zapisane zostały zmiany w zakresie możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Mowa jest w niej o przedsiębiorcach, którzy wybrali opodatkowanie:

 • podatkiem liniowym,
 • zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
 • kartą podatkową.

Nie skorzystają z nowego rozwiązania firmy, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców oznaczała będzie jedynie niewielkie przywileje. W projekcie ustawy zaproponowano:

Odliczenie składki zdrowotnej w projekcie ustawy o Polskim Ładzie

Podatek liniowy
Zryczałtowany podatek dochodowy
Karta podatkowa
Roczny limit odliczenia ma wynosić 8.700 zł i będzie podlegał zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub będzie pomniejszał podstawę do opodatkowania
Przychody osiągnięte z działalności gospodarczej będą mogły być pomniejszone o 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne
Podatek wynikający z decyzji organu podatkowego będzie mógł być obniżony o 19% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Projektowana zmiana przepisów, poza wyjątkami wskazanymi w projekcie, miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 10 maja 2022 o 14:24
   Kieren

   Wiadomo kiedy te przepisy wejdą w życie? Bo to chyba na razie tylko projekt, kiedy bedzie wiadomo na 100%, że od lipca będzie można odliczyć część zdrowotnego? Rozliczam dużo sezonowych działalności na karcie i zwykle przygotowuje im przelewy na całe wakacje od razu a tu nie wiadomo w sumie jakie zrobić ;_;

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie