Blog ifirma.pl

Psychologia kolorów – jaką barwę nadać marce?

|
Kolory mają moc oddziaływania na emocje i zachowania konsumentów. W marketingu świadome wykorzystanie barw może znacząco wpłynąć na postrzeganie marki i jej sukces na rynku. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiedni wybór palety kolorystycznej może wpłynąć na budowanie silniejszej relacji z klientami i konsumentami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od zarania dziejów kolory miały duże znaczenie dla ludzi. Ta pierwotna zdolność do rozpoznawania i interpretowania barw przetrwała do dzisiejszych czasów, gdzie kolory mają wpływ nie tylko na sposób, w jaki postrzegamy świat wokół nas, ale i na nasze decyzje zakupowe. Według niektórych badań kolor produktu może wpływać na 51% decyzji zakupowych konsumentów, a także być istotnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego produktu*. Dla niektórych marek kolor jest na tyle ważny, że postanowiły go nawet zastrzec na wyłączność. Do tego grona należy, chociażby znana marka dóbr luksusowych Tiffany. Już w 1998 roku brand ten postanowił zastrzec swój ikoniczny kolor Tiffany Blue.

W marketingu psychologia kolorów bada, jak poszczególne barwy wpływają na emocje konsumentów i ich decyzje zakupowe. Każdy kolor może wywoływać określone uczucia i skojarzenia, od spokoju i bezpieczeństwa po energię i ekscytację.

Psychologia kolorów to dziedzina, która łączy elementy psychologii i marketingu, badając, jak różne barwy wpływają na ludzkie zachowania i percepcję. Badania* w tej dziedzinie pokazują, że odpowiedni wybór kolorów może znacząco zwiększyć skuteczność komunikatów marketingowych, a nawet wpłynąć na sukces produktu na rynku.

W świecie marketingu kolory są nie tylko sposobem na przyciągnięcie uwagi konsumentów, ale także narzędziem do budowania emocjonalnego związku z marką. Przez konsekwentne stosowanie określonej palety barw, firmy mogą kreować swoją unikalną tożsamość i wyróżniać się na tle konkurencji. Wybór kolorów staje się zatem strategiczną decyzją, mającą bezpośredni wpływ na to, jak marka jest postrzegana przez konsumentów.

Dlaczego kolory są tak ważne w marketingu?

Kolory pełnią w marketingu rolę znacznie większą niż tylko estetyczny dodatek. Są one istotnym elementem, który wpływa na emocje odbiorców, nadając przekazom wizualnym głębi i kontekstu. Co również istotne, kolory mogą także wpływać na decyzje zakupowe konsumentów. To podkreśla, jak wielką rolę kolory odgrywają w marketingu i jak ważne jest ich przemyślane wykorzystanie.

Poprzez odpowiedni dobór palety kolorystycznej, marki mogą skutecznie komunikować swoje wartości, wyróżniać się na tle konkurencji oraz wpływać na decyzje zakupowe konsumentów. Na przykład, kolory ciepłe, takie jak czerwień czy pomarańcz, można stosować w branży gastronomicznej, by pobudzać apetyt. Z kolei barwy zimne, jak niebieski czy zielony, wykorzystuje się w produktach związanych ze zdrowiem i spokojem, sugerując czystość, świeżość, bliskość z naturą.

Oprócz wyboru podstawowego koloru marki mogą eksperymentować z odcieniami, nasyceniem i jasnością, by dopasować swoje przekazy do specyficznych celów i grup docelowych. Zmiana odcienia koloru może na przykład zmiękczyć lub wzmocnić przekaz, nie zmieniając jego podstawowego znaczenia.

Warto mieć na uwadze, szczególnie jeśli planujemy ekspansję zagraniczną i kampanie marketingowe na inne rynki czy wręcz na skalę międzynarodową, że kolory mogą mieć różne znaczenia w różnych kulturach. Na przykład, biały w kulturach zachodnich kojarzony jest z czystością, niewinnością, pokojem, podczas gdy w niektórych kulturach azjatyckich, jak Chiny czy Japonia, może być symbolem żałoby.

Co ciekawe w obszarze kolorów, Instytut PANTONE co roku ogłasza „kolor roku”, wpływając na trendy w modzie, designie i marketingu. Na przykład, kolor „Peach Fuzz” PANTONE 13-1023 na rok 2024, sugeruje kierunki dla marek w kreowaniu produktów, które mają odpowiadać aktualnym preferencjom konsumentów.

 
 

Co kolor ten oznacza? Jak opisuje go samo PANTONE, jest to „serdeczny brzoskwiniowy odcień przynoszący uczucie życzliwości i czułości, przekazujący przesłanie troski i dzielenia się, wspólnoty i współpracy. Ciepły i przytulny odcień podkreślający nasze pragnienie bycia razem z innymi lub cieszenia się chwilą ciszy i poczuciem bezpieczeństwa, jakie to stwarza”. Jak podkreśla PANTONE, został on wybrany dlatego, by odzwierciedlić znaczenie dbałości o zdrowie i dobrostan w dynamicznym świecie, podkreślając potrzebę bliskości, wspólnoty i chwil wyciszenia. Ten ciepły, przyjemny odcień wyraża pragnienie większej intencjonalności w życiu, sprzyja ludzkim połączeniom i niesie poczucie współczucia, jednocześnie łącząc w sobie nostalgię z nowoczesnością. Jedną z marek, która szybko wykorzystała ten kolor roku, jest Motorola.

Psychologia kolorów

fot. mat. prasowe | biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/specjalna-edycja,b1182965266

Jednak aby kolory efektywnie wpływały na budowanie silnej, rozpoznawalnej marki i jej odbiór wśród konsumentów, niezwykle ważna jest konsekwencja w wykorzystaniu kolorystyki. Spójność kolorów we wszystkich punktach kontaktu z klientem i prowadzonej komunikacji pomaga w budowaniu zaufania i lojalności.

To konsekwentne stosowanie kolorów w logo, na opakowaniach, stronach internetowych czy w materiałach reklamowych pozwala na budowanie rozpoznawalnej i spójnej tożsamości marki. Kolory te stają się sygnałem dla konsumentów, kojarzącym się z konkretnymi cechami i wartościami firmy lub też natychmiast przywołującym daną markę w umyśle konsumenta. Taką konsekwencję stosuje, chociażby Coca-Cola, McDonald’s, Allegro, Amazon, Orange, czy też Red Bull. Dzięki temu konsument, na przykład stojąc w sklepie przy półce z napojami energetycznymi, szybko rozpozna Red Bulla po kolorystyce jego puszki, czy też widząc z daleka czerwony kolor i butelkę z napojem, pomyśli o Coca-Coli.

Psychologia kolorów

fot. unsplash.com/@wellsschan

Psychologia kolorów

fot.unsplash.com/@yuli_superson

Tu dobrym rozwiązaniem jest stworzenie zdefiniowanej palety kolorów i włączenie jej do brandbooka i księgi identyfikacji wizualnej marki, co pomoże zapewnić spójność tworzonych przekazów i komunikacji, a także będzie niezwykle przydatne w sytuacji współpracy z zewnętrznymi agencjami reklamowymi i marketingowymi. Jak taka księga identyfikacji wizualnej wraz z kolorystyką wygląda, można zobaczyć, chociażby na przykładzie miasta Warszawa.

Oczywiście zmiana koloru marki nie jest niemożliwa i brandy mogą zmieniać kolor na przykład w przypadku nowej identyfikacji wizualnej czy też rebrandingu, ale to już może prowadzić do znaczących zmian w postrzeganiu przez konsumentów. Dobrze przemyślana zmiana może odświeżyć wizerunek marki, jednak niewłaściwy wybór kolorów może wywołać nieporozumienia lub nawet negatywne skojarzenia.

Jak marki mogą wykorzystać kolory?

Wybór kolorów przez markę powinien być przemyślaną strategią, która może przynieść znaczące korzyści, jeśli zostanie odpowiednio wdrożona. Dzięki zrozumieniu psychologii kolorów firmy mają możliwość nie tylko przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, ale również wpłynąć na ich emocje i decyzje zakupowe.

Wykorzystanie odpowiednich kolorów może pomóc w komunikowaniu ważnych wartości marki. Barwy, które są spójne z przekazem firmy, mogą wzmocnić jej wizerunek i zapewnić lepszą identyfikację w umysłach i świadomości konsumentów. Na przykład, zastosowanie złotych elementów przez Rolexa w swoim logo i projektach zegarków bezpośrednio komunikuje prestiż, wyjątkowość i jakość, które są synonimem tej luksusowej marki. Zobacz na przykładzie.

Dodatkowo kolory mogą być wykorzystywane do segmentacji produktów lub usług. Różne odcienie mogą oznaczać różne poziomy produktu lub usługi, co ułatwia konsumentom szybkie zrozumienie oferty firmy. Przykładowo w FMCG marki chipsów, jak Pringles, używają różnych etykiet dla różnych smaków, sygnalizując różnicę w produkcie.

Psychologia kolorów

www.pringles.com/pl/products.html | Screen zrobiony: 18/03/2024 godz. 19:35

Z kolei w kampaniach promocyjnych i reklamowych, kreatywne wykorzystanie kolorów może sprawić, że przekaz będzie bardziej przyciągający i zapadający w pamięć. Dynamiczne kombinacje kolorystyczne mogą wyróżniać reklamy w zatłoczonym środowisku mediów i w zalewie contentu i wszechogarniających nas komunikatów reklamowych, zwiększając szansę na zauważenie przez potencjalnych klientów. Chociażby w ten sposób wybija się na poniższym zrzucie ekranu reklama marki mediaexpert.

Psychologia kolorów

www.wp.pl/ | Screen zrobiony: 18/03/2024 godz. 19:14

Kolory w marketingu pełnią więc rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim komunikacyjną i strategiczną. Ich przemyślane wykorzystanie może znacząco przyczynić się do sukcesu marki, pomagając w budowaniu silnej i rozpoznawalnej tożsamości, a także w efektywnym komunikowaniu wartości i cech oferty.

Znaczenie kolorów

Zrozumienie, jak poszczególne kolory wpływają na emocje i zachowania konsumentów, jest podstawą do skutecznego ich wykorzystania w strategiach marketingowych. Poniżej krótki przewodnik po najpopularniejszych kolorach i ich zastosowaniu w kontekście marki.

Czerwony

Czerwony jest kolorem, który przyciąga uwagę jak żaden inny, symbolizując miłość, energię, pasję, ale także niebezpieczeństwo. Jego intensywność może stymulować szybsze bicie serca i oddychanie*, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla marek pragnących wywołać silne emocje, zachęcić do działania lub podkreślić dynamikę swoich produktów. Restauracje szybkiej obsługi, takie jak McDonald’s, używają czerwieni, aby pobudzać apetyt i sugerować szybkość serwisu. Z kolei w branży modowej, czerwień często pojawia się w kampaniach promujących pełne pasji kolekcje, co przykładowo w swoich kampaniach wykorzystuje HalfPrice.

Psychologia kolorów

Fot. mat. prasowe | prowly-prod.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/536919/d9735949468f95ec06e310205976725a.jpg

  Psychologia kolorów

fot. mat. prasowe

Niebieski

Kolor niebieski jest uważany za jeden z najbardziej uniwersalnych i spokojnych kolorów, promujący szczerość, stabilność i bezpieczeństwo*. Jest to idealny wybór dla firm, które chcą się przedstawić jako godne zaufania i profesjonalne. Banki i firmy ubezpieczeniowe często stosują odcienie niebieskiego, aby symbolizować solidność i zaufanie. Technologiczni giganci, jak IBM, Dell, Intel czy Facebook (Meta), wykorzystują niebieski, aby podkreślić swoją nowoczesność i innowacyjność, a także budować relacje oparte na zaufaniu z użytkownikami.

Psychologia kolorów

Fot. mat. prasowe | www.dell.com/pl-pl/dt/corporate/newsroom/media-library.htm

Zielony

Zielony, kolor natury, jest szeroko stosowany w celu promowania produktów ekologicznych i naturalnych. Symbolizuje wzrost, harmonię i odnowienie. Marki, które stawiają na zrównoważony rozwój i zdrowy styl życia, takie jak Greenpeace lub brandy produktów organicznych (jak popularna obecnie vege żywność), często używają zielonego w swojej komunikacji. Zielony jest również kojarzony z pieniędzmi w wielu kulturach, co sprawia, że jest atrakcyjnym kolorem dla firm finansowych i inwestycyjnych, pragnących podkreślić obietnicę prosperity i stabilności finansowej – przykładowo bank BNP Paribas, który swoją identyfikację wizualną oparł właśnie o kolor zielony.

 
 

Żółty

Żółty, kolor słońca, jest symbolem optymizmu, radości i energii. Jest używany przez marki, które chcą wywołać pozytywne skojarzenia, przyciągnąć uwagę i wywołać poczucie szczęścia. Firma IKEA wykorzystuje żółty, aby stworzyć przyjazny i dostępny wizerunek (w tym umiejętnie łączy go z kolorem niebieskim), podczas gdy Snapchat używa tego koloru, aby odzwierciedlić młodzieńczy entuzjazm i kreatywność.

 
 

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy łączy energię czerwieni z optymizmem żółtego, tworząc kolor pełen entuzjazmu, kreatywności i przygody. Jest często stosowany przez marki, które chcą zostać postrzegane jako przyjazne, dostępne i innowacyjne. Fanta wykorzystuje pomarańczowy do promowania swoich wesołych, pełnych energii napojów, Nickelodeon używa tego koloru, aby nawiązać do kreatywności i zabawy, które oferuje młodszym widzom, natomiast w przypadku firmy Orange kolor ten oznacza szybkość i dostępność usług.

