Procedura VAT marża – jak należy rozliczyć transakcję?

VAT marża

Świadczysz usługi turystyki? A może sprzedajesz towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy antyki? Warto zapoznać się z tematem procedury VAT marża i zastanowić się nad taką formą opodatkowania swojej działalności gospodarczej.

Zastosowanie procedury VAT marża jest bardzo korzystną formą opodatkowania na gruncie podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, jeżeli tylko spełniają warunki ustawowe, chętnie korzystają z tej możliwości. VAT należny liczony jest od kwota marży a nie od całej kwoty sprzedaży co znacząco obniża podatek do zapłaty. Najczęściej VAT marża występuje przy sprzedaży używanych samochodów, telefonów komórkowych, usług turystycznych, przedmiotów kolekcjonerskich.

Procedura VAT marża w przepisach

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 119 i 120 opisuje dość szczegółowo warunki jakie powinny być spełnione, aby móc właściwie rozliczyć przeprowadzane transakcje z zastosowaniem procedury VAT marża.

Stosowanie procedury VAT marża do towarów używanych, antyków, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich możliwe jest pod warunkiem:

 • Nabycia towarów od osób niebędących podatnikami VAT, między innymi osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
 • Nabycia towarów od podatników zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 2 lub art. 113 – ze względu na obroty do limitu 200.000 zł,
 • Nabycia towarów od podatników, którzy również zastosowali procedurę VAT marża.

Stosowanie procedury VAT marża do usług turystyki:

W przypadku objęcia procedurą marży usługę turystyki należy mieć na uwadze, że pośrednik nabywa usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, w szczególności: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, jest to oczywiście katalog otwarty, a więc można zaliczyć również inne usługi. Przy tej okazji należy zaznaczyć, że podatek VAT naliczony wynikający z nabycia takich usług nie może być odliczony, czego zabraniają wprost przepisy.

Rozliczenie transakcji w procedurze VAT marża

Podstawą opodatkowania w procedurze VAT marża jest kwota marży pomniejszona o podatek VAT należny. Kwota marży jest to różnica pomiędzy kwotą sprzedaży towaru/usługi a kwotą wydatkowaną na nabycie towaru/usługi.

MARŻA= KWOTA SPRZEDAŻY – KWOTA NABYCIA

▲ wróć na początek

W jaki sposób należy ustalić kwotę marży?

Przykład:

Podatnik zakupił samochód od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 15.000 zł, a następnie sprzedał ten samochód za kwotę 20.000 zł. Marżę brutto stanowi kwota 5.000 zł.

Podatek VAT należny: 934,96 zł (5.000×23/123), marża netto:4.065,04 zł.

Faktura wystawiana w procedurze VAT marża musi zawierać stosowne oznaczenia dla przykładu:

 • Dla usług turystycznych – „ procedura marży dla biur podróży”
 • Dla towarów używanych – „ procedura marży – towary używane”

I tak dla pozostałych kategorii towarów. Jest to faktura uproszczona, nie zawiera między innymi stawki i kwoty podatku.

Plik JPK_V7

Sprzedaż w procedurze VAT marża ujmuje się w w pliku JPK_V7M/JPK_V7K w polach P_19 i P_20, ponieważ plik nie przewiduje odrębnej pozycji do ujmowania takich faktur. Dodatkowo należy pamiętać o szczególnych oznaczeniach dla procedury marży w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 takich jak MR_T i MR_UZ.

Przychód w podatku dochodowym

Przychodem w podatku dochodowym jest kwota jaką zapłaci kupujący pomniejszona o podatek VAT należny od sprzedaży. Dla przykładu powyżej będzie to wartość 20 000 zł – 934,96 zł = 19 065,04 zł.

Kosztami uzyskania przychodów będzie łączne wynagrodzenie zapłacone osobie, od której nabywamy towary lub usługi. W przypadku świadczenia usług turystycznych będą to kwoty brutto nabywanych usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Sprzedaż w procedurze VAT marża na rzecz osób fizycznych sprawdź co z kasą fiskalna.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. BOTY

  Przychód w podatku dochodowym dla sprzedaży auta w KPiR będzie 20 000-934,96=19 065,04 i to należy wykazać do opodatkowania ?

 2. BOR

  Do BOTY – wg mnie to Ty masz rację, w artykule powyżej jest błąd odnośnie nazewnictwa co jest przychodem.

 3. Ifirma

  Dziękujemy za uwagi artykuł został zaktualizowany i opis już nie powinien budzić wątpliwości co jest przychodem w podatku dochodowym.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość