Błędny przelew do urzędu – co zrobić w przypadku pomyłki?

błędny przelew do urzędu

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu skarbowego, wpłata na nieprawidłowy numer konta, zbyt niska lub zbyt wysoka kwota przelewu podatkowego – pomyłka może się zdarzyć każdemu. Sprawdź, co wtedy zrobić.

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu skarbowego, wpłata na nieprawidłowy numer konta, zbyt niska lub zbyt wysoka kwota przelewu podatkowego – pomyłka może się zdarzyć każdemu. Błędny przelew, sprawdź co zrobić w takiej sytuacji!

Przelew podatkowy do niewłaściwego urzędu

Jeśli przedsiębiorca dokonał wpłaty do niewłaściwego urzędu skarbowego, w celu naprawy błędu powinien napisać pisma do obu urzędów z informacją o zaistniałej sytuacji i poprosić urząd, do którego omyłkowo przelał środki, o przelanie pieniędzy na konto właściwego urzędu. Może też ponownie zapłacić podatek, tym razem do właściwego urzędu, i ubiegać się o zwrot omyłkowo wpłaconych środków w drugim urzędzie.

Błędny przelew do urzędu – niewłaściwy numer konta

W takiej sytuacji przedsiębiorca również ma dwa rozwiązania: może napisać pismo do urzędu skarbowego z prośbą o przeksięgowanie zapłaty na właściwy numer rachunku Bądź też ponownie zapłacić podatek, tym razem na poprawny numer konta, i ubiegać się o zwrot omyłkowo wpłaconych środków lub zaksięgowanie ich na poczet przyszłych zobowiązań.

Jeśli nie wiemy na jakie konto wpłacić podatek, na stronach urzędów skarbowych dostępne są numery kont do wpłaty. Informacje można znaleźć także w naszej aplikacji.

Zapłata podatku – za mała kwota przelewu

Jeśli przedsiębiorca wpłaci zbyt niską kwotę podatku do urzędu skarbowego, to powinien jak najszybciej dopłacić różnicę. Błędny przelew należy opisać tak jak poprzedni, bez dopisywania dodatkowych informacji. Nie trzeba wysyłać do urzędu pisma z wyjaśnieniami.

Zasadą jest, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W celu wyliczenia odsetek można skorzystać z kalkulatorów odsetkowych dostępnych na stronach internetowych. Jeśli odestki przekraczjaą 8,70 zł, wówczas należy powiększyć o nie zapłatę zaległości (Sprawdź: Odsetki od zaległości podatkowych).

Przelew do urzędu skarbowego – nadpłata podatku

W tej sytuacji wszystko zależy od tego, czy dokonaliśmy nadpłaty w podatku dochodowym czy nadpłaty podatku VAT.

W przypadku podatku VAT, przedsiębiorca może napisać pismo do urzędu skarbowego i ubiegać się o zwrot nadpłaty. Bądź też o zaksięgowanie jej na poczet przyszłego podatku VAT lub na poczet zobowiązań z tytułu innych podatków.

W przypadku podatku dochodowego, rozwiązaniem sytuacji jest pomniejszenie następnej zaliczki o nadpłaconą poprzednio kwotę. Przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaty tylko wtedy, jeśli nie ma podatku do zapłaty i wykaże stratę. Zwrot otrzyma jednak dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.

Błędny przelew do urzędu – czas

Pomyłka w przelewie do urzędu skarbowego może się zdarzyć każdemu. Niektóre z nich mogą jednak doprowadzić do powstania zaległości podatkowych i naliczenia odsetek. Dlatego przy dokonywaniu przelewów warto dokładnie sprawdzać, czy wszystkie wprowadzone dane są prawidłowe. Jeśli wysłaliśmy błędny przelew – jak najszybciej podjąć działania naprawcze.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.