Czym są pozostałe przychody dla prowadzącego KPIR?

Pozostałe przychody w KPIR

Zastanawiasz się, co wpisywać w 'pozostałe przychody’ w KPiR? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Prowadzenie podatkowej książki przychodów bez dodatkowych objaśnień może stanowić wyzwanie dla każdego. Dlatego warto przyswoić sobie informacje, w jaki sposób prawidłowo dokumentować przeprowadzane operacje gospodarcze. Dzisiaj zajmiemy się pozostałymi przychodami w PKPiR.

Czym są przychody i pozostałe przychody?

W PKPiR na wpisywanie przychodów zostały przeznaczone dwie kolumny. W pierwszej z nich wpisywana jest wartość przychodów ze sprzedanych towarów i usług, a w drugiej pozostałe przychody. Przychody w kolumnie pierwszej obejmują osiągnięte przychody w zakresie działalności podstawowej przedsiębiorcy. Natomiast w drugiej kolumnie znajdą się wszystkie pozostałe przychody, które mają związek z działalnością gospodarczą.

Co wpisujemy do kol. 8 “pozostałe przychody” PKPiR?

W ustawie o podatku dochodowym zostały wymienione przychody z działalności gospodarczej i inne przychody, które są również przychodem, tylko będą inaczej prezentowane w PKPiR, a należą do nich m.in.:

  1. Nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków. Mogą to być np. dofinansowanie z PFRON.
  2. Kwota podatku od towarów i usług w tej części, w jakiej dokonano korekty zwiększającej podatek VAT odliczony zgodnie z przepisami ustawy o VAT, np. przy rocznej korekcie podatku VAT, jeżeli VAT naliczony od zakupów rozliczany jest proporcją.
  3. Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
  4. Opłata recyklingowa, na temat rozliczania opłaty recyklingowej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
  5. Wynagrodzenie płatników z tytułu terminowej wpłaty podatków do budżetu państwa.
  6. Przychody z najmu, i innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
 

Pełen katalog przychodów, które uznaje się za pozostałe został wymieniony w ustawie o PIT w art. 14 ust. 2. W kol. 8 PKPiR znajdzie się również zwiększenie przychodów na podstawie art. 22p ustawy o PIT, przy zapłacie z pominięciem rachunku bankowego w sytuacjach wymienionych w przepisach. Poniżej prezentujemy na przykładach pozostałe przychody.

Przykład 1:

Pan Andrzej ujął w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który był rozliczany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. W 2021 roku pan Andrzej zdecydował się na sprzedaż pojazdu na kwotę 20.000 zł netto, samochód został w pełni zamortyzowany. W takim przypadku kwota uzyskana ze sprzedaży znajdzie się w pozostałych przychodach.

Przykład 2:

Pani Kasia nabyła towary w ramach transakcji WNT, faktura jest wystawiona w euro. W takim przypadku należy dokonać przeliczenia transakcji na walutę polską. Po przeliczeniu powstaną różnice kursowe. Kwota z faktury wyniosła 1.520 zł, natomiast zapłata w PLN wyniosła 1.500 zł. Koszt poniesiony – z faktury jest wyższy od kosztu zapłaconego, a więc powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 20 zł, które należy zaksięgować w pozostałych przychodach.

Przykład 3:

Pan Adam wystawił notę obciążeniową na kwotę 5.000 zł na firmę X, która nie dotrzymała warunków zawartej umowy. Dnia 27.05.2021 r. kwota wpłynęła na rachunek bankowy pana Adama. W tej dacie kwota 5.000 zł będzie zaksięgowana w PKPiR w pozostałych przychodach.

Przykład 4:

Pani Ania posiada na rachunku firmowym lokatę, od której naliczane jest oprocentowanie. W miesiącu maju z tytułu wypłaconego oprocentowania wpłynęła kwota 100 zł, którą należy wykazać w pozostałych przychodach.

Wszystkie wymienione kategorie przychodów będą księgowane w PKPiR w kol. 8 “pozostałe przychody” i znajdą się w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość