Samochody służbowe użytkowane przez pracowników – zmiany PIT od 2015 roku

samochody służbowe

Pracownicy niejednokrotnie mają możliwość nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania prywatnie z pojazdów służbowych.

Pracownicy niejednokrotnie mają możliwość nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania prywatnie z pojazdów służbowych. Obecne przepisy określają, iż w ten sytuacji u pracownika powstaje przychód – zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość nieodpłatnych świadczeń polegających na udostępnieniu samochodu do celów prywatnych ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione – według cen zakupu,
  3. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W praktyce wysokość i zasady ustalania przychodu u pracownika dot. korzystania z aut służbowych były przyczyną wielu wątpliwości. Od 1 stycznia 2015 część z nich została usunięta dzięki art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. Poz. 1662). Od 1 stycznia 2015 wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustalamy w następujących wysokościach:
  • 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – oznacza to 45 zł podatku / m-c,
  • 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 – oznacza to 72 zł podatku / m-c.

Część miesiąca

Powyższe kwoty dotyczą całego miesiąca. W przypadku, gdy pracownik korzysta z auta przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 z kwoty powyższych świadczeń.

Częściowa odpłatność

Częściowa odpłatność ze strony pracownika za możliwość korzystania z auta służbowego prywatnie, powoduje iż przychodem pracownika będzie różnica pomiędzy wartością określoną według powyższych zasad i odpłatnością ponoszoną przez pracownika. Przykład: pracownik uiszcza ryczałt 250 zł za korzystania z auta służbowego o pojemności silnika 2000 cm 3- wartość świadczenia ustala się w kwocie 150 zł/m-c.

Problem kosztów eksploatacyjnych

Zmiana ustawy pdof nie zlikwidowała jednego ważnego problemu: uregulowano tylko przychód z tytułu używania auta przez pracownika do celów innych niż służbowe. Użytkowania auta do takich celów powoduje, że auto nie służy w 100% prowadzeniu działalności przez właściciela (leasingobiorcę), a więc w całości nie jest wykorzystywane do osiągania przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu. Nie określono w przepisach, w jakim wówczas stopniu przedsiębiorca będzie mógł zaliczać do kosztów podatkowych wartość auta i wydatki na jego eksploatację. Pewnym rozwiązaniem może być np. spisywanie liczników i zobowiązanie pracownika do pokrycia częściowego wydatków np. paliwa w oparciu o wskazania licznika czy inne możliwe organizacyjnie przesłanki. Ważne, by zasady obowiązywały wszystkich pracowników korzystających z aut służbowych, były jednolite i np. spisane w porozumieniu z pracownikiem (mogą być np. w warunkach odpowiedzialności materialnej). Autor: Joanna Pindelska – Biuro Rachunkowe ifirma.pl.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość