Blog ifirma.pl

Zarządzanie wiedzą w firmie z wykorzystaniem AI

|
|
4 minut czytania
Wiedza biznesowa, sposób jej gromadzenia i przekazywania są często niedocenianymi czynnikami biznesowego sukcesu. Natomiast duże i małe przedsiębiorstwa zmagają się stale z wyzwaniem efektywnego zarządzania ogromną ilością rozproszonych i niespójnych danych, z których trudno wyczytać cenny know-how. Sztuczna inteligencja oferuje rozwiązania, które nie tylko usprawniają proces zarządzania wiedzą, ale również otwierają nowe możliwości dla firm, które chcą rozwijać się, tworzyć i skutecznie wdrażać innowacje. Na czym jednak polega zarządzanie wiedzą z AI?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na czym polega zarządzanie wiedzą z AI?

Zarządzanie wiedzą w firmie to proces tworzenia, udostępniania, wykorzystywania i zarządzania danymi oraz informacjami w organizacji. Obejmuje:

 • gromadzenie,
 • organizowanie,
 • przechowywanie i
 • udostępnianie wiedzy.

Jak jednak zarządzać wiedzą w przedsiębiorstwie tak, aby wspierała ona podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów?

W tradycyjnym modelu zarządzania wiedzą, proces ten często okazywał się żmudny, czasochłonny i nieefektywny. Wystarczy wyobrazić sobie system zarządzania wiedzą oparty na papierowych zeszytach z notatkami, karteczkach z uwagami dotyczącymi sposobu wykonywania zadań, czy salach z równymi rzędami krzeseł i prelegentem przy tablicy.

Sztuczna inteligencja, rewolucjonizując zarządzanie wiedzą, nie tylko odciąża ludzi z wykonywania codziennych zadań, ale także zwiększa możliwości w zakresie uczenia się i spersonalizowanego organizowania informacji umożliwiając szybsze, bardziej precyzyjne i skalowalne zarządzanie wiedzą. Małe firmy i młodzi przedsiębiorcy, którzy często borykają się z ograniczonymi zasobami, mogą skorzystać z AI w zarządzaniu wiedzą, aby zwiększyć efektywność, umożliwić wzrost i poprawić nabywanie nowych umiejętności.

Jak AI przekształca gromadzenie wiedzy w firmie?

Proces gromadzenia wiedzy w firmie to kluczowy element zarządzania wiedzą, a AI odgrywa istotną rolę w jego usprawnieniu. Oto kilka przykładów, jak sztuczna inteligencja przekształca ten proces:

 • tagowanie i kategoryzacja treści – AI może automatycznie kategoryzować i tagować nowe wpisy danych, zapewniając spójność, redukując duplikaty i eliminując ręczną pracę przy kategoryzacji danych. Algorytmy uczenia maszynowego są trenowane na wcześniej oznaczonych danych, co umożliwia im samodzielne tagowanie i klasyfikowanie nowych informacji,
 • inteligentne wyszukiwanie – wyszukiwanie z wykorzystaniem AI łączy zdolność rozumienia semantycznego z tradycyjnymi algorytmami wyszukiwania. Interpretując kontekst zapytań użytkowników, dąży do tego, by wyniki wyszukiwania były zgodne z intencją, a nie tylko literalnym dopasowaniem słów kluczowych. To sprawia, że pracownicy mogą otrzymywać precyzyjne, kontekstowo odpowiednie dane, nawet jeśli ich zapytania są nieprecyzyjne.

Przykładem zastosowań AI w zarządzaniu wiedzą są chatboty zintegrowane z platformami takimi jak Stack Overflow for Teams, Microsoft Teams lub Slack. Umożliwiają one pracownikom zadawanie pytań społeczności, a udzielone odpowiedzi są następnie przechowywane w łatwo przeszukiwalnej bazie wiedzy. Takie podejście utrzymuje dzielenie się wiedzą w centrum przepływu pracy.

Proaktywne zarządzanie wiedzą

Zarządzanie wiedzą w firmie nie powinno ograniczać się tylko do organizowania i udostępniania istniejących informacji. AI umożliwia firmom aktywne poszerzanie zakresu dostępnej wiedzy, wykorzystując techniki takie jak uczenie nienadzorowane do odkrywania nowych, wartościowych informacji z nieustrukturyzowanych źródeł danych. Dzięki technikom AI, takim jak klasteryzacja i asocjacja, możliwe jest odkrywanie nowych wzorców i zależności w danych, co prowadzi do generowania nowej wiedzy.

Poprzez analizę interakcji użytkowników AI może rekomendować pracownikom informacje lub kursy, które poszerzą ich umiejętności w kierunku pożądanym przez firmę. Na przykład, korporacyjna platforma e-learningowa może sugerować kursy na podstawie historii ukończonych szkoleń przez pracownika oraz wyborów kolegów pełniących podobne role.

Oprócz udostępniania istniejących informacji AI może aktywnie poszukiwać nowej wiedzy z różnych źródeł, takich jak:

 • dane ekonomiczne,
 • raporty branżowe,
 • media społecznościowe.

Wykorzystując techniki uczenia nienadzorowanego, takie jak grupowanie i asocjacja, AI potrafi wyłapywać wzorce i trendy z nieustrukturyzowanych zbiorów danych, dostarczając firmom nowych, cennych spostrzeżeń.

Zarządzanie wiedzą

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Wirtualni asystenci i szkolenie na życzenie

Jedną z najbardziej zauważalnych zalet AI w zarządzaniu wiedzą jest możliwość prowadzenia rozmów z całą bazą firmowej wiedzy. Takie rozwiązanie ma już nawet swoją nazwę – Retrieval-Augmented Generation (RAG). Może to być wirtualny asystent, który odpowie trafnie na wszystkie pytania dotyczące projektów zrealizowanych przez firmę. Albo treści generowane na żądanie – na przykład prezentacja z awatarem opowiadającym o formule obsługi klienta w konkretnym dziale na podstawie zbioru dobrych praktyk zawartych w bazie wiedzy.

Wykorzystując przetwarzanie języka naturalnego (NLP), wirtualni asystenci potrafią zrozumieć polecenia użytkowników i wykonywać różnorodne zadania, takie jak podsumowywanie dokumentów, wyszukiwanie podobnych projektów czy porównywanie danych sprzedażowych różnych oddziałów firmy. Stanowią one intuicyjny interfejs, który umożliwia płynną rozmowę z bazą wiedzy firmy, zwiększając wydajność i zaangażowanie pracowników.

Treści generowane na żądanie to nie tylko streszczenia artykułów z bazy wiedzy, odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ), lecz również kreatywne treści generowane na podstawie istniejących materiałów organizacji. Na przykład, zespoły sprzedaży mogą tworzyć profile kluczowych konkurentów, generować scenariusze szkoleniowe lub zlecać podsumowania informacji o klientach w celu bardziej efektywnego przygotowania się do negocjacji.

Zarządzanie wiedzą

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Podsumowanie

Zarządzanie wiedzą w firmie z wykorzystaniem AI to prawdziwa rewolucja, która zmienia sposób, w jaki organizacje gromadzą, organizują i wykorzystują informacje. Sztuczna inteligencja nie tylko usprawnia tradycyjne procesy, ale także otwiera całkowicie nowe możliwości, pozwalając firmom aktywnie odkrywać nową wiedzę, personalizować treści i angażować użytkowników w intuicyjny sposób.

Małe przedsiębiorstwa i początkujący przedsiębiorcy, którzy często zmagają się z ograniczonymi zasobami, mogą odnieść ogromne korzyści z wdrożenia AI w zarządzaniu wiedzą. Zwiększona wydajność, lepsza obsługa klienta, szybszy dostęp do informacji i możliwość skalowania to tylko niektóre z zalet, które pomagają im pozostać konkurencyjnymi i innowacyjnymi na rynku. Przyszłość zarządzania wiedzą w firmie należy do tych, którzy będą potrafili wykorzystać moc AI.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie