Blog ifirma.pl

Zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

|
|
2 minut czytania
Od 1 września 2009 roku zmieniły się zasady podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Osoby, które będą chciały dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będą mogły do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od 1 września 2009 roku zmieniły się zasady podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Osoby, które będą chciały dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będą mogły do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe kogo dotyczy?

Prawo do dobrowolnej kontynuacji podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przysługuje osobom które:
 • nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązku ubezpieczeń,
 • były objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. pracownicy po ustaniu stosunku pracy)
 • są obywatelami Polski, którzy podlegali dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym w okresie wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub na terytorium Polski w podmiotach zagranicznych nieposiadających w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.

Jak było przed zmianą

Do 31.08.2009 r. osoby które chciały być objęte tymi ubezpieczeniami koniecznie musiały złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń w terminie 30 dni od daty ustania ubezpieczeń.

Co się zmieniło

Od 1 września 2009 r. nie będzie w powyższym zakresie żadnych ograniczeń czasowych. Osoba, która wyrazi wolę kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie mogła złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w dowolnym terminie. Może to być zarówno jeden dzień po ustaniu np. stosunku pracy jak i 3 miesiące później.
Ważne!
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota. Nie niższa jednak niż kwota najniższego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1276 zł. Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń/ zmiany danych osoby ubezpieczonej. Najczęściej podaje się kod 190000 – jest to kod osoby kontynuującej ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe nakłada na osoby mu podlegające obowiązek złożenia deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Muszę one również opłacać składki ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Osoby ubezpieczone składają deklarację rozliczeniową za każdy miesiąc kalendarzowy. Nawet gdy w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zaszły żadne zmiany.  

Zobacz również: Kary stosowane przez organy podatkowe i ZUS

Małgorzata Michalak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie