Blog ifirma.pl

Roczna korekta VAT

|
|
4 minut czytania
Dokonujesz czynności opodatkowanych i zwolnionych w podatku VAT? Sprawdź jak odliczać podatek VAT naliczony i co to jest roczna korekta w VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bardzo często w działalności gospodarczej występują takie sytuacje, że przedsiębiorca wykonuje czynności zarówno opodatkowane jak również zwolnione z podatku VAT, jest to tzw. sprzedaż mieszana. W takim przypadku przepisy podatkowe, a konkretnie ustawa o podatku VAT pozwala na możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dedykowanych sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT a od zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego. A co się dzieje, gdy jest problem z przyporządkowaniem zakupów do czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT?

Proporcja w VAT przy sprzedaży mieszanej

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi sprzedaż mieszaną – opodatkowaną podatkiem VAT i korzystającą ze zwolnienia z VAT – musi podzielić wydatki na:

 • zakupy związane tylko ze sprzedażą zwolnioną,
 • zakupy związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną,
 • zakupy, które mogą służyć obu rodzajom sprzedaży.

Jeżeli się tak zdarzy, że przedsiębiorca nie wie, w jakim stopniu nabyty towar lub usługa będą przez niego wykorzystywane do celów opodatkowanych lub zwolnionych to wówczas musi ustalić współczynnik proporcji sprzedaży.

W jaki sposób należy ustalić współczynnik proporcji sprzedaży?

Współczynnik proporcji ustala się według zasad opisanych w ustawie o podatku VAT (art. 90). Wyliczeń dokonuje się na podstawie obrotu z poprzedniego roku podatkowego. Przyjmuje się kwoty netto czynności opodatkowanych do całkowitego obrotu rocznego. Proporcję określa się procentowo zaokrąglając w górę do najbliższej liczby całkowitej. W jaki sposób obliczyć taki wskaźnik zostało to opisane w artykule sprzedaż opodatkowana i zwolniona – wskaźnik VAT.

Przykład 1

Podatnik w 2020 roku osiągnął obrót roczny 300.000 zł netto. Sprzedaż opodatkowana stanowi 250.000 zł a sprzedaż nieopodatkowana 50.000 zł. Współczynnik proporcji sprzedaży wyniesie:

sprzedaż opodatkowana/sprzedaż całkowita (opodatkowana+zwolniona)

250.000 zł/300.000 zł x 100% = 83,33 % w zaokrągleniu 84%

W tym przypadku przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT naliczony w 2021 roku od zakupów w wysokości 84% kwoty podatku VAT, która znajdzie się na fakturze.

Kiedy dokonujemy rocznej korekty VAT?

Rocznej korekty podatku VAT jeżeli był stosowany współczynnik proporcji dokonuje się w rozliczeniu za miesiąc styczeń lub pierwszy kwartał następnego roku. Wyliczenia proporcji VAT dokonuje się w oparciu o kwoty faktyczne sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej za poprzedni rok podatkowy.

Przykład 2

Podatnik wyliczył na 2020 rok współczynnik proporcji w VAT w wysokości 70%. Po zakończonym roku podatkowym okazało się, że wskaźnik proporcji wynosi 80%. VAT naliczony od zakupów (bez zakupu środków trwałych) w 2020 roku wyniósł 80.000 zł.

Wariant I – Wskaźnik proporcji wyższy po zakończeniu roku

Przedsiębiorca odliczył w 2020 roku kwotę podatku VAT naliczonego w wysokości 56.000 zł (80.000 zł x 70% = 56.000 zł) a po zakończonym roku okazało się, że będzie mógł odliczyć 64.000 zł (80.000 zł x 80% = 64.000 zł).

W tym przypadku w pliku JPK_V7 składanym za styczeń/I kwartał 2021 roku przedsiębiorca wykaże wyższy podatek VAT naliczony do odliczenia w kwocie 8.000 zł (64.000 zł – 56.000 zł = 8.000 zł).

W PKPiR kwota 8.000 zł znajdzie się w kol. 8 “Pozostałe przychody”.

W zryczałtowanym podatku dochodowym będzie wykazana jako przychód i opodatkowana stawką ryczałtu jaką stosuje przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wariant II – Wskaźnik proporcji niższy po zakończeniu roku

Jeżeli na tym samym przykładzie po zakończeniu roku okazało się, że wskaźnik proporcji wyniesie 60% wówczas przedsiębiorca będzie musiał zmniejszyć podatek VAT naliczony o 8.000 zł.

80.000 zł x 60% = 48.000 zł – VAT naliczony po zakończeniu 2020 roku

80.000 zł x 70% = 56.000 zł – VAT naliczony w trakcie 2020 roku

48.000 zł – 56.000 zł = minus 8.000 zł.

W PKPiR kwota na minus 8.000 zł zostanie wykazana w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Natomiast w zryczałtowanym podatku dochodowym zmniejszenie podatku VAT naliczonego nie będzie odnotowane, ponieważ przedsiębiorca nie rozlicza kosztów uzyskania przychodów.

Roczna korekta VAT a podatek dochodowy

Pamiętajmy, że roczna korekta podatku VAT nie pozostaje bez wpływu na podatek dochodowy:

 1. Jeżeli będzie zwiększenie kwoty podatku VAT naliczonego – wskaźnik proporcji będzie wyższy po zakończeniu roku podatkowego.

  Wówczas kwota zwiększenia VAT naliczonego będzie wykazana po stronie przychodu w podatku dochodowym rozliczanym na zasadach ogólnych jak również w zryczałtowanym podatku dochodowym.

 2. Jeżeli będzie zmniejszenie kwoty podatku VAT naliczonego – wskaźnik proporcji niższy po zakończeniu roku.

  Wówczas kwota zmniejszenia VAT naliczonego znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy przedsiębiorca rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego kwota nie będzie nigdzie wykazywana.

W przypadku rozliczania dochodów na karcie podatkowej roczna korekta podatku VAT pozostaje bez wpływu na podatek.

Zmiany przychodów lub kosztów w podatku dochodowym należy dokonać w miesiącu rozliczenia JPK_V7 VAT. Jeżeli to będzie cykl miesięczny i JPK_V7M to wówczas będzie to miesiąc 02.2021 r. natomiast przy JPK_V7K będzie to 04.2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 3 listopada 2011 o 07:42
   Danka

   Przy tym artykule – wszystko zrozumiałam.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie