Zwolnienia z VAT – limit obrotu

limit zwolnienia z VAT

Zmiany wprowadzone do ustawy o VAT, w zamyśle ustawodawców, mają służyć uproszczeniu oraz optymalizacji rozliczania się z podatku od towarów i usług przez poszczególnych podatników, z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zmiany wprowadzone do ustawy o VAT, w zamyśle ustawodawców, mają służyć uproszczeniu oraz optymalizacji rozliczania się z podatku od towarów i usług przez poszczególnych podatników, z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Limit obrotu

Od 1 stycznia 2011 roku kwota limitu obrotu, który uprawnia do zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, uległa zwiększeniu ze 100 000 zł do 150 000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie 2010 roku). Jest to zmiana, która poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych, ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty.

Jak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego?

Z powyższego zwolnienia podmiotowego z podatku VAT w 2011 roku będą mogli skorzystać podatnicy, którzy nie przekroczyli w 2010 roku kwoty limitu obrotu w wysokości 150 000 zł. Także Ci, którzy przekroczyli „stary” limit wynoszący 100 000 zł. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia przez podatnika, jest konieczność pisemnego zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego do dnia 15 stycznia 2011 roku. Z powyższego zwolnienia nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w 2010 roku sami zrezygnowali ze zwolnienia, a ich obrót za 2010 rok nie przekroczył 100 000 zł. Jeśli podatnicy Ci zechcą ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT, będą do tego uprawnieni dopiero od 1 stycznia 2012 roku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.