Blog ifirma.pl

Czym są pozostałe przychody dla prowadzącego KPIR?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, co wpisywać w ‘pozostałe przychody’ w KPiR? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie podatkowej książki przychodów bez dodatkowych objaśnień może stanowić wyzwanie dla każdego. Dlatego warto przyswoić sobie informacje, w jaki sposób prawidłowo dokumentować przeprowadzane operacje gospodarcze. Dzisiaj zajmiemy się pozostałymi przychodami w PKPiR.

Czym są przychody i pozostałe przychody?

W PKPiR na wpisywanie przychodów zostały przeznaczone dwie kolumny. W pierwszej z nich wpisywana jest wartość przychodów ze sprzedanych towarów i usług, a w drugiej pozostałe przychody. Przychody w kolumnie pierwszej obejmują osiągnięte przychody w zakresie działalności podstawowej przedsiębiorcy. Natomiast w drugiej kolumnie znajdą się wszystkie pozostałe przychody, które mają związek z działalnością gospodarczą.

Co wpisujemy do kol. 8 “pozostałe przychody” PKPiR?

W ustawie o podatku dochodowym zostały wymienione przychody z działalności gospodarczej i inne przychody, które są również przychodem, tylko będą inaczej prezentowane w PKPiR, a należą do nich m.in.:

 1. Nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków. Mogą to być np. dofinansowanie z PFRON.
 2. Kwota podatku od towarów i usług w tej części, w jakiej dokonano korekty zwiększającej podatek VAT odliczony zgodnie z przepisami ustawy o VAT, np. przy rocznej korekcie podatku VAT, jeżeli VAT naliczony od zakupów rozliczany jest proporcją.
 3. Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
 4. Opłata recyklingowa, na temat rozliczania opłaty recyklingowej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
 5. Wynagrodzenie płatników z tytułu terminowej wpłaty podatków do budżetu państwa.
 6. Przychody z najmu, i innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
 

Pełen katalog przychodów, które uznaje się za pozostałe został wymieniony w ustawie o PIT w art. 14 ust. 2. W kol. 8 PKPiR znajdzie się również zwiększenie przychodów na podstawie art. 22p ustawy o PIT, przy zapłacie z pominięciem rachunku bankowego w sytuacjach wymienionych w przepisach. Poniżej prezentujemy na przykładach pozostałe przychody.

Przykład 1:

Pan Andrzej ujął w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który był rozliczany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. W 2021 roku pan Andrzej zdecydował się na sprzedaż pojazdu na kwotę 20.000 zł netto, samochód został w pełni zamortyzowany. W takim przypadku kwota uzyskana ze sprzedaży znajdzie się w pozostałych przychodach.

Przykład 2:

Pani Kasia nabyła towary w ramach transakcji WNT, faktura jest wystawiona w euro. W takim przypadku należy dokonać przeliczenia transakcji na walutę polską. Po przeliczeniu powstaną różnice kursowe. Kwota z faktury wyniosła 1.520 zł, natomiast zapłata w PLN wyniosła 1.500 zł. Koszt poniesiony – z faktury jest wyższy od kosztu zapłaconego, a więc powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 20 zł, które należy zaksięgować w pozostałych przychodach.

Przykład 3:

Pan Adam wystawił notę obciążeniową na kwotę 5.000 zł na firmę X, która nie dotrzymała warunków zawartej umowy. Dnia 27.05.2021 r. kwota wpłynęła na rachunek bankowy pana Adama. W tej dacie kwota 5.000 zł będzie zaksięgowana w PKPiR w pozostałych przychodach.

Przykład 4:

Pani Ania posiada na rachunku firmowym lokatę, od której naliczane jest oprocentowanie. W miesiącu maju z tytułu wypłaconego oprocentowania wpłynęła kwota 100 zł, którą należy wykazać w pozostałych przychodach.

Wszystkie wymienione kategorie przychodów będą księgowane w PKPiR w kol. 8 “pozostałe przychody” i znajdą się w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie