Transakcja trójstronna – uproszczone rozliczenie a obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne stron

transakcja trójstronna

Transakcje trójstronne mogą być rozliczane na zasadach ogólnych lub zgodnie z procedurą uproszczoną. Co ważne, by możliwe było skorzystanie z uproszczenia, strony transakcji zobowiązane są dopełnić procedury sprawozdawczo-ewidencyjne. O czym należy pamiętać, by móc w uproszczony sposób rozliczyć transakcję trójstronną?

Transakcja trójstronna może być rozliczana na zasadach ogólnych lub zgodnie z procedurą uproszczoną. Co ważne, by możliwe było skorzystanie z uproszczenia, strony transakcji posiadają obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne. O czym należy pamiętać, by móc w uproszczony sposób rozliczyć transakcję trójstronną?

 

Transakcja trójstronna – uproszczone rozliczenie

Uproszczone rozliczenie transakcji trójstronnych to ukłon szczególnie w stronę pośrednika (czyli drugiego w kolejności uczestnika transakcji). Zgodnie z procedurą ogólną, powinien on bowiem zarejestrować się do celów VAT w obu pozostałych krajach biorących udział w danej operacji gospodarczej (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Uproszczenie polega na tym, że dostawa krajowa od drugiego do ostatniego podatnika podlega mechanizmowi samoobliczenia podatku przez nabywcę, który traktuje ją jako WNT (obowiązek rozliczenia VAT spada więc na ostatniego uczestnika transakcji trójstronnej). O warunkach pozwalających na zastosowanie uproszczonej metody rozliczeń przeczytasz tutaj.

schemat ilustrujący mechanizm transakcji trójstronnych

Schemat transakcji trójstronnych

PIERWSZY PODATNIK VAT – firma A

Firma A rozlicza klasyczne WDT na rzecz firmy B. Podatnik A uwzględnia tę transakcję w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej (w poz. dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

PIERWSZY PODATNIK VAT - WDT

PIERWSZY PODATNIK VAT - kod kraju/nr VAT

DRUGI PODATNIK VAT – firma B

Firma B dokonując dostawy na rzecz firmy C sporządza fakturę na trzeciego podatnika, zawierającą:

 • adnotację: „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135-138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”
 • informację, że VAT od tej transakcji rozliczy ostateczny nabywca
 • NIP UE, który zastosował też przy nabyciu odsprzedawanych towarów
 • NIP ostatniego podatnika.

Co więcej, w prowadzonej ewidencji VAT powinien on zawrzeć informację o wynagrodzeniu za dostawy w ramach uproszczonej procedury oraz nazwę i adres ostatniego w kolejności podatnika VAT. Firma B ma ponadto obowiązek właściwie wykazać przeprowadzone transakcje w deklaracji VAT i informacji podsumowującej:

  • WNT bez wartości podatku od wartości dodanej w poz. 23 dla VAT-7(17)
DRUGI PODATNIK VAT - WDT
  • dostawę na rzecz ostatniego w kolejności podatnika, która nie podlega opodatkowaniu VAT w poz. 11 dla VAT-7(17)

DRUGI PODATNIK VAT - podstawa opodatkowania

  • w deklaracji VAT-7(17) powinien dodatkowo zaznaczyć kwadrat przy poz. 65

DRUGI PODATNIK VAT - czynności w okresie rozliczeniowym

 • w informacji podsumowującej przy pozycji dotyczącej WNT i WDT powinien zaznaczyć okienko mówiące o tym, że jest to transakcja trójstronna.

DRUGI PODATNIK VAT - transakcje trójstronne

DRUGI PODATNIK VAT - WDT - transakcje

TRZECI PODATNIK VAT – firma C

Ostatni podatnik rozlicza klasyczne WNT – powinien on zatem naliczyć VAT od dokonanego nabycia, na zasadzie samoobliczenia. Transakcję tę wykazuje też jako WNT w składanej deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej, zaznaczając jednocześnie kwadrat informujący, iż jest to transakcja trójstronna.

TRZECI PODATNIK VAT - WDT

TRZECI PODATNIK VAT - nabycie towarów i usług

TRZECI PODATNIK VAT - WDT - transakcje trójstronne

Kiedy masz obowiązek prowadzenia ewidencji VAT? Jakie błędy możesz przy tym popełnić? Pakiet praktycznych informacji na ten temat znajdziesz tutaj!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość