Transakcja trójstronna na zasadach ogólnych

na czym polega transakcja trójstronna

Transakcja trójstronna występuje wówczas, gdy sprzedaż towaru odbywa się pomiędzy trzema podmiotami z trzech różnych krajów członkowskich UE, a towar rzeczywiście przekazywany jest od pierwszego do ostatniego z nich. Jak rozliczyć transakcję trójstronną na zasadach ogólnych?

Cechy transakcji trójstronnej

Za transakcję trójstronną uznaje się operację gospodarczą, która spełnia wymagania określone w art. 135-138 ustawy o VAT, czyli:

 • uczestniczy w niej trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych krajach UE,
 • towar jest wydawany przez pierwszego uczestnika bezpośrednio ostatniemu z nich,
 • dostawy te dotyczą tego samego towaru,
 • towar faktycznie jest dostarczany przez pierwszego z podatników bezpośrednio ostatniemu, przy czym przyjmuje się, że dostawa ta jest dokonana między pierwszym i drugim podatnikiem oraz drugim i ostatnim w kolejności,
 • towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub drugiego podatnika lub na ich rzecz,
 • transport odbywa się z terytorium jednego państwa UE na terytorium innego państwa UE.

Schemat takiej transakcji przedstawiony został na rysunku poniżej:

transakcja trójstronna

Transakcja trójstronna – schemat działania

Transakcja trójstronna na zasadach ogólnych – rozliczanie

Rozliczenie transakcji trójstronnej może odbywać się na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem procedury uproszczonej . Pierwsza metoda bazuje na założeniach towarzyszących rozliczaniu WDT, zgodnie z którymi transakcję taką należy opodatkować w kraju, w którym towar znajduje się w momencie jego wysyłki lub transportu. W związku z powyższym pośrednik w takiej dostawie (czyli Firma B ze schematu) powinna zarejestrować się na cele VAT w kraju, z którego towar jest transportowany. Co więcej, będzie on także zobowiązany zarejestrować się w kraju, do którego towar finalnie dojedzie – w celu poprawnego rozliczenia WNT.

Transakcja trójstronna – przykład

Czeska firma C zamówiła u polskiego producenta rurek B blachę włoskiej firmy A. Firma B zakupiła u A wspomnianą blachę, a następnie sprzedała ją czeskiemu kontrahentowi, przy czym towar został przewieziony bezpośrednio z Włoch do Czech. Wszyscy uczestnicy transakcji są podatnikami VAT zarejestrowanymi w swoim kraju do celów transakcji unijnych.

Transakcja trójstronna – rozliczenie:

 1. Włoska firma A wykaże WDT z 0% VAT.
 2. Polska firma B wykaże WNT, ale w Czechach (WNT należy bowiem opodatkować w kraju, w którym towar znajduje się w momencie zakończenia dostawy). W tym celu powinna zarejestrować się do celów VAT w tym kraju.
 3. Sprzedaż blachy do C dla polskiej firmy B jest traktowana jak WDT, ale – zgodnie z ww. zasadą ogólną – należy je opodatkować we Włoszech (wg właściwej stawki). W tym celu polska firma powinna zarejestrować się do VAT także w tym kraju.

Zakupy od kontrahenta z UE – czy trzeba je księgować? Kliknij i dowiedz się więcej!

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest transakcja trójstronna?

  Za transakcję trójstronną uznaje się operację gospodarczą, która spełnia wymagania określone w art. 135-138 ustawy o VAT.

 2. 🔸W jaki sposób rozliczana jest transakcja trójstronna?

  Rozliczenie transakcji trójstronnej może odbywać się na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem procedury uproszczonej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość