Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS – co robić?

zus preferencyjny

Przedsiębiorcy otwierający działalność gospodarczą mają możliwość opłacania mniejszych składek przez pierwsze 24 miesiące jej prowadzenia. Aby móc skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić kilka warunków.

Przedsiębiorcy otwierający działalność gospodarczą mają możliwość opłacania mniejszych składek przez pierwsze 24 miesiące jej prowadzenia. Aby móc skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić kilka warunków.

Komu nie przysługuje tzw. mały ZUS?

Preferencyjne składki nie przysługują przede wszystkim tym, którzy w okresie ostatnich 5 lat przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej posiadali firmę, a także tym osobom, które w ramach własnej działalności będą świadczyć dla byłego pracodawcy taką samą pracę – usługi – jak w okresie zatrudnienia (o ile przed rozpoczęciem działalności były u niego zatrudnione w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Utrata prawa do preferencyjnych składek ZUS – co zrobić?

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien:
  1. Nie później niż po upływie 7 dni od utraty prawa do małego ZUSu wyrejestrować się z preferencyjnych składek ZUS. Oraz złożyć druk ZUS ZWUA.
  2. Zarejestrować się do składek poprzez złożenie formularza ZUS ZUA/ZUS ZZA w ciągu 7 dni od chwili, w której zacznie go obowiązywać duży ZUS (ZUS ZUA, jeśli prowadzenie firmy jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy; ZUS ZZA, jeśli przedsiębiorca poza prowadzeniem własnej działalności jest zatrudniony na etat w innej firmie i otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalna krajowa),
  3. do 10. dnia następnego miesiąca złożyć deklarację ZUS DRA za pierwszy miesiąc opłacania pełnej składki ZUS lub do 15. dnia każdego następnego miesiąca w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników.
Warto pilnować terminów, ponieważ dalsze opłacanie mniejszych składek może spowodować, że ZUS nałoży na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 100 proc. zaległych składek.

Zawieszenie działalności, a utrata prawa do małego ZUSu

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej dwudziestoczteromiesięczny okres w którym przysługuje prawo do mniejszych składek ZUS nie przedłuża się. Jeśli więc na przykład w dziesiątym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zawiesi ją na dwa miesiące, wówczas po wznowieniu działalności prawo do małego ZUSu będzie mu przysługiwać jeszcze tylko przez dwanaście miesięcy. Jeśli przedsiębiorca utraci prawo do preferencyjnych składek ZUS w trakcie zawieszenia działalności, to powinien wyrejestrować się i zarejestrować do ZUS dopiero wtedy, gdy wznowi działalność. W 2014 roku ZUS preferencyjny wynosi łącznie 431,18 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 418,86 zł), natomiast duży ZUS 1042,46 zł (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 987,39 zł).
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.