Powrót

Rodzaje kar umownych – kara umowna wyłączna

kara umowna wyłączna

Kara umowna zaliczana jest do tzw. dodatkowych zastrzeżeń umownych. Jej głównym zadaniem jest naprawienie szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. Jednym z jej rodzajów jest kara umowna wyłączna.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kara umowna zaliczana jest do tzw. dodatkowych zastrzeżeń umownych. Jej głównym zadaniem jest naprawienie szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. Jednym z jej rodzajów jest kara umowna wyłączna. Zastanawiasz się nad zamieszczeniem w umowie zapisu o takiej karze? Dowiedz sie więcej.

Kara umowna wyłączna – charakterystyka

Kara umowna wyłączna to najprostszy (i najczęściej stosowany) rodzaj tego typu sankcji, który przewiduje zapłatę przez dłużnika konkretnej kwoty zapisanej w umowie jako kara umowna. Oznacza to, że sposób jej wyliczenia nie może ulec zmianie nawet w sytuacji, gdy szkoda doznana przez jedną ze stron umowy w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez drugą ze stron znacznie przewyższa jej wysokość. Co więcej, wprowadzenie do umowy wyłącznie zapisu o karze umownej wyłącznej uniemożliwia skorzystanie z innych świadczeń związanych ze stratami, jak np. odszkodowanie.

Kara umowna wyłączna – sposoby określania w umowie

Kara umowna wyłączna może być określona w umowie na jeden z dwóch sposobów:

  1. jako konkretnie wskazana kwota, np. „W przypadku opóźnienia w oddaniu dzieła, wykonawca zapłaci zamawiającemu karę umowną w wysokości 2 000 zł (słownie: dwóch tysięcy złotych)”,
  2. w formie instrukcji wskazującej sposób obliczenia kary umownej, np. „W przypadku opóźnienia w oddaniu dzieła, wykonawca zapłaci zamawiającemu karę umowną w wysokości 0,1% wartości danego zamówienia za każdy dzień zwłoki”.

Oba te zapisy są wystarczające do ubiegania się o zapłatę przez dłużnika kary umownej w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zawartego porozumienia.

Jak stosować odsetki karne? Kliknij i dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość