Blog ifirma.pl

AI w przyszłości pracy. Jak przygotować swój biznes na zmiany?

|
|
4 minut czytania
Sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy już dziś. Choć wiele osób obawia się, że AI „zabierze” miejsca pracy, sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Wielu ekspertów twierdzi bowiem, że tak naprawdę AI przyniesie jeszcze więcej możliwości rozwoju zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców. Jedno jest pewne – bardzo szybko zmieniają się umiejętności potrzebne do wykonywania pracy w wielu zawodach. Jak wynika z Future of Work Report, do 2030 roku zestaw umiejętności niezbędnych wykonywania pracy intelektualnej zmieni się o 65%. Natomiast obecnie ponad połowa użytkowników LinkedIn pracuje na stanowiskach, które zostaną istotnie przekształcone przez sztuczną inteligencję. To prawdziwa rewolucja, która już się rozpoczęła. Jak zatem przygotować swój biznes na nadchodzącą erę AI?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co NIE zmieni się w biznesie w erze AI w przyszłości pracy?

Szacuje się, że do 2025 roku AI wyeliminuje ok. 85 milionów miejsc pracy, ale jednocześnie stworzy 97 milionów nowych. Wciąż potrzebni będą pracownicy, którzy łączą umiejętności kreatywne z technicznymi i miękkimi. Słowem – pokierują rozwojem technologii zgodnie z wartościami firmy i potrzebami klientów. Do tego potrzebne będą z pewnością świetne zdolności komunikacyjne – stosowane zarówno w kontaktach z ludźmi, jak i, w coraz większym stopniu, z AI.

Ponadto, odpowiedzialne decyzje biznesowe wciąż będą najprawdopodobniej podejmowane przez ludzi, AI może dostarczać analiz i rekomendacji, ale odpowiedzialność w dalszym ciągu będzie spoczywała na ludziach. Co więcej, kompetencje miękkie, takie jak:

 • integracja zespołów,
 • budowanie relacji,
 • kreatywność,
 • Empatia
 • nadal pozostaną domeną człowieka.

Choć AI będzie miała ogromny wpływ na rynek pracy, pewne rzeczy się nie zmienią.

Automatyzacja czy augmentacja? Dwa podejścia do AI

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie przedsiębiorstwa mogą korzystać z potencjału AI. Pierwszym jest automatyzacja, drugim augmentacja, czyli poszerzanie możliwości.

 • automatyzacja – dzięki niej AI może przejąć rutynowe, powtarzalne zadania biurowe, pozwalając ludziom skupić się na pracy kreatywnej i rozwoju. Już teraz szacuje się, że ok. 60% działań realizowanych przez działy księgowe może zostać zautomatyzowanych;
 • augmentacja – AI może znacząco rozszerzyć możliwości pracowników, pozwalając im pracować z większą wydajnością poprzez dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji, analiz danych czy prognoz. Dzięki AI pracownicy mogą też efektywniej wykorzystać swój potencjał. Ponadto, jak pokazują badania naukowców z Harvard Business School, zastosowanie AI może podnieść produktywność specjalistów nawet o 40%.

Choć wiele firm kusi już dziś obietnica redukcji kosztów składana przez automatyzację, warto pomyśleć o długoterminowej strategii. Tutaj lepiej sprawdzi się połączenie obu. AI w przyszłości pracy może bowiem oznaczać automatyzację prostych zadań i wykorzystanie sztucznej inteligencji do wzmocnienia tego, co jest największym atutem firmy i jej pracowników.

AI w przyszłości pracy

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników w erze AI

Wdrażanie AI w firmach to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim ludzi i rozwoju ich umiejętności. Dlatego kluczowe są inwestycje w podnoszenie kwalifikacji pracowników, aby mogli oni sprawnie posługiwać się nowymi narzędziami.

Już teraz firmy zgłaszają duże zapotrzebowanie na analityków danych, specjalistów AI i ekspertów ds. bezpieczeństwa informacji. Liczba ofert pracy dla takich specjalistów wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat średnio o 17%. Jednocześnie coraz pilniejsza staje się potrzeba szkoleń dla wszystkich pracowników. Szacuje się, że do 2027 roku będzie ich wymagać nawet 60% załogi.

Szkolenia powinny koncentrować się zarówno na technicznej obsłudze narzędzi AI, jak i na rozwijaniu kompetencji miękkich niezbędnych do efektywnej współpracy ze sztuczną inteligencją. Aby korzystać z AI w pracy, pracownicy będą musieli nauczyć się:

 • skutecznego komunikowania się z AI, w tym tworzenia promptów i „programowania w języku naturalnym”;
 • krytycznej oceny rekomendacji AI;
 • rozumienia ograniczeń technologii;
 • radzenia sobie z błędami popełnianymi przez systemy sztucznej inteligencji.

Ponadto szkolenia pomogą im zrozumieć, jak AI może wspomóc ich codzienną pracę. Dzięki temu AI stanie się dla nich mocnym sojusznikiem, a nie zagrożeniem.

Jak AI zmienia podejście do rekrutacji i zarządzania talentami?

AI wpływa nie tylko na samych pracowników, ale też na cały proces zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. Nowe technologie już teraz zaczynają wspierać działy HR.

Przede wszystkim, wstępny proces rekrutacji będzie w coraz większym stopniu wspierany przez algorytmy, dzięki czemu rekruterzy zyskają więcej czasu na rozmowy z kandydatami. Ponadto systemy AI, takie jak chatboty rekrutacyjne, pomogą umawiać spotkania czy zadawać kandydatom doprecyzowujące pytania.

Jednocześnie jednak wykorzystanie AI w rekrutacji rodzi pewne zagrożenia. Dlatego ważne jest, aby systemy były transparentne i nie dyskryminowały potencjalnych pracowników. W Unii Europejskiej wdrażane są już regulacje prawne (m. in. AI Act), które mają zapewnić większą kontrolę nad algorytmami wykorzystywanymi w rekrutacji.

Strategie wdrażania AI w małych i średnich przedsiębiorstwach

Mniejsze firmy mogą odnieść zaskakująco duże korzyści z wykorzystania potencjału AI. Kluczowe jest jednak stopniowe wdrażanie rozwiązań oraz dostosowywanie ich do konkretnych potrzeb.

Przede wszystkim warto rozważyć automatyzację prostych, powtarzalnych zadań biurowych, co pozwoli odciążyć pracowników. Ponadto algorytmy AI mogą wspierać działania operacyjne, takie jak obsługa klienta, marketing czy sprzedaż.

Jednocześnie nowe narzędzia powinny być wdrażane stopniowo, aby pracownicy mieli czas na przyzwyczajenie się do zmian. Można zacząć od niewielkich projektów pilotażowych, a dopiero później rozszerzać zakres działania AI.

Podsumowanie: AI w przyszłości pracy

Podsumowując, wpływ AI na rynek pracy będzie ogromny. Pojawią się nowe role związane ze sztuczną inteligencją, zmienią się kompetencje poszukiwane u pracowników, a także podejście do rekrutacji i zarządzania talentami. Niektóre stanowiska znikną, ale równocześnie powstaną nowe, bardziej kreatywne. Kluczowe będzie inwestowanie w rozwój umiejętności załogi i stopniowe wdrażanie AI tak, by wspierała ludzi, a nie tylko ich zastępowała. Mimo nieuniknionych wyzwań eksperci prognozują, że ostatecznie to ludzie i AI razem będą tworzyć przyszłość świata pracy.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie