Samochody służbowe użytkowane przez pracowników – zmiany PIT od 2015 roku

Pracownicy niejednokrotnie mają możliwość nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania prywatnie z pojazdów służbowych.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Pracownicy niejednokrotnie mają możliwość nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania prywatnie z pojazdów służbowych. Obecne przepisy określają, iż w ten sytuacji u pracownika powstaje przychód – zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość nieodpłatnych świadczeń polegających na udostępnieniu samochodu do celów prywatnych ustala się:

 1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
 2. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione – według cen zakupu,
 3. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W praktyce wysokość i zasady ustalania przychodu u pracownika dot. korzystania z aut służbowych były przyczyną wielu wątpliwości. Od 1 stycznia 2015 część z nich została usunięta dzięki art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. Poz. 1662). Od 1 stycznia 2015 wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustalamy w następujących wysokościach:
 • 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – oznacza to 45 zł podatku / m-c,
 • 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – oznacza to 72 zł podatku / m-c.

Część miesiąca

Powyższe kwoty dotyczą całego miesiąca. W przypadku, gdy pracownik korzysta z auta przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 z kwoty powyższych świadczeń.

Częściowa odpłatność

Częściowa odpłatność ze strony pracownika za możliwość korzystania z auta służbowego prywatnie, powoduje iż przychodem pracownika będzie różnica pomiędzy wartością określoną według powyższych zasad i odpłatnością ponoszoną przez pracownika. Przykład: pracownik uiszcza ryczałt 250 zł za korzystania z auta służbowego o pojemności silnika 2000 cm 3- wartość świadczenia ustala się w kwocie 150 zł/m-c.

Problem kosztów eksploatacyjnych

Zmiana ustawy pdof nie zlikwidowała jednego ważnego problemu: uregulowano tylko przychód z tytułu używania auta przez pracownika do celów innych niż służbowe. Użytkowania auta do takich celów powoduje, że auto nie służy w 100% prowadzeniu działalności przez właściciela (leasingobiorcę), a więc w całości nie jest wykorzystywane do osiągania przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu. Nie określono w przepisach, w jakim wówczas stopniu przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych wartość auta i wydatki na jego eksploatację. Pewnym rozwiązaniem może być np. spisywanie liczników i zobowiązanie pracownika do pokrycia częściowego wydatków np. paliwa w oparciu o wskazania licznika czy inne możliwe organizacyjnie przesłanki. Ważne, by zasady obowiązywały wszystkich pracowników korzystających z aut służbowych, były jednolite i np. spisane w porozumieniu z pracownikiem (mogą być np. w warunkach odpowiedzialności materialnej). Autor: Joanna Pindelska – Biuro Rachunkowe ifirma.pl.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce