Przygotowując się do przystąpienia do Unii Europejskiej, które miało miejsce w 1973 roku, Irlandia zdecydowała się wprowadzić rok wcześniej podatek od wartości dodanej. Irlandzki system podatku VAT, podobnie jak w pozostałych krajach UE, opiera się przede wszystkim na dyrektywach (ustawach) w sprawie podatku VAT proponowanych przez Unię Europejską.
Wszystkie firmy zagraniczne, które świadczą usługi podlegające irlandzkiemu opodatkowaniu, mogą być zobowiązane do rozliczania VAT. Wymóg rejestracji zagranicznej firmy wiąże się z nadaniem indywidualnego numeru VAT. Następnie możliwe będzie rejestrowanie oraz raportowanie wszelkiego rodzaju transakcji. Zasada ta może obejmować również import. Liczba przypadków, gdy rejestracja podmiotów gospodarczych (niebędących rezydentami) sukcesywnie się zmniejsza.
Urząd podatkowy w Irlandii (nazywany lokalnie Revenue Commission) odpowiada za zarządzanie systemem VAT. Obejmuje swoim działaniem wydawanie regularnych komunikatów odnoszących się do codziennych zasad przestrzegania VAT.
Czy powinieneś zarejestrować się do irlandzkiego podatku VAT?
Tak samo jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Irlandii może być wymagana rejestracja firmy jako lokalnego płatnika VAT. Obowiązek rejestracji do irlandzkiego VAT istnieje m.in. w następujących sytuacjach:
- importowania towarów do UE przez Irlandię,
- kupna oraz sprzedaży towarów na terenie kraju,
- prowadzenia magazynu polegającego na konsygnacyjnym przechowywaniu towarów przed dalszą sprzedażą produktów przeznaczonych dla lokalnych firm,
- organizacji imprez na żywo, a także wystaw, czy np. konferencji (ze wstępem płatnym na wejściu),
- sprzedaży towarów irlandzkim klientom za pośrednictwem Internetu,
Uwaga! Przedsiębiorcy świadczący usługi oraz sprzedający towary przez internet dla konsumentów z UE, których obroty z tej sprzedaży przekroczą 10.000 euro (łącznie dla wszystkich krajów), zamiast rejestrować się do irlandzkiego VAT, mogą zarejestrować się do VAT OSS.
Jakie są progi rejestracyjne VAT w Irlandii?
Tak samo jak w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej, Irlandia nie ma progu rejestracji VAT dla przedsiębiorców, którzy nie są rezydentami podatkowymi, za wyjątkiem sprzedaży towarów oraz świadczenie usług irlandzkim klientom za pośrednictwem Internetu, o czym pisaliśmy powyżej.
Czy wymagany jest irlandzki przedstawiciel fiskalny lub agent?
W irlandzkim prawie nie przewidziano pojęcia przedstawiciela fiskalnego. Stąd też nie ma konieczności, żeby firmy, które nie są rezydentami podatkowymi musiały takowego przedstawiciela wyznaczać.
Jak zarejestrować się do irlandzkiego VAT?
Zagraniczne firmy, które muszą zarejestrować się do irlandzkiego VAT, zgłoszenie rejestracyjne VAT powinny składać na adres:
Biuro rejestracji działalności gospodarczej Urzędu Skarbowego
PO Box 1
Wexford.
Jak rozliczyć VAT w Irlandii?
Podatek należy zapłacić do 19. lub 23. dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego okresu podatkowego. Również w tym terminie należy złożyć deklarację VAT-3 do irlandzkiego urzędu skarbowego (Revenue Online Service – ROS)
Okresy podatkowe VAT
Okresem podatkowym jest okres dwumiesięczny rozpoczynający się pierwszego dnia stycznia, marca, maja, lipca, września i listopada. Jednakże Generalny Inspektor może zezwolić na następujące okresy podatkowe:
- roczny, jeśli płacone są równe raty za pomocą polecenia zapłaty,
- czteromiesięczny, jeśli roczne zobowiązanie z tytułu podatku VAT wynosi od 3001 EUR do 14 400 EUR,
- sześciomiesięczne zwroty, jeśli roczne zobowiązanie wynosi 3000 EUR lub mniej.
Stawki VAT w Irlandii
23% | standardowa |
|
13,5% | obniżona |
|
9% | obniżona |
|
4,8% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Pięć różnych stawek VAT obowiązuje również we Francji – przeczytaj więcej o tamtejszym systemie: VAT we Francji – kompletny przewodnik. Stawki, progi rejestracyjne, deklaracje.
Cała firma
w jednym miejscu?
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Najważniejsze pytania
-
VAT w Irlandii - kiedy wymagana jest rejestracja?
Konieczność rejestracji może się zdarzyć m.in. w przypadku:- importowania towarów do UE przez Irlandię,
- kupna oraz sprzedaży towarów na terenie kraju,
- sprzedaży towarów irlandzkim klientom za pośrednictwem Internetu.
-
Jakie są progi rejestracyjne VAT w Irlandii?
Tak samo jak w większości krajów członkowskich Unii Europejskiej, Irlandia nie ma progu rejestracji VAT dla przedsiębiorców, którzy nie są rezydentami podatkowymi. Jeżeli dostawa towarów polega na sprzedaży internetowej, próg rejestracji VAT dla tego typu sprzedaży na odległość ma wysokość 35 tysięcy euro rocznie.
Dodaj komentarz
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.