Blog ifirma.pl

Zarządca sukcesyjny w działalności i w spółce cywilnej

|
|
3 minut czytania
Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących zarządu sukcesyjnego zarówno właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek osobowych, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. W tym celu konieczne jest powołanie kogoś takiego jak zarządca sukcesyjny. Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Do roli zarządcy sukcesyjnego może być powołana właściwie każda pełnoletnia osoba – zgodnie z przepisami, musi być to bowiem osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych. Przedsiębiorca, decydując się na ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, może powołać zarówno członka rodziny, jak i obcą osobę.

Istotne jest jedynie, aby wybrana osoba nie miała prawomocnie orzeczonego:

  • Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • Środka karnego albo środka zabezpieczającego w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.

Zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej

Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej również zostało objęte Ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej – wynika to z faktu, że mimo zawarcia spółki w świetle prawa każdy ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.

W przypadku spółki cywilnej nie zmieniają się zasady co do samej osoby pełniącej rolę zarządcy sukcesyjnego, istotne jest jednak, że o takim fakcie należałoby poinformować pozostałych wspólników. W przypadku spółki cywilnej do automatycznego przejęcia praw do zarządzania na takich zasadach, jak zmarły wspólnik ma wyłącznie zarządca, który został ustanowiony przed śmiercią wspólnika i dla którego zastrzeżono takie zasady.

Uwaga!

Ustanawiając zarządcę sukcesyjnego w spółce cywilnej, przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania wspólników – wspólnik ma bowiem możliwość zaprotestowania w terminie 14 dni od uzyskania informacji. Niezgoda powinna być przedstawiona w formie pisemnej.

Jeśli przed śmiercią wspólnika nie zastrzeżono, że zarządca sukcesyjny wchodzi na jego miejsce, taka procedura jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przez pozostałych wspólników.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie