Czy podpis elektroniczny przydaje się w prowadzeniu firmy?

podpis elektroniczny a prowadzenie firmy

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej dołączane do informacji wysyłanych drogą elektroniczną (Internet, CD-Rom, dyskietka), służące do identyfikacji osoby przesyłającej. Jest to – inaczej mówiąc – deklaracja tożsamości autora. E-podpis zawsze jest przypisany do konkretnej osoby i może mieć taką samą moc, jak podpis odręczny.

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej dołączane do informacji wysyłanych drogą elektroniczną (Internet, CD-Rom, dyskietka), służące do identyfikacji osoby przesyłającej. Jest to – inaczej mówiąc – deklaracja tożsamości autora. E-podpis zawsze jest przypisany do konkretnej osoby i może mieć taką samą moc, jak podpis odręczny. Jednak czy rzeczywiście podpis elektroniczny przydaje się w prowadzeniu firmy? Sprawdźmy!

Zalety podpisu elektronicznego

Coraz więcej spraw można dziś załatwić z pomocą Internetu. Także tych urzędowych – wysłać do urzędu deklarację podatkową, złożyć deklarację celną i wniosek do KRS, zarejestrować działalność gospodarczą albo po prostu korespondować z urzędami. Podpis elektroniczny, podobnie jak e-administracja, ma ułatwić wymianę informacji, pozwalając przedsiębiorcy zaoszczędzić czas i nie stać w kolejkach pod okienkiem (przedsiębiorca posiadający e-podpis może wysłać dokument do urzędu nawet w środku nocy). E-podpis nie służy jednak wyłącznie kontaktom z urzędami. Można go stosować także przy wystawianiu e-faktur, podpisywaniu dokumentacji medycznej, wysyłaniu pracownikom poleceń służbowych oraz przy podpisywaniu umów z kontrahentami. Prowadzenie firmy, jest łatwiejsze przy jego wykorzystaniu, ponieważ jak widać ma on szerokie zastosowanie.

Podpis elektroniczny a przepisy

Definicja podpisu elektronicznego znajduje się w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm), która jest oparta na przepisach europejskich. Zgodnie z nią każdy obywatel i podmiot w Polsce może używać e-podpisu w kontaktach z różnymi firmami, instytucjami i urzędami.

Dwa rodzaje podpisu elektronicznego

W Polsce istnieją dwa typy podpisu elektronicznego: podpis bezpieczny z kwalifikowanym certyfikatem oraz podpis zwykły. Bezpieczny podpis elektroniczny to zaszyfrowana forma podpisu elektronicznego poświadczona ważnym certyfikatem kwalifikowanym, który wydaje wpisany do rejestru Ministra Gospodarki podmiot świadczący usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego. Otrzymanie certyfikatu wiąże się z opłatami. Zarówno przy rejestracji e-podpisu jak i przy przedłużaniu ważności certyfikatu (co rok lub co dwa lata). Bezpieczny podpis ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Natomiast zwykły podpis elektroniczny nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu. Nie ma jednak takiej mocy prawnej jak bezpieczny e-podpis, co znacznie ogranicza zakres jego zastosowań. Można go wykorzystywać tak jak zwykły odręczny podpis jedynie w stosunkach między kontrahentami, którzy zgodzili się na jego stosowanie.

Podpis elektroniczny a e-deklaracje w ifirma.pl

Klienci ifirma.pl nie potrzebują podpisu elektronicznego, jeśli chcą wysłać e-deklarację do Urzędu Skarbowego. Wystarczy, że upoważnią trzy osoby reprezentujące serwis ifirma.pl do podpisania deklaracji własnym podpisem i przekazania jej w ich imieniu do Urzędu Skarbowego.

Koszty związane z podpisem elektronicznym

Przedsiębiorca decydujący się na bezpieczny podpis elektroniczny musi się liczyć z tym, że poza samym certyfikatem będzie potrzebował także odpowiedniego oprogramowania i karty kryptograficznej wraz z dostosowanym do niej czytnikiem, co może kosztować łącznie od 200 zł do 300 zł. Sam certyfikat należy też systematycznie odnawiać, co może wiązać się z wydatkiem w wysokości ok. 100 zł rocznie.

Czy podpis elektroniczny można wpisać w koszty firmy?

Tak, zakup e-podpisu na potrzeby prowadzenia firmy można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.