Główny Urząd Statystyczny

Główny Urząd Statystyczny nadaje numer REGON

Urząd Statystyczny jest organem, który dokonuje wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, czyli nadaje numer REGON – dziewięciocyfrowy identyfikator przedsiębiorcy.

Urząd Statystyczny jest organem, który dokonuje wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, czyli nadaje numer REGON – dziewięciocyfrowy identyfikator przedsiębiorcy. Jeśli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, REGON jest nadawany spółce.

Jak uzyskać wpis?

Zgodnie z zasadą „jednego okienka” wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG-1, składany w Urzędzie Gminy (Miasta), jest przekazywany do Urzędu Statystycznego i na tej podstawie firma uzyskuje numer identyfikacyjny REGON. Cały proces dokonywania wpisu bądź jego zmiany w rejestrze REGON zakłada brak konieczności bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy z urzędami statystycznymi. Urząd Statystyczny przesyła do przedsiębiorcy zaświadczenie o nadanym mu numerze identyfikacyjnym REGON.

Numer REGON

Od 19 grudnia 2008 r. został zniesiony wymóg posługiwania się w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON. Niezbędne też nie jest podawanie tego numeru w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych. Spółki cywilne chcąc uzyskać numer REGON muszą udać się do Urzędu Statystycznego osobiście, gdzie należy przedstawić (oryginał i kserokopię):
  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej dla każdego ze wspólników,
  • umowę spółki.
W urzędzie spółka składa druk RG-1. Zaświadczenie o nadaniu numeru REGON jest wydawane od razu. Baza internetowa REGON znajduje się tutaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.