 
 

Fioletowy

Fioletowy to kolor kojarzony z luksusem, wyjątkowością i tajemniczością. Jest wybierany przez marki, które chcą podkreślić ekskluzywność, innowacyjność, oryginalność lub duchową głębię swoich produktów. Milka używa charakterystycznego fioletowego opakowania, aby podkreślić delikatność i jakość swojej czekolady, budując rozpoznawalną markę kojarzoną z przyjemnością i miękkością smaku. Natomiast Play używa fioletu w swojej identyfikacji wizualnej, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zasygnalizować innowacyjność oraz nowoczesność swoich usług telekomunikacyjnych.

Psychologia kolorów

Fot. mat. prasowe | biuroprasowe.play.pl

Czarny

Kolor czarny jest synonimem elegancji, mocy i tajemnicy. Jest często wybierany przez luksusowe marki, które chcą zaznaczyć prestiż, wyrafinowanie i wyjątkowość swoich produktów. Użycie czarnego przez marki takie jak Prada, Zara, Chanel, czy Vistula sygnalizuje wysoką jakość, klasę i ponadczasowość.

 
 

Biały

Natomiast kolor biały symbolizuje czystość, niewinność i minimalizm. Jest często używany w marketingu, aby podkreślić prostotę, czystość i skupienie na istocie. Apple, po zmianie z tęczowego logo, wykorzystuje obecnie kolor biały i szary, aby zaznaczyć projektowanie skoncentrowane na użytkowniku i innowacyjność, natomiast marka kosmetyków Ziaja, wykorzystuje biel w opakowaniach wielu swoich produktów, by podkreślić naturalność, czystość i delikatność swoich formuł, co jest zgodne z filozofią marki skoncentrowanej na oferowaniu skutecznych, ale jednocześnie łagodnych kosmetyków dla każdego typu skóry.

Psychologia kolorów

Fot. unsplash.com/@nampoh

Każdy kolor ma swoje unikalne znaczenie i może być wykorzystany do osiągnięcia konkretnych celów marketingowych – oczywiście niektóre brandy wykorzystują również mieszanki dwóch lub kilku kolorów. Ważne jest, aby firmy i marki dokładnie rozważyły wybór kolorów, aby ich komunikacja była spójna i skutecznie dopasowana do grupy docelowej.

Nadaj koloru swojej marce

Obecnie, gdy pierwsze wrażenie jest często tworzone wizualnie, właściwy wybór kolorystyki marki może być niezwykle istotny w budowaniu jej postrzegania przez konsumentów. Kolory, które wybieramy do reprezentowania naszej marki, nie tylko wyróżniają ją wśród konkurencji, ale również komunikują wartości i emocje, które chcemy, aby klienci z nią kojarzyli. Zrozumienie i świadome wykorzystanie psychologii kolorów w marketingu to nie tylko sztuka, ale przede wszystkim strategiczne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na jej sukces rynkowy i na tworzone w świadomości konsumentów pozycjonowanie.

Wybierając kolory dla marki, warto pamiętać o ich uniwersalnych znaczeniach, ale również o tym, jak mogą być one postrzegane w różnych kontekstach kulturowych, społecznych i indywidualnych. To zrozumienie pozwala na świadome kreowanie wizerunku marki, który jest spójny, rozpoznawalny i bliski emocjom odbiorców.

Psychologia kolorów oferuje narzędzie, które, gdy jest stosowane umiejętnie, może przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności marki, poprawy jej wizerunku oraz budowania relacji z konsumentami. Warto więc poświęcić czas na przemyślenie, jakie barwy najlepiej odzwierciedlają charakter naszej marki i jak mogą one wpływać na jej postrzeganie przez konsumentów.

Źródła do badań:

The Influence of Color on Humans Purchasing Behavior, Linxuan Dai, www.researchgate.net/publication/375767632_The_Influence_of_Color_on_Humans_Purchasing_Behavior

The Psychology of Colour Influences Consumers’ Buying Behaviour – A Diagnostic Study, J Suresh Kumar, Ushus-Journal of Business Management 2017, Vol. 16, No. 4, 1-13ISSN 0975-3311, https://journals.christuniversity.in/index.php/ushus/article/view/1761/1508

Effects on Heart Rate Variability of Stress Level Responses to the Properties of Indoor Environmental Colors: A Preliminary Study, Jiyoung Oh, Haengwoo Lee, and Heykyung Park, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8430831

Color Psychology in Marketing, DR.SAJID REHMAN KHATTAK, HAIDER ALI, YASIR KHAN, MUKHARIF SHAH, Journal of Business and Tourism – Volume 04 Number 01 January – June, 2018, www.researchgate.net/publication/354848275_Color_Psychology_in_Marketing

Autor ifirma.pl

Wojciech Samborski

Właściciel i redaktor naczelny aboutMarketing.pl. Serwisu z artykułami, newsami i wywiadami skierowanymi do marketerów. Od 2013 roku związany z branżą marketingową.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie