Podatek od sprzedaży detalicznej – obowiązuje od 1 września 2016

podatek od sprzedaży detalicznej

Od 1 września 2016 r. zostanie wprowadzony nowy podatek – podatek od sprzedaży detalicznej.

Od 1 września 2016 r. zostanie wprowadzony nowy podatek – podatek od sprzedaży detalicznej. Opodatkowany będzie tylko przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku od towarów i usług. Sprzedaż na rzecz firm nie będzie opodatkowana.

Podatek od sprzedaży detalicznej 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej „podstawę opodatkowania podatkiem stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 000 000 zł”. Kwota wolna od opodatkowania wyniesie więc w skali roku 204 mln zł. Wynika z tego, iż Użytkownicy prowadzący księgowość w naszym serwisie nie będą opodatkowywać sprzedaży detalicznej nowym podatkiem. Zgodnie z art. 9 projektu ustawy, stawki podatku będą wynosić:
  • 0,8% podstawy opodatkowania – w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 170 mln zł (czyli od przychodu mieszczącego się w granicach pomiędzy 17 mln a 170 mln miesięcznie),
  • 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł – w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekracza kwotę 170 mln zł (od nadwyżki przychodu ponad kwotę 170 mln miesięcznie).
Podatnicy będą zobowiązani do składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji o wysokości podatku oraz zapłaty podatku na rachunek bankowy urzędu w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie dotyczy to podatników, których miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej nie przekroczy kwoty 17 mln zł. Projekt ustawy przewiduje również liczne wyłączenia, które są wymienione w art. 7 projektu ustawy. Projekt ustawy został już uchwalony przez Sejm. Przeczytaj całą treść projektu ustawy.   Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.