Blog ifirma.pl

Gabinet masażu a kasa fiskalna

|
|
4 minut czytania
Prowadzisz gabinet masażu i masz wątpliwości, czy musisz posiadać kasę fiskalną? W dzisiejszym artykule poruszymy ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W prowadzonej działalności gospodarczej cała sprzedaż musi być zaksięgowana w prowadzonych rejestrach dla celów podatkowych, dotyczy to zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT. Nadmierne obowiązki dokumentacyjne przytłaczają wielu przedsiębiorców, dlatego jeśli to tylko jest możliwe starają sobie ułatwiać życie. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem instalowania kasy fiskalnej w gabinecie masażu.

Kasa fiskalna w firmie

Kasa fiskalna najczęściej ma postać urządzenia, na którym nabijana jest sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Obecnie przedsiębiorcy mogą zakupić kasę online, a wybrane branże – kasy w formie oprogramowania, nazywane również kasami wirtualnymi. Kasy elektroniczne i z papierowym zapisem kopii posiadają jedynie ci przedsiębiorcy, którzy zakupili je wcześniej i w dalszym ciągu użytkują.

Uwaga!

Przedsiębiorcy, którzy ewidencjonują sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej, mają obowiązek umożliwić konsumentom zapłatę bez użycia gotówki – przy użyciu instrumentu płatniczego

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać kasę fiskalną od razu, inni mogą wybrać zwolnienie z ewidencjonowania na kasie. Na temat zwolnień mowa jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów, które wydawane jest cyklicznie, najczęściej raz na dwa lata. W tym akcie podane są najważniejsze informacje na temat tego kto musi posiadać kasę fiskalną i kto może skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania pod warunkiem spełnienia warunków, o których jest tam mowa.

Gabinet masażu a kasa fiskalna

Zastanówmy się więc, czy w gabinecie masażu musi być kasa fiskalna? W tym celu zajrzymy w pierwszej kolejności do Rozporządzenia, żeby sprawdzić kto ma bezwzględny obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

W Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z ewidencjonowania na kasie wymienione zostały usługi, które bezwzględnie muszą być rejestrowane na kasie. Nas będą interesowały usługi:

  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne

Uwaga!

W przepisach nie zostały wymienione wprost usługi masażu, stąd powstaje dylemat i pytanie, czy nie mieszczą się one pod którymś z pojęć wymienionych powyżej

Przepisy nie są precyzyjne i doskonałe, o czym przekonaliśmy się już nie jeden raz. Brakuje w nich wielu definicji stąd ciągłe dylematy przedsiębiorców, jaki sposób postępowania jest odpowiedni, żeby nie narazić się na sankcje ze strony organu podatkowego. Jak zawsze w takich wątpliwych przypadkach odwołujemy się do interpretacji podatkowych. W jednej z nich sygn. 0114-KDIP1-3.4012.90.2020.1.MT z dnia 20.04.2020 r. padło pytanie odnośnie kasy fiskalnej w gabinecie masażu. Przedsiębiorca posiada tytuł technik-masażysta i zamierza wykonywać jedynie profesjonalne usługi masażu. W ocenie wnioskodawczyni usługi masażu nie zostały wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, nie występują żadne przesłanki negatywne. Oznacza to, że dopóki nie przekroczy sprzedaży w kwocie 20.000 zł może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania. W tym miejscu warto podkreślić, że w załączniku do Rozporządzenia jest opisana jeszcze alternatywa, która uprawnia do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zgodził się z takim podejściem.

Uwaga!
Przedsiębiorca, który prowadzi gabinet masażu może się zdecydować na wybranie zwolnienia przedmiotowego z kasy fiskalnej
W załączniku (poz. 37) do Rozporządzenia wymienione zostały warunki, kiedy świadczenie usług korzysta ze zwolnienia, jeśli przedsiębiorca:
  • otrzyma całą zapłatę za wykonaną usługę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
  • posiada ewidencje i dowody, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła wpłata
Przedsiębiorca może korzystać również ze zwolnienia podmiotowego dopóki jego sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekracza kwoty 20.000 zł

Usługa masażu wykonywana przez osobę niewidomą a kasa fiskalna

W załączniku do Rozporządzenia w sprawie zwolnień opisana została jeszcze jedna sytuacja uprawniająca przedsiębiorcę do zastosowania zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. Chodzi mianowicie o przypadek, kiedy usługi są świadczone osobiście przez osoby niewidome posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Uwaga!

W załączniku do Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej zamieszczona została informacja (poz. 48), że ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej korzystają usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Prawo do takiego zwolnienia potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0112-KDIL3.4012.237.2023.2.KFK z dnia 19.05.2023 r. czytamy, że zatrudniając niewidomego, jednego pracownika posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszony został temat stosowania kasy fiskalnej w gabinecie masażu. Naszym celem było ustalenie, czy w każdym przypadku przedsiębiorca będzie miał obowiązek posiadania kasy. Jak się okazuje, masaż nie został wymieniony w kategorii czynności, które bezwzględnie muszą posiadać kasę fiskalną. Tym samym przedsiębiorca świadczący takie usługi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego do wysokości limitu sprzedaży, który wynosi 20.000 zł. Jest również inna możliwość, a mianowicie przyjmowanie zapłaty bezgotówkowo, jest to zwolnienie przedmiotowe wymienione w załączniku do Rozporządzenia. Trzecia możliwość dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy albo sami posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niepełnosprawnego.

Stan prawny na dzień: 01.08.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie