Blog ifirma.pl

Zakup waluty w kantorze a różnice kursowe

|
|
3 minut czytania
Jedną z metod na uzyskanie waluty obcej jest jej zakup w kantorze – warto jednak pamiętać, że takie nabycie firmowych pieniędzy w walucie obcej może wiązać się z powstaniem różnic kursowych od środków własnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jedną z metod na uzyskanie waluty obcej jest jej zakup w kantorze – warto jednak pamiętać, że takie nabycie firmowych pieniędzy w walucie obcej może wiązać się z powstaniem różnic kursowych od środków własnych.

Jakie różnice kursowe generuje zakup waluty w kantorze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy powinni prowadzić ewidencje (księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów etc.) w polskich złotych. Dlatego też obrót walutą w ramach przedsiębiorstwa będzie „przeliczany” na złotówki.

Nabywając walutę w kantorze jej wartość na złotówki należy przeliczyć według kursu faktycznie zastosowanego. Najczęściej jest to standardowy kurs kantorowy z dnia zakupu, ale może się też zdarzyć, że będzie to niższy, wynegocjowany przez przedsiębiorcę kurs.

Samo nabycie waluty nie generuje jeszcze różnic kursowych. Dopiero rozchód waluty – zapłata za zobowiązanie, sprzedaż (za złotówki lub inną walutę obcą) do banku lub kantoru spowoduje powstanie różnicy. Rozchód będzie przeliczany po innym kursie niż zakup – najczęściej:

 • Po kursie faktycznie zastosowanym, lub (w przypadku jego braku)
 • Po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji.

Zakup waluty w kantorze – wyliczenie różnic

Różnice kursowe od środków własnych mogą stanowić przychód lub koszt podatkowy – w zależności od tego, który z kursów walut będzie wyższy. Zatem:

 • Różnica ujemna, koszt podatkowy – gdy wpływ (zakup) był po kursie wyższym, niż wypływ
 • Różnica dodatnia, przychód podatkowy – gdy wpływ (zakup) był po kursie niższym, niż wypływ.

Różnicę kursową od środków własnych kupionych w kantorze wyliczymy zatem według wzoru: RK = W*KS – W*KZ, gdzie:

RK – różnica kursowa
W – ilość waluty
KS – kurs sprzedaży
KZ – kurs zakupu.

Przykład.

Przedsiębiorca zdecydował się na zakup waluty w kantorze. Nabył 400 euro po kursie 2,0. Środki wpłacił następnie na konto walutowe w euro – nie powstały tu różnice kursowe.

Następnie przedsiębiorca zdecydował się przelać 400 euro na konto złotówkowe – czyli sprzedał walutę bankowi. Bank zastosował kurs sprzedaży 4,0. Zatem:
RK = 400 euro * 4,0 – 400 euro * 2,0 RK = 1600 – 800 RK = 800 zł


Różnica kursowa (dodatnia) wynosi 800 zł. Będzie ona stanowiła przychód podatkowy.

Zapłata z przychodów po różnych kursach? Sprawdź, jak stosować metody FIFO i LIFO!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   Comparic

   Ok, kurs sprzedaży minus kurs zakupu. Da się ogarnąć, dość łatwo wytłumaczone, a przykład pomocny.

  2. 29 lipca 2021 o 16:02
   Bogdan

   Mam pytanie, co z różnicami kursowymi w takim przypadku:
   – sprzedaję towar polskim odbiorcom, ale w imieniu niemieckiej firmy
   – klienci płacą mi do wyboru w EUR lub PLN
   – ja oddaję należność firmie niemieckiej w imieniu której sprzedaję – zawsze w EUR
   – gdy odbiorca polski płaci mi w PLN kupuję euro w kantorze, by mieć czy zapłacić niemieckiej firmie
   – przelicznik dla polskiego odbiorcy EUR->PLN to kurs euro “sprzedaży” EUR w moim banku właściwym dla prowadzenia przeze mnie działalności
   Mój przychód to tylko sama prowizja jaką otrzymuję ze sprzedanego towaru. Brak zakupów i sprzedaży tego towaru jako “JA-moja firma”. Faktury wystawiają Niemcy.
   Czy różnice – pomiędzy zakupem EUR w kantorze, a kursem średnim NBP po jakim rozliczam miesiąc rozrachunkowy (na koniec m-ca) no i dodatkowo różnice powstałe wskutek tego, że kupiłem EUR nieco taniej w kantorze – bierze się pod uwagę w KPiR?
   Będę wdzięczny za odpowiedź.

  3. 11 sierpnia 2023 o 14:26
   Marcin

   Bez urazy, ale to wszystko brzmi jak fragment podręcznika rachunkowości. Jako użytkownik iFirmy chcę wyjaśnienia praktycznego. Czy zakup waluty należy jakoś księgować? Jak muszę kupić większą ilość waluty po to żeby zapłacić kontrahentom to mam to zdarzenie traktować jako jednostkowe, czy zawsze mam to łączyć z kolejnymi transakcjami i wyliczać sobie wg wzorów? To po co w iFirmie jest funkcja wyliczania różnic kursowych która tworzy DK do każdej transakcji?

  4. 13 października 2023 o 12:45
   Ifirma

   Teksty na blog zawierają przede wszystkim treści ogólne – merytoryczne. Ścieżki księgowania dostępne są dla naszych Użytkowników w Pomocy serwisu. Po zalogowaniu się na koncie należy w prawym górnym rogu najechać kursorem na login kolejno wybrać Pomoc. Polecam m.in. Jak rozliczyć różnice kursowe transakcyjne czy Księgowanie różnic kursowych od środków własnych.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie