Umowy cywilne do 200 zł – zmiany w 2011 r.

Zmieniają się zasady dotyczące rozliczania umów cywilnych, których miesięczna wartość brutto nie przekracza 200 zł.

Stan prawny na koniec 2010

Od 2009 roku przy umowach zlecenia i umowach o dzieło zawieranych do kwoty 200 zł kosztów uzyskania przychodów się nie odlicza. Gdy miesięczny przychód płatnika z umów zlecenia i o dzieło nie przekroczy 200 zł, zapłacimy 18-proc. podatek bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodu.
Do tej pory było tak, że jeżeli suma należności określonych w umowie zleceniu lub kilku umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem danego przedsiębiorcy z tego samego tytułu nie przekroczyła miesięcznie od tego samego przedsiębiorcy kwoty 200 zł – pobierany był zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 % przychodu.
Natomiast, mogło się zdążyć tak, że w jednym miesiącu dany przedsiębiorca zawarł z osobą niebędącą jego pracownikiem kilka umów zleceń, z których każda była niższa niż 200 zł, ale razem wartość tę przekroczyły. Czyli przychód musiał już być opodatkowany na zasadach ogólnych, a to dlatego, że łączna suma przychodów z tego tytułu za dany miesiąc przekroczyła kwotę 200 zł.

Zmiany w 2011

Od 2011 r. to się zmieni nie będzie obowiązywał limit miesięczny, czyli nie będzie miało znaczenia ile umów zlecenia albo o dzieło w danym miesiącu zostanie podpisanych oraz jaka będzie ich łączna wartość. Każda z tych umów będzie objęta tym samym ryczałtem jeżeli jej wartość nie przekroczy 200 zł.
Zmianę tę wprowadza art. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 226, poz. 1478 ).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość