Powrót

Zatrudnienie pracownika na okres próbny

Nie zawsze przedsiębiorca zatrudniający nowego pracownika chce się z nim od razu wiązać długoterminową umową. Idealnym sposobem na sprawdzenie, czy nowy pracownik posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności jest zatrudnienie go na umowę na czas próbny.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Nie zawsze przedsiębiorca zatrudniający nowego pracownika chce się z nim od razu wiązać długoterminową umową. Idealnym sposobem na sprawdzenie, czy nowy pracownik posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności jest zatrudnienie go na umowę na czas próbny.  

Jak sporządzić umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny powinna być zawarta na papierze. Musi zawierać takie dane, jak określenie pracownika i pracodawcy, datę zawarcia i okres trwania umowy, datę rozpoczęcia pracy, miejsce wykonywania pracy, wysokość pensji, określenie stanowiska i wymiar czasu pracy.  

Ile maksymalnie może trwać umowa na okres próbny?

Umowa na okres próbny według prawa może być zawarta co najwyżej na okres 3 miesięcy. Jeśli zdarzy się, że w trakcie trwania umowy pracownik trafi na L4, czas trwania umowy nie ulegnie przedłużeniu. Przedsiębiorca i pracownik nie mogą zawrzeć takiej umowy po raz drugi na tym samym stanowisku pracy. Jeśli jednak pracownik zatrudniony na okres próbny nie sprawdzi się na danym stanowisku i pracodawca zechce przenieść go na inne stanowisko, wówczas ponownie może zaproponować mu zatrudnienie na umowę na okres próbny.  

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Tak jak w przypadku innych umów o pracę, umowę na okres próbny należy wypowiedzieć z zachowaniem obowiązującego okresu wypowiedzenia. Jeśli długość umowy nie przekracza 2 tygodni, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeśli umowa jest dłuższa niż 2 tygodnie, wówczas pracownik i pracodawca mają na to tydzień. W przypadku zawarcia umowy na okres 3 miesięcy, obie strony obowiązują 2 tygodnie okresu wypowiedzenia. W przypadku niezłożenia wypowiedzenia umowa rozwiązuje się automatycznie po upływie czasu, na jaki została zawarta.   Zatrudnienie pracownika na umowę na okres próbny to dobry pomysł na to, aby sprawdzić, czy pracownik poradzi sobie na danym stanowisku. Jest to też szansa dla pracownika na to, aby zweryfikować, czy odpowiadają mu zaproponowane przez pracodawcę warunki.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.