Jak wyliczyć kwotę limitu dla zwolnienia z podatku VAT

zwolnienie z podatku

Podatnik rozpoczynając w trakcie roku podatkowego działalność gospodarczą nie musi od razu (poza kilkoma wyjątkami) rejestrować się jako czynny płatnik VAT. Wylicza on wysokość limitu obrotów, do przekroczenia którego może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą ma prawo do korzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Zwolnienie uwalnia go go z obowiązku doliczania podatku VAT do swojej sprzedaży (poza kilkoma wyjątkami).  Pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy w trakcie roku określonego limitu. Limit roczny wynosi obecnie 200 tys zł. Gdy działalność jest rozpoczynana w trakcie roku wysokość limitu jest wyliczana indywidualnie – w odpowiedniej proporcji (wzór poniżej) zależnej od okresu przez jaki działalność będzie prowadzona. Przedsiębiorca nie musi korzystać z przysługującego mu zwolnienia, może od razu, lub począwszy od dowolnego miesiąca zrezygnować ze zwolnienia i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.

Limit zwolnienia z podatku VAT – WZÓR

Aby wyliczyć kwotę limitu dla zwolnienia z podatku VAT, która powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, stosujemy następujący wzór:

A = 200.000zł * B : C

gdzie: – graniczna kwota obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie powoduje utratę zwolnienia, – liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku, – liczba dni w roku podatkowym.
Przykład
Pan Jan Nowak rozpoczął prowadzenie działalności 1 czerwca 2023 r., natomiast pierwszej sprzedaży opodatkowanej dokonał 20 lipca 2023 r. Okres prowadzenia działalności dla obliczenia proporcji limitu zwolnienia ustala się: od 01.06.2023 r. do 31.12.2023 r. (214 dni). Czyli wyliczenie w tej sytuacji wyglądać będzie następującą (200.000 zł *214 dni) : 366. Podstawa prawna art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (200.000 zł).
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.