Umowa zlecenie – czy zleceniobiorca może być w PPK?

Masz pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie? Sprawdź czy są objęci obowiązkiem uczestnictwa w PPK.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) jest to nowy program do gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Ostatnia IV faza wprowadzenia PPK wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Będzie to już ostatnia grupa pracodawców, którzy objęci zostaną programem wdrożeniowym. Wiele informacji na ten temat pojawiło się już w publikacjach. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy każdy zleceniobiorca może należeć do PPK?

Kto może przystąpić do PPK?

W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U 2018 poz. 2215) zapisane zostały wszystkie informacje o tym przedsięwzięciu. Można tam również przeczytać, że uczestnikami programu mogą być m.in.:

 1. Pracownicy, o których mowa w ustawie Kodeks pracy. Jest to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
 2. Osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy – Kodeks pracy. Umowę na pracę nakładczą zawiera się na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony. Okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy.
 3. Osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Osoby wymienione powyżej muszą podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W jakich wariantach może być zawarta umowa zlecenie?

Umowa zlecenie może być zawarta w różnych wariantach, np.:

 • z pracodawcą, u którego jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę,
 • z pracodawcą, u którego nie jesteśmy na etacie,
 • w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
 • poza prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • bez posiadania innych tytułów do ubezpieczeń społecznych,
 • przez studenta/ucznia,
 • przez emeryta.

Zakwalifikowanie danej umowy zlecenie pod kątem obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego wymaga każdorazowo analizy jeżeli u pracownika nastąpił zbieg tytułów do ubezpieczeń.

Co to jest zbieg tytułów ubezpieczeń?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń powstaje jeżeli zostały spełnione warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi z dwóch lub więcej tytułów, na przykład z tytułu umowy-zlecenia i działalności gospodarczej, umowy o pracę i działalności gospodarczej, pobierania emerytury/renty i wykonywania umowy-zlecenia.

Czy od każdej umowy zlecenie naliczane są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne?

Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne nie muszą być pobierane od każdej umowy zlecenie. Szczegółowe uregulowania zostały zawarte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalna zasada jest taka, że jeżeli ze źródła dochodów poza umową zlecenie dana osoba będzie osiągała przychody w wysokości wyższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (2.600 zł w 2020 r.) wówczas nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby opłacała składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dobrowolnie.

Czy każdy zleceniobiorca może być w PPK?

Dopiero po przeprowadzeniu powyższej analizy można odpowiedzieć na pytanie: czy wszyscy zleceniobiorcy mogą być przypisani do PPK?

Jak wynika z ustawy o PPK mogą to być tylko osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, a więc nie ma mowy o tych zleceniobiorcach, którzy dobrowolnie przystąpią do ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo zleceniobiorca musi być zatrudniony u danego zleceniodawcy przez okres 3 miesięcy, aby pracodawca mógł w jego imieniu zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Przykład 1

Pani Ania jest zatrudniona na etat gdzie otrzymuje 3.000 zł wynagrodzenia. Zawarła dodatkowo umowę zlecenie z innym pracodawcą na kwotę 1.000 zł. Ponieważ wynagrodzenie Pani Anii przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, dlatego zleceniodawca nie ma obowiązku naliczania obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Pani Ania nie będzie miała odprowadzanych wpłat od umowy zlecenie do PPK.

Przykład 2

Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą i jest zatrudniony na umowę zlecenie na kwotę 2.000 zł. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłaca ZUS preferencyjny, a więc obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nalicza od 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji Pan Michał będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenie i jeżeli spełnia warunek 3-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie mógł przystąpić do PPK.

W przypadku każdego zleceniobiorcy należy dokonać indywidualnej oceny pod kątem podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a to będzie punktem wyjścia do odpowiedzi na pytanie czy może być w PPK czy też nie.

Przeczytaj również: Pracownicze Plany Kapitałowe w pytaniach pracowników

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Jeden komentarz
 1. Małgorzata

  Czy osoba wykonująca prace zlecone kilka miesięcy w roku- z przerwą, podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno rentowemu , podlega pod PPK

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce