Procedura VAT marża – jak należy rozliczyć transakcję?

VAT marża

Świadczysz usługi turystyki? A może sprzedajesz towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy antyki? Warto zapoznać się z tematem procedury VAT marża i zastanowić się nad taką formą opodatkowania swojej działalności gospodarczej.

Zastosowanie procedury VAT marża jest bardzo korzystną formą opodatkowania na gruncie podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, jeżeli tylko spełniają warunki ustawowe, chętnie korzystają z tej możliwości. VAT należny liczony jest od kwota marży a nie od całej kwoty sprzedaży co znacząco obniża podatek do zapłaty. Najczęściej VAT marża występuje przy sprzedaży używanych samochodów, telefonów komórkowych, usług turystycznych, przedmiotów kolekcjonerskich.

Procedura VAT marża w przepisach

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 119 i 120 opisuje dość szczegółowo warunki jakie powinny być spełnione, aby móc właściwie rozliczyć przeprowadzane transakcje z zastosowaniem procedury VAT marża.

Stosowanie procedury VAT marża do towarów używanych, antyków, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich możliwe jest pod warunkiem:

 • Nabycia towarów od osób niebędących podatnikami VAT, między innymi osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
 • Nabycia towarów od podatników zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 2 lub art. 113 – ze względu na obroty do limitu 200.000 zł,
 • Nabycia towarów od podatników, którzy również zastosowali procedurę VAT marża.

Stosowanie procedury VAT marża do usług turystyki:

W przypadku objęcia procedurą marży usługę turystyki należy mieć na uwadze, że pośrednik nabywa usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, w szczególności: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, jest to oczywiście katalog otwarty, a więc można zaliczyć również inne usługi. Przy tej okazji należy zaznaczyć, że podatek VAT naliczony wynikający z nabycia takich usług nie może być odliczony, czego zabraniają wprost przepisy.

Rozliczenie transakcji w procedurze VAT marża

Podstawą opodatkowania w procedurze VAT marża jest kwota marży pomniejszona o podatek VAT należny. Kwota marży jest to różnica pomiędzy kwotą sprzedaży towaru/usługi a kwotą wydatkowaną na nabycie towaru/usługi.

MARŻA= KWOTA SPRZEDAŻY – KWOTA NABYCIA

▲ wróć na początek

W jaki sposób należy ustalić kwotę marży?

Przykład:

Podatnik zakupił samochód od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 15.000 zł, a następnie sprzedał ten samochód za kwotę 20.000 zł. Marżę brutto stanowi kwota 5.000 zł.

Podatek VAT należny: 934,96 zł (5.000×23/123), marża netto:4.065,04 zł.

Faktura wystawiana w procedurze VAT marża musi zawierać stosowne oznaczenia dla przykładu:

 • Dla usług turystycznych – „ procedura marży dla biur podróży”
 • Dla towarów używanych – „ procedura marży – towary używane”

I tak dla pozostałych kategorii towarów. Jest to faktura uproszczona, nie zawiera między innymi stawki i kwoty podatku.

Plik JPK_V7

Sprzedaż w procedurze VAT marża ujmuje się w w pliku JPK_V7M/JPK_V7K w polach P_19 i P_20, ponieważ plik nie przewiduje odrębnej pozycji do ujmowania takich faktur. Dodatkowo należy pamiętać o szczególnych oznaczeniach dla procedury marży w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 takich jak MR_T i MR_UZ.

Przychód w podatku dochodowym

Przychodem w podatku dochodowym jest kwota jaką zapłaci kupujący pomniejszona o podatek VAT należny od sprzedaży. Dla przykładu powyżej będzie to wartość 20 000 zł – 934,96 zł = 19 065,04 zł.

Kosztami uzyskania przychodów będzie łączne wynagrodzenie zapłacone osobie, od której nabywamy towary lub usługi. W przypadku świadczenia usług turystycznych będą to kwoty brutto nabywanych usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Sprzedaż w procedurze VAT marża na rzecz osób fizycznych sprawdź co z kasą fiskalna.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. BOTY

  Przychód w podatku dochodowym dla sprzedaży auta w KPiR będzie 20 000-934,96=19 065,04 i to należy wykazać do opodatkowania ?

 2. BOR

  Do BOTY – wg mnie to Ty masz rację, w artykule powyżej jest błąd odnośnie nazewnictwa co jest przychodem.

  • Ifirma

   Dziękujemy za uwagi artykuł został zaktualizowany i opis już nie powinien budzić wątpliwości co jest przychodem w podatku dochodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość