Wynajem auta na minuty a VAT i PIT

Wynajem samochodu na minuty na cele firmowe może generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu i uprawniać do odliczenia VAT. Ważne jednak, że obowiązują tu podobne ograniczenia jak przy zwykłym wykorzystaniu samochodu niefirmowego – prawo do odliczenia 50% VAT oraz często kilometrówka. Idea carsharingu, czyli wynajmu auta osobowego na minuty, to opcja po którą coraz częściej sięgają również przedsiębiorcy. Sprawdź jak wygląda ona w świetle firmowych podatków – VAT oraz PIT.

Wynajem auta na minuty a VAT

Zgodnie z generalną zasadą od wydatków związanych z samochodami osobowymi można odliczyć wyłącznie 50% naliczonego VAT, wynikającego z otrzymanej faktury; jeśli wydatki takie ponoszone są na cele działalności opodatkowanej. Wynajem samochodu osobowego – bez względu na to, czy jest to klasyczny najem, czy też carsharing – jest zaliczany właśnie do wydatków związanych z samochodem osobowym. Dlatego też czynni podatnicy VAT, otrzymując fakturę za wynajem samochodu na minuty, mają co do zasady prawo do odliczenia wyłącznie 50% VAT naliczonego.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Uwaga!

Przepisy nie wyłączają carsharingu spod możliwości zgłoszenia pojazdu jako wykorzystywanego jedynie firmowo i rozliczania VAT w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdów. W praktyce jednak takie sytuacje właściwie nie występują – samo zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26 zajęłoby więcej czasu, niż byłoby to opłacalne przy wynajęciu samochodu na minuty.

Kilometrówka w wynajmie na minuty

Rozpatrując wynajem samochodu osobowego pod kątem PIT, należy rozróżnić czynsz za wynajem pojazdu od wydatków związanych z jego eksploatacją. Zgodnie ze stanowiskiem organów skarbowych, czynsz za wynajem nie stanowi wydatku związanego z eksploatacją auta. Tym samym może stanowić koszt uzyskania przychodu w całości, z pominięciem kilometrówki. Pozostałe wydatki ponoszone na wynajmowany samochód osobowy powinny być już rozliczane w kosztach w ramach ewidencji przebiegu pojazdu.

Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6
Uwaga!

Bez względu na to, czy wydatek rozliczany byłby wprost w kosztach, czy kilometrówką, podstawowym warunkiem jest fakt poniesienia go na cele firmowe.

Powyższą zasadę rozliczania czynszu za wynajem poza kilometrówką można zastosować również przy wynajmie auta na minuty. Jednak wyłącznie w sytuacji, gdy wysokość czynszu zależna jest od czasu jazdy (np. 20 gr za minutę). W takim przypadku logicznym jest uznać, że opłata stanowi czynsz za wynajem i zaliczyć ją w koszty uzyskania przychodu w całości.

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Jednakże niektóre firmy naliczają opłaty od przejechanego kilometra. W tym wypadku ciężko stwierdzić, czy również mamy do czynienia z czynszem, czy też jest to koszt analogiczny do np. zakupu paliwa w ilości wystarczającej do przejechania danej liczby kilometrów. Zgodnie z aktualną opinią KIS, czynsz za wynajem nie jest objęty kilometrówką, bez względu na metodę jego wyliczania. Warto jednak pamiętać, że konkretny organ skarbowy może wyrazić inną opinię.

Idea carsharingu jest jednak na tyle młoda, że trudno szukać jednoznacznej odpowiedzi w praktyce i informacjach, płynących od organów skarbowych. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość bądź wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji w tej kwestii.

Czy wynajem jest opłacalny? Sprawdź porównanie leasingu i najmu długoterminowego!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI