Wynajem auta na minuty a VAT i PIT

wynajem auta na minuty

Wynajem samochodu na minuty na cele firmowe może generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu i uprawniać do odliczenia VAT. Ważne jednak, że obowiązują tu podobne ograniczenia jak przy zwykłym wykorzystaniu samochodu niefirmowego – prawo do odliczenia 50% VAT oraz często kilometrówka.

Wynajem samochodu na minuty na cele firmowe może generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu i uprawniać do odliczenia VAT. Ważne jednak, że obowiązują tu podobne ograniczenia jak przy zwykłym wykorzystaniu samochodu niefirmowego – prawo do odliczenia 50% VAT oraz często kilometrówka. Idea carsharingu, czyli wynajmu auta osobowego na minuty, to opcja po którą coraz częściej sięgają również przedsiębiorcy. Sprawdź jak wygląda ona w świetle firmowych podatków – VAT oraz PIT.

Wynajem auta na minuty a VAT

Zgodnie z generalną zasadą od wydatków związanych z samochodami osobowymi można odliczyć wyłącznie 50% naliczonego VAT, wynikającego z otrzymanej faktury; jeśli wydatki takie ponoszone są na cele działalności opodatkowanej. Wynajem samochodu osobowego – bez względu na to, czy jest to klasyczny najem, czy też carsharing – jest zaliczany właśnie do wydatków związanych z samochodem osobowym. Dlatego też czynni podatnicy VAT, otrzymując fakturę za wynajem samochodu na minuty, mają co do zasady prawo do odliczenia wyłącznie 50% VAT naliczonego.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Wynajem auta na minuty a VAT i PIT

Kilometrówka w wynajmie na minuty

Rozpatrując wynajem samochodu osobowego pod kątem PIT, należy rozróżnić czynsz za wynajem pojazdu od wydatków związanych z jego eksploatacją. Zgodnie ze stanowiskiem organów skarbowych, czynsz za wynajem nie stanowi wydatku związanego z eksploatacją auta. Tym samym może stanowić koszt uzyskania przychodu w całości, z pominięciem kilometrówki. Pozostałe wydatki ponoszone na wynajmowany samochód osobowy powinny być już rozliczane w kosztach w ramach ewidencji przebiegu pojazdu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Wynajem auta na minuty a VAT i PIT

Powyższą zasadę rozliczania czynszu za wynajem poza kilometrówką można zastosować również przy wynajmie auta na minuty. Jednak wyłącznie w sytuacji, gdy wysokość czynszu zależna jest od czasu jazdy (np. 20 gr za minutę). W takim przypadku logicznym jest uznać, że opłata stanowi czynsz za wynajem i zaliczyć ją w koszty uzyskania przychodu w całości.

Program do faktur – Darmowe konto Wynajem auta na minuty a VAT i PIT

Jednakże niektóre firmy naliczają opłaty od przejechanego kilometra. W tym wypadku ciężko stwierdzić, czy również mamy do czynienia z czynszem, czy też jest to koszt analogiczny do np. zakupu paliwa w ilości wystarczającej do przejechania danej liczby kilometrów. Zgodnie z aktualną opinią KIS, czynsz za wynajem nie jest objęty kilometrówką, bez względu na metodę jego wyliczania. Warto jednak pamiętać, że konkretny organ skarbowy może wyrazić inną opinię.

Idea carsharingu jest jednak na tyle młoda, że trudno szukać jednoznacznej odpowiedzi w praktyce i informacjach, płynących od organów skarbowych. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość bądź wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji w tej kwestii.

Czy wynajem jest opłacalny? Sprawdź porównanie leasingu i najmu długoterminowego!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

  1. g.kub

    Czy zatem w przypadku carsharingu, gdzie opłata jest naliczana wg przejechanych kilometrów (np. traficar), bezpieczniej jest przyjąć, że opłata ta jest kosztem eksploatacyjnym i wówczas KUP obliczyć jako 75% od wartości netto + VAT niepodlegający odliczeniu?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość