Czy podpis elektroniczny przydaje się w prowadzeniu firmy?

podpis elektroniczny a prowadzenie firmy

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej dołączane do informacji wysyłanych drogą elektroniczną (Internet, CD-Rom, dyskietka), służące do identyfikacji osoby przesyłającej. Jest to – inaczej mówiąc – deklaracja tożsamości autora. E-podpis zawsze jest przypisany do konkretnej osoby i może mieć taką samą moc, jak podpis odręczny.

Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej dołączane do informacji wysyłanych drogą elektroniczną (Internet, CD-Rom, dyskietka), służące do identyfikacji osoby przesyłającej. Jest to – inaczej mówiąc – deklaracja tożsamości autora. E-podpis zawsze jest przypisany do konkretnej osoby i może mieć taką samą moc, jak podpis odręczny. Jednak czy rzeczywiście podpis elektroniczny przydaje się w prowadzeniu firmy? Sprawdźmy!

Zalety podpisu elektronicznego

Coraz więcej spraw można dziś załatwić z pomocą Internetu. Także tych urzędowych – wysłać do urzędu deklarację podatkową, złożyć deklarację celną i wniosek do KRS, zarejestrować działalność gospodarczą albo po prostu korespondować z urzędami. Podpis elektroniczny, podobnie jak e-administracja, ma ułatwić wymianę informacji, pozwalając przedsiębiorcy zaoszczędzić czas i nie stać w kolejkach pod okienkiem (przedsiębiorca posiadający e-podpis może wysłać dokument do urzędu nawet w środku nocy). E-podpis nie służy jednak wyłącznie kontaktom z urzędami. Można go stosować także przy wystawianiu e-faktur, podpisywaniu dokumentacji medycznej, wysyłaniu pracownikom poleceń służbowych oraz przy podpisywaniu umów z kontrahentami. Prowadzenie firmy, jest łatwiejsze przy jego wykorzystaniu, ponieważ jak widać ma on szerokie zastosowanie.

Podpis elektroniczny a przepisy

Definicja podpisu elektronicznego znajduje się w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm), która jest oparta na przepisach europejskich. Zgodnie z nią każdy obywatel i podmiot w Polsce może używać e-podpisu w kontaktach z różnymi firmami, instytucjami i urzędami.

Dwa rodzaje podpisu elektronicznego

W Polsce istnieją dwa typy podpisu elektronicznego: podpis bezpieczny z kwalifikowanym certyfikatem oraz podpis zwykły. Bezpieczny podpis elektroniczny to zaszyfrowana forma podpisu elektronicznego poświadczona ważnym certyfikatem kwalifikowanym, który wydaje wpisany do rejestru Ministra Gospodarki podmiot świadczący usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego. Otrzymanie certyfikatu wiąże się z opłatami. Zarówno przy rejestracji e-podpisu jak i przy przedłużaniu ważności certyfikatu (co rok lub co dwa lata). Bezpieczny podpis ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Natomiast zwykły podpis elektroniczny nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu. Nie ma jednak takiej mocy prawnej jak bezpieczny e-podpis, co znacznie ogranicza zakres jego zastosowań. Można go wykorzystywać tak jak zwykły odręczny podpis jedynie w stosunkach między kontrahentami, którzy zgodzili się na jego stosowanie.

Podpis elektroniczny a e-deklaracje w ifirma.pl

Klienci ifirma.pl nie potrzebują podpisu elektronicznego, jeśli chcą wysłać e-deklarację do Urzędu Skarbowego. Wystarczy, że upoważnią trzy osoby reprezentujące serwis ifirma.pl do podpisania deklaracji własnym podpisem i przekazania jej w ich imieniu do Urzędu Skarbowego.

Koszty związane z podpisem elektronicznym

Przedsiębiorca decydujący się na bezpieczny podpis elektroniczny musi się liczyć z tym, że poza samym certyfikatem będzie potrzebował także odpowiedniego oprogramowania i karty kryptograficznej wraz z dostosowanym do niej czytnikiem, co może kosztować łącznie od 200 zł do 300 zł. Sam certyfikat należy też systematycznie odnawiać, co może wiązać się z wydatkiem w wysokości ok. 100 zł rocznie.

Czy podpis elektroniczny można wpisać w koszty firmy?

Tak, zakup e-podpisu na potrzeby prowadzenia firmy można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.