Blog ifirma.pl

AI dla startupów – najlepsze narzędzia

|
Gdy każdy dzień może przynieść przełom, AI dla startupów staje się nie tyle opcją, co koniecznością. Sztuczna inteligencja umożliwia młodym firmom nie tylko bardziej efektywne zarządzanie zasobami i automatyzację zadań, ale także otwiera drzwi do innowacji, które mogą zdefiniować przyszłość branży. W tym artykule przyjrzymy się narzędziom AI, które pomogą startupom poradzić sobie z uporządkowaniem operacji biznesowych, planowania, strategii, marketingu oraz prototypowania, oferując przy tym inspirujące przykłady zastosowań.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W jakich obszarach działalności AI dla startupów może pomóc?

Rozwój technologii AI dla startupów otwiera przed nimi wiele możliwości. Od automatyzacji procesów wewnętrznych, przez personalizację usług, po zaawansowaną analizę danych – AI staje się nieodłącznym elementem strategii firm pragnących przodować na rynku. Na przykład startup działający w branży e-commerce może wykorzystać AI do personalizacji rekomendacji produktów dla swoich klientów, co zwiększa skuteczność sprzedaży i buduje lojalność klientów.

W finansach AI może przewidywać trendy rynkowe. Natomiast w opiece zdrowotnej – wspierać diagnostykę. Startupy działające w każdym z tych sektorów zyskują dzięki AI nie tylko na efektywności, ale i na jakości oferowanych usług. Przyjrzyjmy się jednak narzędziom AI dla startupów, które mogą przydać się niezależnie od specjalizacji.

Tworzenie strony internetowej – Bubble.io

Bubble.io (https://bubble.io/) to narzędzie, które zmienia podejście do tworzenia stron internetowych i aplikacji, szczególnie dla startupów. Ułatwia tworzenie bogatych w funkcje aplikacji webowych i mobilnych na platformie programowania wizualnego, czyli bez konieczności kodowania. W przeciwieństwie do tradycyjnego tworzenia stron z osobnym front-endem, back-endem i komponentami bazy danych, aplikacje Bubble są tworzone natywnie przy użyciu zintegrowanej platformy chmurowej, która obejmuje pełny zakres technologii.

Dzięki integracji z narzędziami AI, takimi jak ChatGPT, DALL-E 3, czy Whisper, Bubble.io pozwala na tworzenie zaawansowanych aplikacji bez konieczności posiadania rozległej wiedzy programistycznej. Natomiast automatyzacja procesów umożliwia wyzwalanie działań, takich jak powiadomienia lub wywołania zewnętrznych API na podstawie skonfigurowanych zdarzeń. Kontrola dostępu, uprawnienia oparte na rolach i historia wersji zapewniają zaawansowane opcje zarządzania tworzonymi w Bubble aplikacjami.

Startupy mogą dzięki temu szybko prototypować i wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania, takie jak aplikacje SaaS, czy sieci społecznościowe, co jest kluczowe w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

AI dla startupów

Źródło: Bubble.io

Programowanie – Github Copilot

Github Copilot (https://github.com/features/copilot) to narzędzie, które zmienia oblicze programowania, oferując wsparcie oparte na dużych modelach językowych. Dla startupów, gdzie zasoby są ograniczone, a potrzeba szybkiego wprowadzania innowacji jest wysoka, Copilot może być nieoceniony.

Przykładowo, startup pracujący nad nowym oprogramowaniem może wykorzystać Copilot do generowania i sprawdzania kodu, oraz tworzenia testów, co przyspiesza rozwój projektu i pozwala na skupienie się na kreatywnych aspektach pracy, zamiast rutynowego kodowania.

Przygotowanie oferty – GrammarlyGO

Grammarly (https://www.grammarly.com/ai) to narzędzie, które podnosi jakość komunikacji biznesowej, co jest niezwykle ważne dla młodych firm. Dzięki zaawansowanej analizie tekstu i detekcji plagiatu startupy mogą tworzyć unikalne i profesjonalne oferty, propozycje czy raporty. Na przykład, startup oferujący usługi IT może wykorzystać Grammarly do optymalizacji swoich propozycji biznesowych, co zwiększa szanse na sukces w negocjacjach z potencjalnymi klientami.

Dzięki nowej funkcji GrammarlyGO zaopatrzonej w sztuczną inteligencję, to narzędzie AI dla startupów zyskuje dodatkowe możliwości, takie jak:

 • generowanie pomysłów na treści,
 • tworzenie szkiców oraz
 • modyfikowanie istniejących treści przy użyciu własnych promptów lub sugestii Grammarly.

Najlepsza funkcje GrammarlyGO to jednak możliwość ustawienia unikatowego głosu marki poprzez określenie poziomu profesjonalizmu czy też oficjalnego tonu oraz regionalizacji języka angielskiego (amerykański, kanadyjski, brytyjski, australijski, indyjski). Niestety narzędzie jest na razie dostępne jedynie dla użytkowników tego języka.

AI dla startupów

Źródło: Grammarly (https://www.grammarly.com/)

Tworzenie treści marketingowych – ChatGPT + DALL·E 3

Najbardziej wszechstronne narzędzie AI dla startupów to synergia ChatGPT i DALL·E 3 (https://chat.openai.com/). Ten niezastąpiony duet otwiera przed startupami nowe możliwości w zakresie tworzenia treści marketingowych, a także burzy mózgów dotyczących wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.

ChatGPT może generować angażujące i spersonalizowane teksty, podczas gdy Dalle-3 tworzy pasujące do nich grafiki. Startup działający w branży turystycznej może na przykład wykorzystać te narzędzia do tworzenia unikalnych opisów miejsc wraz z unikatowymi ilustracjami, co wyróżni go na tle konkurencji.

Startup może wejść na jeszcze wyższy poziom innowacji – poszerzania możliwości działania, a także automatyzacji powtarzalnych zadań – dzięki całej palecie GPTsów, czyli specjalistycznych czatbotów do zadań specjalnych dostępnych dla użytkowników Chat GPT Plus. Dzięki samodzielnemu tworzeniu prywatnych GPTsów można stosunkowo łatwo zbudować sobie zestaw niezastąpionych pomocników AI.

AI dla startupów

Źródło: ChatGPT (https://chat.openai.com/)

Gdzie szukać specjalistycznych narzędzi AI dla startupów

Co jednak zrobić, jeśli przedstawiony zestaw narzędzi AI startupowi nie wystarcza? Warto sięgnąć po There’s An AI For That (https://theresanaiforthat.com/) – platformę, która gromadzi dziś ponad 12 000 narzędzi AI, oferując startupom dostęp do szerokiego spektrum rozwiązań. Wybierając narzędzia najlepiej dopasowane do swoich potrzeb, startupy mogą znacząco przyspieszyć rozwój swojego biznesu. Na przykład, firma zajmująca się analizą danych znajdzie na ThereIsAnAIForThat narzędzia do automatyzacji zbierania i przetwarzania danych, co pozwoli jej na szybsze generowanie wniosków i rekomendacji dla klientów.

Zręcznie używane narzędzia AI dla startupów umożliwiają zwielokrotnienie innowacji i mądre ukierunkowanie rozwoju. Wykorzystanie narzędzi takich jak Bubble.io, Github Copilot, GrammarlyGO, ChatGPT z Dalle-3, czy platformy ThereIsAnAIForThat, pozwala młodym firmom na bardziej skuteczne konkurowanie na rynku, oferując jednocześnie wartościowe usługi i produkty. Kluczem do sukcesu jest jednak świadome wybieranie narzędzi, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i celom biznesowym startupu.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie