Pracownicze koszty uzyskania przychodów a rozliczenie roczne na przykładach

Pracownicze koszty uzyskania przychodów

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jak rozliczać pracownicze koszty uzyskania przychodów.

Osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługują pracownicze koszty uzyskania przychodów. Koszty te zostały tak skalkulowane, żeby zrekompensować pracownikom wydatki ponoszone na dojazdy do pracy. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka informacji na temat rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów na przykładach.

Wysokości pracowniczych kosztów uzyskania przychodów

Zasady i wysokości odliczania kosztów pracowniczych zostały uregulowane w przepisach. Wysokość kosztów zależy między innymi od tego:

 • czy pracownik mieszka w tej samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy,
 • czy dojeżdża do pracy z innej miejscowości,
 • czy pracuje u jednego, czy u kilku pracodawców.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostały określone w stałych zryczałtowanych kwotach. Pracownik nie musi dokumentować wydatków poniesionych na dojazdy, żeby miał rozliczane koszty przy obliczaniu wynagrodzenia za pracę.

pracownicze koszty uzyskania przychodow  
Kryteria co do wysokości kosztów pracowniczych
Pracownicze koszty uzyskania przychodów
Miesięczne
Roczne (maksymalne)
Przychody z jednego stosunku pracy
250 zł
3.000 zł
Przychody z więcej niż jednego stosunku pracy
375 zł
4.500 zł
Zamieszkanie w innej miejscowości niż znajduje się zakład pracy
300 zł
3.600 zł
Przychody z więcej niż jednego stosunku pracy i zamieszkania poza miejscowością zakładu pracy
450 zł
5.400 zł

Pracownicze koszty uzyskania przychodów – rozliczenie na przykładach

Nie zawsze rozliczanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów jest bezproblemowe. W praktyce występuje szereg różnego rodzaju sytuacji, w których pracodawca ma dylemat, w jaki sposób i czy w ogóle stosować koszty pracownicze i właśnie do takich wątpliwych przypadków będziemy się odnosili w dzisiejszej publikacji.

Przykład 1

W miesiącu kwietniu 2022 roku pracownik osiągnął przychód mniejszy niż przysługująca do odliczenia kwota pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. W takim przypadku powinno się odliczyć kwotę kosztów do wysokości osiągniętego przychodu.

Przykład 2

Pracownik rozchorował się i przez część miesiąca przebywał na zwolnieniu lekarskim. Limit 33 dni w roku podatkowym, za który przysługuje wynagrodzenie za czas choroby nie został jeszcze przekroczony. W takim przypadku można pomniejszyć przychód pracownika o koszty pracownicze.

Przykład 3

Firma zatrudniła pracownika 20 marca 2022 roku. Powstała wątpliwość, czy w takim przypadku pracodawca powinien odliczyć pełną kwotę kosztów pracowniczych, czy częściową. Przepisy nic nie mówią na temat proporcjonalnego rozliczania kosztów, jeżeli są należne to przysługują w pełnej wysokości. W przypadku zatrudnienia w trakcie miesiąca koszty pracownicze przysługują w stałej miesięcznej kwocie na zasadach ogólnych.

Przykład 4

Pracownik mieszka poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Na jakiej podstawie pracodawca powinien naliczać koszty uzyskania przychodów? W tym przypadku pracownik powinien przedłożyć stosowne oświadczenie, które jest ważne również w kolejnych latach.

Przykład 5

Pan Jan był zatrudniony przez 10 miesięcy w roku podatkowym, 2 miesiące pozostawał bez pracy. Pan Jan zastanawia się, czy może w zeznaniu odliczyć sobie pracownicze koszty za 12 miesięcy. W tym przypadku odpowiedź musi być negatywna, pan Jan nie ujmie w zeznaniu rocznym kosztów za 12 miesięcy. Z przepisów wynika wprost, że koszty pracownicze są naliczane tylko wówczas, gdy pracownik osiąga przychody ze stosunku pracy.

Przykład 6

W miesiącu maju 2022 roku pracownik przebywał przez cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim, za które otrzymał zasiłek chorobowy. W takim przypadku nie ma podstaw do stosowania kosztów pracowniczych, ponieważ nie zostały osiągnięte żadne przychody ze stosunku pracy, zasiłek chorobowy jest przychodem z innych źródeł.

Przykład 7

Pani Ania jest zatrudniona u dwóch pracodawców na ½ etatu i każdy z nich przy naliczaniu wynagrodzeń stosuje pracownicze koszty uzyskania przychodów w kwocie 250 zł. Pani Ania zastanawia się, czy w zeznaniu rocznym może wykazać koszty w podwójnej wysokości w skali roku, co da kwotę 6.000 zł. W tym przypadku nie będzie możliwości wskazania w zeznaniu rocznym pełnej kwoty wykazanej na PIT-11. Przepisy jasno precyzują wysokość miesięcznych i maksymalnych rocznych kosztów uzyskania przychodów. W przypadku zatrudnienia u kilku pracodawców roczny limit wynosi 4.500 zł i taka kwota powinna się znaleźć w zeznaniu rocznym.

Przykład 8

Pracownik ma podpisane 2 umowy o pracę z jednym pracodawcą o różnym zakresie obowiązków. Pracodawca zastanawia się, czy ma prawo stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów od każdej umowy? W tym przypadku nie ma przeszkód żeby stosować koszty odrębnie do każdej umowy. Jednak to pracownik w zeznaniu rocznym musi pamiętać, że kwota roczna kosztów pracowniczych nie może przekroczyć kwoty 4.500 zł lub 5.400 zł jeżeli pracownik dojeżdża z innej miejscowości.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów – podsumowanie

Jak widać na podstawie sytuacji opisanych w przykładach pracodawcy mogą się spotkać z wieloma problematycznymi kwestiami przy rozliczaniu kosztów pracowniczych. Ważne zasady:

 1. Koszty pracownicze w danym miesiącu przysługują tylko wtedy, gdy pracownik osiągnął przychody ze stosunku pracy.
 2. Pracownicze koszty nie są obliczane proporcjonalnie za część miesiąca.
 3. Roczny limit kosztów uzyskania przychodów podany w ustawie o PIT nie może zostać przekroczony.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸 Komu przysługują pracownicze koszty uzyskania przychodów?

  Osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługują pracownicze koszty uzyskania przychodów.

 2. 🔸Kiedy przysługują pracownicze koszty uzyskania przychodów?

  Koszty pracownicze w danym miesiącu przysługują tylko wtedy, gdy pracownik osiągnął przychody ze stosunku pracy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość