Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Dnia 28 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Dnia 28 lipca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę -Dz.U. Nr 155, poz.919. Nowe rozporządzenie zastąpiło wcześniejsze z 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Co wprowadziło nowe rozporządzenie?
Wprowadziło to, że praca bez zezwolenia może być wykonywana przez cudzoziemca przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w ciągu roku, niezależnie od liczby podmiotów powierzających takiej osobie wykonanie pracy. Możliwość podjęcia pracy jest uzależniona od zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą.
Wprowadzone zmiany dotyczą też rejestrowanych przez PUP oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi z Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji lub Ukrainy.
W nowym rozporządzeniu określono jakie dokładnie dane dotyczące pracy cudzoziemca powinny zostać zamieszczone w oświadczeniu do urzędu pracy.
A są to: nazwa zawodu, miejsce, data rozpoczęcia i okres wykonywania pracy, wysokość proponowanego wynagrodzenia, a także rodzaj umowy na podstawie, której praca będzie wykonywana.
Powierzający pracę czyli, pracodawca zobowiązany jest też oświadczyć, że zapoznał się z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców i, że nie ma możliwości zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy.
Została zniesiona możliwość powierzenia pracy na okres powyżej sześciu miesięcy jeśli cudzoziemiec ma w tym czasie zezwolenie na pobyt na czas oznaczony w związku z wykonywaniem innej pracy w Polsce. Została tu przyjęta zasada, że uproszczone przepisy powinny dotyczyć tylko pracy tymczasowej.
I jeszcze jedno, a mianowicie pojawiły się kolejne zawody, które mogą być wykonywane bez zezwolenia. A są to min. nauczyciele języków obcych i artyści.
Zostały też doprecyzowane placówki, w których cudzoziemcy mogą podjąć zatrudnienie.

Małgorzata Michalak

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość