Czym są pozostałe przychody dla prowadzącego KPIR?

Pozostałe przychody w KPIR

Zastanawiasz się, co wpisywać w 'pozostałe przychody’ w KPiR? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Prowadzenie podatkowej książki przychodów bez dodatkowych objaśnień może stanowić wyzwanie dla każdego. Dlatego warto przyswoić sobie informacje, w jaki sposób prawidłowo dokumentować przeprowadzane operacje gospodarcze. Dzisiaj zajmiemy się pozostałymi przychodami w PKPiR.

Czym są przychody i pozostałe przychody?

W PKPiR na wpisywanie przychodów zostały przeznaczone dwie kolumny. W pierwszej z nich wpisywana jest wartość przychodów ze sprzedanych towarów i usług, a w drugiej pozostałe przychody. Przychody w kolumnie pierwszej obejmują osiągnięte przychody w zakresie działalności podstawowej przedsiębiorcy. Natomiast w drugiej kolumnie znajdą się wszystkie pozostałe przychody, które mają związek z działalnością gospodarczą.

Co wpisujemy do kol. 8 “pozostałe przychody” PKPiR?

W ustawie o podatku dochodowym zostały wymienione przychody z działalności gospodarczej i inne przychody, które są również przychodem, tylko będą inaczej prezentowane w PKPiR, a należą do nich m.in.:

  1. Nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków. Mogą to być np. dofinansowanie z PFRON.
  2. Kwota podatku od towarów i usług w tej części, w jakiej dokonano korekty zwiększającej podatek VAT odliczony zgodnie z przepisami ustawy o VAT, np. przy rocznej korekcie podatku VAT, jeżeli VAT naliczony od zakupów rozliczany jest proporcją.
  3. Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
  4. Opłata recyklingowa, na temat rozliczania opłaty recyklingowej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
  5. Wynagrodzenie płatników z tytułu terminowej wpłaty podatków do budżetu państwa.
  6. Przychody z najmu, i innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
 

Pełen katalog przychodów, które uznaje się za pozostałe został wymieniony w ustawie o PIT w art. 14 ust. 2. W kol. 8 PKPiR znajdzie się również zwiększenie przychodów na podstawie art. 22p ustawy o PIT, przy zapłacie z pominięciem rachunku bankowego w sytuacjach wymienionych w przepisach. Poniżej prezentujemy na przykładach pozostałe przychody.

Przykład 1:

Pan Andrzej ujął w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który był rozliczany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. W 2021 roku pan Andrzej zdecydował się na sprzedaż pojazdu na kwotę 20.000 zł netto, samochód został w pełni zamortyzowany. W takim przypadku kwota uzyskana ze sprzedaży znajdzie się w pozostałych przychodach.

Przykład 2:

Pani Kasia nabyła towary w ramach transakcji WNT, faktura jest wystawiona w euro. W takim przypadku należy dokonać przeliczenia transakcji na walutę polską. Po przeliczeniu powstaną różnice kursowe. Kwota z faktury wyniosła 1.520 zł, natomiast zapłata w PLN wyniosła 1.500 zł. Koszt poniesiony – z faktury jest wyższy od kosztu zapłaconego, a więc powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 20 zł, które należy zaksięgować w pozostałych przychodach.

Przykład 3:

Pan Adam wystawił notę obciążeniową na kwotę 5.000 zł na firmę X, która nie dotrzymała warunków zawartej umowy. Dnia 27.05.2021 r. kwota wpłynęła na rachunek bankowy pana Adama. W tej dacie kwota 5.000 zł będzie zaksięgowana w PKPiR w pozostałych przychodach.

Przykład 4:

Pani Ania posiada na rachunku firmowym lokatę, od której naliczane jest oprocentowanie. W miesiącu maju z tytułu wypłaconego oprocentowania wpłynęła kwota 100 zł, którą należy wykazać w pozostałych przychodach.

Wszystkie wymienione kategorie przychodów będą księgowane w PKPiR w kol. 8 “pozostałe przychody” i znajdą się w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość