Deklaracje VAT

deklaracje vat różne rodzaje

W podatku dochodowym zniesiono obowiązek składania deklaracji miesięcznych i kwartalnych. W podatku VAT nie ma tak dobrze. Deklaracje VAT należy składać co miesiąc (VAT-7) lub kwartalnie (VAT-7K). Wykazujemy na niej VAT od przychodów (zwany należnym) i VAT od kosztów (nazywany naliczonym). Jeśli należny jest większy, to wpłacamy go do urzędu skarbowego. Jeśli większy jest naliczony, […]

W podatku dochodowym zniesiono obowiązek składania deklaracji miesięcznych i kwartalnych. W podatku VAT nie ma tak dobrze. Deklaracje VAT należy składać co miesiąc (VAT-7) lub kwartalnie (VAT-7K). Wykazujemy na niej VAT od przychodów (zwany należnym) i VAT od kosztów (nazywany naliczonym). Jeśli należny jest większy, to wpłacamy go do urzędu skarbowego. Jeśli większy jest naliczony, to możemy albo go przenieść na następny miesiąc, albo wystąpić o zwrot na rachunek bankowy.

Deklaracje VAT – miesięcznie czy kwartalnie, co lepsze?

To zależy. Jeżeli wiemy, że będziemy ponosić duże nakłady na początku działalności (budowa lub remont lokalu, kupno środków trwałych i wyposażenia, zakup dużej ilości towaru), to lepiej wybrać rozliczanie miesięczne. Będziemy mogli co miesiąc (a nie co kwartał) występować o wypłacenie nadwyżki podatku naliczonego. A jak koszty już będą mniej więcej stałe i podatek należny zawsze będzie większy? Która opcja lepsza? Matematycznie jest wszystko jedno, czy wpłacimy 1000 zł co miesiąc czy 3000 zł za kwartał. Psychologicznie bardziej boli 3000 zł naraz, niż po 1000 zł co trochę. Ekonomicznie lepiej płacić co kwartał, bo jednak dłużej będziemy mogli obracać pieniędzmi.

VAT-R

Czyli deklaracja rejestracyjna, na niej dokonujemy zgłoszenia jako czynni płatnicy podatku VAT. Określamy, od kiedy chcemy (lub musimy) zostać płatnikami podatku VAT, czy deklaracje VAT będziemy składać miesięcznie czy kwartalnie, czy chcemy rozliczać się metodą kasową, a także czy będziemy dokonywać sprzedaży i zakupów na terenie Unii Europejskiej.

VAT-UE

Podatnicy, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych, mają dodatkowy obowiązek. Oprócz składania deklaracji VAT-7 (VAT-7K) muszą także składać deklarację VAT-UE. Wykazują na niej NIP kontrahenta unijnego oraz kwotę transakcji. Tego rodzaju deklaracje VAT można składać w trybie kwartalnym lub miesięcznym. Należy jednak pamiętać, że jeśli zostaną przekroczone ustawowe limity deklaracje należy składać wyłącznie w trybie miesięcznym.

VAT-Z

Informacja o zaprzestaniu bycia czynnym płatnikiem VAT. Deklaracja VAT składana najczęściej przy likwidacji firmy.

VAT-26

Jeśli przedsiębiorca posiada samochód prywatny, który wykorzystuje wyłącznie do celów firmowych, a do tego prowadzi szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu (kilometrówkę), to może odliczyć 100% podatku VAT z kosztów zakupu samochodu i paliwa, a także z kosztów eksploatacji. Formularz VAT-26, czyli informację o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w terminie do 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z samochodem. Więcej informacji o pojazdach firmowych znajdziesz w rozdziałach czwartym („IV Podatek dochodowy – koszty”) i ósmym („VIII Podatek VAT”).

VAT-27

Informacja podsumowująca obrót krajowy. Dotyczy transakcji objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, dla których podatnikiem jest nabywca.Taką deklaracje VAT można składać co miesiąc lub kwartalnie, do 25 dnia po okresie za który jest składana.

VIU-D i VIU-R (MOSS)

MOSS (Mini One Stop Shop) to specjalna procedura mająca uprościć opłacanie podatków. Dotyczy przedsiębiorców świadczących usługi elektroniczne, telekomunikacyjne lub nadawcze dla klientów zza granicy, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i nie są podatnikami VAT (osoby prywatne). Dzięki niej przedsiębiorca nie musi rejestrować się na cele podatku VAT we wszystkich krajach UE, z których pochodzą jego klienci. Zamiast tego może zarejestrować się w sys­temie MOSS i rozliczać się bezpośrednio w Polsce. Pośrednikiem jest tu Drugi Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście. Rejestracja do MOSS odbywa się przy pomocy formularza VIU-R. Przesłanie dokumentu możliwe jest wyłącznie drogą elektroniczną, z użyciem podpisu kwalifikowanego. Deklarację rozliczeniową VIU-D składa się kwartalnie drogą elektroniczną, do 20 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.