Refundacja kosztów zatrudnienia osoby poniżej 30 lat

pracownik z Urzędu Pracy

Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy mogą starać się o refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych, skierowanych przez urząd pracy, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia.

Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy mogą starać się o refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych, skierowanych przez urząd pracy, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Okres refundacji ma obejmować 12 pierwszych miesięcy zatrudnienia. Po upływie tego czasu pracodawca będzie zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracownika przez kolejne 12 miesięcy, ale już na własny koszt.

Dla kogo refundacja

O refundację może ubiegać się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku Oraz  nie posiada żadnych zaległości podatkowych. Co ważne, z dofinansowania nie mogą skorzystać firmy, które w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku zmniejszyły zatrudnienie. W ten sposób państwo chce uniknąć sytuacji, w której pracodawca zwolnił pracownika, aby otrzymać refundację.

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie przysługuje co miesiąc przez rok. Dokładna kwota określana jest w umowie, nie może jednak przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Refundacja jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Refundacja kosztów zatrudnienia – zasady

Po skierowaniu z PUP osoby bezrobotnej do pracy i zaakceptowaniu jej przez przedsiębiorcę podpisywana jest umowa. Po podpisaniu umowy urząd wypłaca przez rok ustaloną kwotę na rachunek bankowy przedsiębiorcy, na podstawie składanego co miesiąc wniosku. Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie, jest zobowiązany do utrzymania pracownika w zatrudnieniu w czasie refundacji. Jak również przez kolejne 12 miesięcy, tym razem już na własny koszt. Łączny okres zatrudnienia bezrobotnego wynosi 24 miesiące. Ustawa wymaga, aby zatrudnienie było w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy, będzie musiał zwrócić otrzymane środki. Kwota będzie proporcjonalna do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami. Niektóre urzędy pracy mogą posiadać własny regulamin uczestnictwa w programie.. Przed złożeniem wniosku warto zajrzeć na stronę internetową i dokładnie się z nim zapoznać.

Co, jeśli pracownik się nie sprawdzi?

W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, wygaśnięcia stosunku pracy bezrobotnego lub jeśli bezrobotny sam rozwiąże umowę o pracę, urząd pracy skieruje na dane stanowisko nową osobę. Jeśli przedsiębiorca odmówi przyjęcia na zwolnione stanowisko nowej osoby, będzie musiał zwrócić otrzymane środki.

Gdzie i jak zgłosić się po refundację?

Aby skorzystać z refundacji konieczne jest znalezienie właściwego terytorialnie urzędu pracy i złożenie dokumentów zgłoszeniowych. Dokumenty można znaleźć także na stronie internetowej urzędu. Wnioski o dofinansowanie można składać Od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017 roku.

Przeczytaj także: Zatrudnienie stażysty z urzędu pracy

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.