Blog ifirma.pl

Ulga podatkowa na dzieci w 2010 r.

|
|
3 minut czytania
W 2009 zmianie uległy zasady wyliczania ulgi na dzieci. Ulga obecnie wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko (1112,04 za cały rok). Prawo do ulgi mają oboje rodzice. Kwotę ulgi może odliczyć jedno z rodziców, albo oboje, w dowolnym podziale (decydują małżonkowie).
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2009 zmianie uległy zasady wyliczania ulgi na dzieci. Ulga obecnie wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko (1112,04 za cały rok). Prawo do ulgi mają oboje rodzice. Kwotę ulgi może odliczyć jedno z rodziców, albo oboje, w dowolnym podziale (decydują małżonkowie).

Kwota ulgi

Odliczeniu podlega kwota miesięczna (92,67 zł) za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik:

 • wykonywał władzę rodzicielską,
 • pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
 • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą

Okres rozliczania ulgi

W niektórych przypadkach przysługuje odliczenie za cały miesiąc a w innych odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem.

 1. Dziecko urodzone 31-05-2009, ulga przysługuje za cały miesiąc maj i pozostałe miesiące do końca roku.
 2. Dziecko 02-06-2009 osiągnęło pełnoletność, ulga przysługuje za cały czerwiec i miesiące wcześniejsze.
 3. Dziecko 05-05-2009 na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, ulga przysługuje za cały kwiecień (i miesiące wcześniejsze) a za maj w ogóle nie przysługuje ponieważ ulga trwa do końca miesiąca poprzedzającego ww zdarzenie
 4. Dziecko wstąpiło w związek małżeński 07-08-2009, ulga przysługuje za cały lipiec (i miesiące wcześniejsze) a za sierpień w ogóle nie przysługuje, ponieważ ulga trwa do końca miesiąca poprzedzającego ww zdarzenie
 5. Jeżeli w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana była władza rodzicielska (pełniona funkcja opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej) przez kilku podatników, to za ten miesiąc każdy z podatników może odliczyć 1/30 za każdy dzień z kwoty 92,67 zł . Na przykład dziecko przebywa u matki od 01-01-2009 do 20-06-2009 oraz od 01-09-2009 do 31-12-2009. A u ojca od 21-06-2009 do 31-08-2009. Matka odliczy ulgę za pełne miesiąca (1,2,3,4,5,9,10,11,12) oraz 20 dni czerwca. Ojciec odliczy za pełne miesiące (7,8) oraz za 10 dni czerwca.

Na odpowiednio takich samych zasadach ulga przysługuje w stosunku do dzieci pełnoletnich:

 • dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny;
 • dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach – Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 18 lutego 2010 o 13:51
   Bogusława Padiasek

   Witam!
   Mam pytanie. Dziecko pełnoletnie (24 lata) broniło dyplom wyższej uczelni w dniu 10 lipca. Czy za cały lipiec mogę zastosować ulgę?

  2. 18 lutego 2010 o 15:40
   Hanna Liczner

   Tak, w tym przypadku przysługuje ulga za pełne 7 miesięcy, pod warunkiem, że 1) wykonywała Pani władzę rodzicielską 2) dziecko pełnoletnie uczyło się 3) dziecko nie uzyskało w roku 2009 przychodów większych niż 3091 zł.

  3. 21 lutego 2010 o 15:34
   Joanna Kubica

   Witam! Mam problem i nie mogę znaleźć odpowiedzi:moja córka ukończyła w maju 2009 r. 18 lat,uczy się w liceum,mieszka z nami-rodzicami ,ale na dowodzie osobistym ma adres stałego zameldowania u dziadków.Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na nią?

  4. 22 lutego 2010 o 13:21
   Hanna Liczner

   Urzędy Skarbowe uwzględniają inny adres zamieszkania niż zameldowania i dlatego nie powinna mieć Pani problemów z rozliczeniem ulgi na dziecko. Chyba, że to dziadkowie są prawnymi opiekunami (np. na podstawie wyroku sądu rodzinnego).

  5. 2 marca 2010 o 08:46
   Danuta kaminska

   syn w czerwcu 2009 ukonczyl szkole ma 19 lat i w sierpniu podjal prace na pelny etat czy moge odliczyc ulge podatkowa za m-ce styczen-czerwiec i jak ja wyliczyc?

  6. 2 marca 2010 o 15:43
   Hanna Liczner

   Może Pani odliczyć ulgę za pełne 6 miesięcy. Kwota na miesiąc to 92,67. Może Pani wypełnić deklarację roczną wraz z załącznikiem PIT-O w naszym programie http://www.pitroczny.pl. Wprowadzi Pani tylko daty 01-01-2009 do 30-06-2009, serwis sam obliczy kwotę ulgi.

  7. 6 marca 2010 o 10:03
   GRZEGORZ SITKO

   Witam.Chciałem zapytać czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko ale mój adres zameldowania jest inny niż zamieszkania.Dodam że mieszkam razem z dzieckiem pod adresem zamieszkania.

  8. 8 marca 2010 o 19:05
   Hanna Liczner

   Urzędy Skarbowe już od dawna uwzględniają adres zamieszkania inny niż adres zameldowania. Jeżeli mieszka Pan z dzieckiem i sprawuje nad nim opiekę rodzicielską ma Pan prawo odliczyć ulgę.

  9. 27 czerwca 2010 o 21:20
   Beata Nowicka

   Witam, mam problem jak odliczć ulgę na dziecko, które studjuje i w okresie wakacji (lipiec – wrzesień) pracowało na umowie na zlecenie, ale nie przekroczyło kwoty wolnej od podatku (obecnie tak kwota w 2010 roku wynosi chyba 3029 zł?). Czy jeżlei dziecko nie przekroczy danej kwoty to mogę odliczyć maksymalną możliwą ulgę na dziecko czy tylko 9/12 – za miesiące, w których nie miało żadnych dochodów z tytułu umowy na zlecenie?

  10. 28 czerwca 2010 o 18:01
   Hanna Liczner

   Odpowiedź jest w ostatnim akapicie artykułu.

  11. 7 lutego 2011 o 13:11
   Hanna Liczner

   Do Ingi Nowosiak, mówi o tym pkt 2 w akapicie “okres rozliczania ulgi”

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie