Blog ifirma.pl

Jak ująć w KPiR towary zajęte przez komornika?

|
|
3 minut czytania
Nie uregulowałeś swoich zobowiązań w terminie i sprawa trafiła do sądu i w związku z powyższym komornik dokonał zajęcia towarów w Twojej firmie? Sprawdź, jak należy ująć je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Kliknij po pakiet praktycznych informacji na ten temat!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorca, który nie reguluje w terminie swoich zobowiązań powinien liczyć się z konsekwencjami takiego działania. Jedną z możliwości, z których może skorzystać wierzyciel jest skierowanie sprawy do sądu. W takim wypadku, jeśli dług nie zostanie spłacony, sprawa trafia do komornika. Przedmiot postępowania egzekucyjnego mogą wówczas stanowić towary znajdujące się w posiadaniu podatnika. Czy w takim wypadku należy dokonać przeksięgowania ich wartości w KPiR?

Towary zajęte przez komornika w KPiR

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia KPiR, towary ewidencjonuje się z chwilą zakupu w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz uwzględnia się w dokonywanym na koniec roku spisie z natury. Co ważne, samo zajęcie towarów przez komornika nie wiąże się z koniecznością dokonywania jakichkolwiek zmian w ewidencji księgowej (nie zmienia się bowiem ich przeznaczenie).

Sprzedaż towarów zajętych przez komornika

Zajęte towary mogą zostać sprzedane przez komornika w trybie licytacji. W takiej sytuacji cena sprzedaży ustalana jest na poziomie ¾ wartości szacunkowej. Jeśli towary nie zostaną sprzedane w pierwszej licytacji, na drugą trafiają już w cenie ½ wartości szacunkowej. Co ważne, towary zajęte przez komornika mogą zostać sprzedane innemu podmiotowi, który prowadzi obrót tego typu przedmiotami. W tym wypadku transakcja przeprowadzana jest po cenach hurtowych, a gdy nie zostały one ustalone, wartość towarów szacuje się po cenach o 25% niższych od wartości szacunkowej danego przedmiotu.

Po sprzedaży zajętych towarów komornik ma obowiązek wystawić fakturę z danymi podatnika oraz opodatkować ją według właściwej dla danego towaru stawki podatku od towarów i usług. Dokument taki powinien zawierać wszelkie niezbędne dane, a także adres organu egzekucyjnego, który dokonał sprzedaży zajętych towarów.

Dla przedsiębiorcy (dłużnika) powstaje z tego tytułu przychód, który powinien ująć w KPiR na podstawie otrzymanej faktury. Jednocześnie nie otrzyma on za nią zapłaty, ponieważ kwota pozyskana ze sprzedaży w całości przejmowana jest przez komornika na poczet egzekwowanych długów.

Do czego służą poszczególne kolumny w KPiR? Dowiedz się więcej!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie