Stawka VAT przy sprzedaży nieruchomości

zbycie nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości może rodzić różne konsekwencje na gruncie VAT. Tego typu transakcja może być bowiem opodatkowana wg stawki 8%, 23% lub zwolniona z VAT. Jak wybrać właściwą stawkę VAT przy sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości może rodzić różne konsekwencje na gruncie VAT. Tego typu transakcja może być bowiem opodatkowana wg stawki 8%, 23% lub zwolniona z VAT. Jak wybrać właściwą stawkę VAT przy sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości poza VAT

W sytuacji, gdy osoba niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT sprzedaje prywatną nieruchomość, transakcja ta co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT.

WAŻNE!
Brak opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości (jak i stawka „zw”) wiąże się z koniecznością naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Obciąża on kupującego i jest pobierany przez notariusza w trakcie podpisywania aktu notarialnego.

Sprzedaż nieruchomości – jaką stawkę wybrać?

Gdy dochodzi do sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek firmowy, a sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas należy wybrać odpowiednią stawkę VAT:

Stawka
Sprzedaż gruntów
Sprzedaż budynków i budowli
ZW Po spełnieniu łącznie dwóch warunków:
 1. grunty są niezabudowane
 2. nie są one przeznaczone pod zabudowę (np. zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – MPZP)
 1. sprzedaż nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim
 2. sprzedaż ma miejsce minimum po dwóch latach od pierwszego zasiedlenia*
Wyjątek od pkt. 2: przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, gdy:
 1. sprzedawca nie miał prawa odliczyć VAT przy nabyciu nieruchomości oraz
 2. sprzedawca nie ponosił wydatków na jej ulepszenie, od których mógł odliczyć VAT, a jeśli takie ponosił, to nie przekroczyły one 30% wartości początkowej sprzedawanych obiektów (warunku nie stosuje się, jeśli nieruchomość była użytkowana do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat od ulepszenia)
8% Jeśli taką stawką opodatkowana jest sprzedaż budynku (budowli) znajdującego się na gruncie. Przy sprzedaży obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
23%
 1. jeśli sprzedaż dotyczy gruntów zabudowanych (opodatkowanych 23% VAT)
 2. jeśli niezabudowane grunty, zgodnie z MPZP są przeznaczone pod zabudowę
 1. jeśli nieruchomość nie spełnia warunków do zastosowania zwolnienia lub stawki 8%
 2. jeśli przy sprzedaży nieruchomości po 2 latach od pierwszego zasiedlenia sprzedawca zrezygnuje ze zwolnienia z VAT**

* pierwsze zasiedlenie – oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi nieruchomości po jej wybudowaniu lub ulepszeniu

** pod warunkiem, że zarówno nabywca, jak i sprzedawca są czynnymi podatnikami VAT oraz złożą do naczelników US specjalne oświadczenia o wyborze opodatkowania sprzedaży nieruchomości

Czy podatek od nieruchomości i opłata za wieczyste użytkowanie stanowią koszt firmowy? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. MiraRadogost

  Ja częściej słyszałam jednak o tych 2 procentach niż o opodatkowaniu VAT, ale dobrze wiedzieć.

 2. Malwina

  Chcę kupić lokal od spółki, który służył za biuro, natomiast ja (osoba fizyczna) chciałabym go kupić i przerobić na cele mieszkaniowe. Lokal znajduje się w budynku o przeznaczeniu usługowo-mieszkaniowym.
  Czy i jaki VAT powinien być doliczony do transakcji.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość