Blog ifirma.pl

AI w rekrutacji – opracowywanie materiałów rekrutacyjnych krok po kroku

|
|
6 minut czytania
Systemy korzystające ze sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji zostały zaklasyfikowane w AI Act jako systemy wysokiego ryzyka. Od klasyfikacji CV po wspomaganie procedur rekrutacyjnych – za trzy lata sztuczna inteligencja pomagająca rekruterom będzie musiała spełniać rygorystyczne wymagania. Wysokiej jakości dane treningowe, przejrzystość procedur, szczegółowa dokumentacja i nadzór człowieka zapewnią rekruterom potężne narzędzia do optymalizacji każdego etapu poszukiwania nowych pracowników – od przygotowania ogłoszeń po selekcję kandydatów. Jak zatem efektywnie wykorzystać AI, zachowując niezbędny czynnik ludzki, zgodnie z rekomendacjami Parlamentu Europejskiego? W tym artykule odkryjemy, jak krok po kroku używać AI do tworzenia angażujących materiałów rekrutacyjnych, przestrzegając nadchodzących regulacji i unikając pułapek nadmiernej automatyzacji, by przyciągnąć najlepsze talenty.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak szybko opracować materiały rekrutacyjne z AI?

Warto skorzystać z pomocy AI przy opracowaniu materiałów rekrutacyjnych – od przygotowania ogłoszenia i opisu stanowiska, przez udzielanie informacji zwrotnych i komunikację z kandydatem, aż po napisanie przewodnika z informacjami dla nowozatrudnionej osoby.

AI może znacząco przyspieszyć tworzenie skutecznych ogłoszeń o pracę i opisów stanowisk. Warto zacząć od skorzystania z pomocy ChatGPT czy Google Gemini, aby na podstawie wypunktowanej listy wymagań łatwo przygotować tekst ogłoszenia, który będzie przyciągał właściwe osoby.

Warto skorzystać także ze specjalistycznych narzędzi, takich jak Textio (https://textio.com/) czy Talvista (https://www.talvista.com/). Analizują one treść pod kątem języka inkluzywnego, sugerują optymalne słowa kluczowe i pomagają dostosować ton komunikacji do grupy docelowej.

Oto kluczowe korzyści AI w opracowywaniu materiałów rekrutacyjnych:

 • oszczędność czasu – AI automatyzuje żmudne zadania, jak analiza treści i sugestie zmian, skracając proces z godzin do minut;
 • tworzenie angażujących, wolnych od uprzedzeń treści – AI wykrywa stronnicze sformułowania i sugeruje alternatywy, co prowadzi do zwiększenia inkluzywności i pozwala na lepszą komunikację z kandydatami. Przykładowo, narzędzia AI Talvista wykrywa zwroty zniechęcające kobiety do aplikowania w opisie stanowiska i proponuje neutralne odpowiedniki, co skutkuje 25% wzrostem liczby aplikacji od kobiet (https://www.talvista.com/job-descriptions-optimized/).

Przykładowo, tworząc opis stanowiska programisty Java, AI może zasugerować zastąpienie wyrażenia „wymagane doświadczenie” zwrotem „potrzebne umiejętności”, by poszerzyć pulę osób kandydujących.

Co więcej, używanie inkluzywnego języka w informacji zwrotnej pozwala dalej dostrajać algorytmy AI, by generowały jeszcze trafniejsze treści. Tak AI w rekrutacji oszczędza czas, jednocześnie tworząc angażujące, wolne od uprzedzeń ogłoszenia, które przyciągają różnorodne, utalentowane osoby.

Źródło: Haiper.ai, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

AI Act. Jak można legalnie wykorzystywać AI w rekrutacji?

AI Act został przyjęty przez Parlament Europejski 13 marca 2024. Tworzy on ramy prawne dla wykorzystania AI w biznesie, w tym w rekrutacji.

AI Act klasyfikuje systemy AI stosowane w rekrutacji, które podejmują decyzje znacząco wpływające na życie jednostek, jako systemy wysokiego ryzyka. Przykłady to AI do preselekcji CV czy oceny kandydatów podczas rozmów wideo. Będą one wymagać rygorystycznej oceny zgodności, od oceny ryzyka po zapewnienie ludzkiego nadzoru, a także rejestracji w unijnej bazie danych.

Kluczowe jest przejrzyste informowanie kandydatów o używaniu AI i umożliwienie zakwestionowania decyzji. Przykładowo, stosując AI do preselekcji CV, trzeba zagwarantować regularny audyt algorytmów pod kątem dyskryminacji. AI w rekrutacji musi być wdrażana odpowiedzialnie, z poszanowaniem praw kandydatów i wymogów etycznych. Tylko wtedy technologia ta będzie służyć interesom zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

Przestrzeganie nadchodzących regulacji i zapewnienie etycznego wykorzystania AI będzie kluczowe dla rekruterów. Muszą oni zrównoważyć korzyści AI z wymogami prawnymi, dbając o przejrzystość, kontrolę i możliwość zakwestionowania decyzji przez kandydatów.

AI w rekrutacji

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Do czego nie warto używać AI w rekrutacji?

Choć AI niesie wiele korzyści, są obszary, w których technologia nie zastąpi człowieka. Nadmierne poleganie na automatyzacji może prowadzić do przeoczenia wyjątkowych talentów i braku osobistego podejścia. Oto sytuacje, w których warto postawić na czynnik ludzki, szczególnie podczas:

 • budowania relacji z kandydatami – AI może wspierać komunikację, ale to rekruter nawiązuje osobistą więź, kluczową dla pozytywnych doświadczeń kandydata i wizerunku firmy. Przykładowo, rozmowa rekrutacyjna prowadzona przez człowieka, który słucha, zadaje trafne pytania i okazuje zainteresowanie, buduje zaufanie i zaangażowanie kandydata;
 • ocena dopasowania kultury organizacji i kandydata – algorytmy AI mogą analizować umiejętności, ale to rekruter najlepiej oceni, czy kandydat pasuje do kultury organizacyjnej firmy. Doświadczony rekruter, znający wartości firmy, podczas rozmowy wyczuwa, czy kandydat podziela jej misję i będzie dobrze współpracować z zespołem;
 • holistyczne spojrzenie na kandydatów – AI skupia się na mierzalnych czynnikach, jak umiejętności czy zgodność CV z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu, ale może przeoczyć unikatowy potencjał. Osoba rekrutująca może przykładowo dostrzec w CV kandydata doświadczenie w wolontariacie i podczas rozmowy odkryć, że dzięki organizacji wydarzeń i społecznemu zaangażowaniu rozwinął on umiejętności przywódcze, istotne dla stanowiska menedżera projektu, co nie wynika bezpośrednio z jego doświadczenia zawodowego.

Rekruterzy nie mogą ślepo polegać na rekomendacjach AI. Muszą je traktować jako wsparcie, ale zawsze kierować się też własnym osądem. To pozwoli dostrzec niuanse, które algorytmy mogą przeoczyć. Ostatecznie rekrutacja to proces, w którym jest miejsce na współpracę ludzi i maszyn, w której empatia, budowanie relacji i holistyczne spojrzenie odgrywają niezastąpioną rolę.

AI w opracowywaniu CV

AI przekształca też proces aplikowania o pracę. Przede wszystkim ułatwia opracowywanie CV, dając kandydatom natychmiastową informację zwrotną i zwiększając ich szanse na sukces.

Narzędzia takie jak Resume.io (https://resume.io/) czy Rezi (https://www.rezi.ai/) analizują CV, sugerując optymalizację treści. Przykładowo, Rezi podpowiada wnioskodawcy na stanowisko marketingowe, aby podkreślił doświadczenie i aktywność w mediach społecznościowych pasujące do wymagań pracodawcy. Dzięki temu może ono łatwo zostać dopasowane do profilu i oczekiwań konkretnej firmy, co zwiększa prawdopodobieństwo zaproszenia na rozmowę.

Z kolei VMock (https://www.vmock.com/) ocenia strukturę i wizualną atrakcyjność CV, oferując sugestie poprawy. Dzięki temu kandydaci tworzą profesjonalnie wyglądające dokumenty, wyróżniające się w oczach rekruterów. Przykładowo, VMock zarekomenduje absolwentowi prawa przejrzysty układ i stonowaną kolorystykę, podkreślające jego kwalifikacje. Tak przygotowane CV przykuwa uwagę i buduje wizerunek kompetentnego profesjonalisty.

Aplikując do pracy z CV współtworzonym z AI, pamiętaj, żeby naprawdę odzwierciedlało Twoje umiejętności i osobowość. Jednocześnie rekruterzy muszą pamiętać, że algorytmy AI oceniające CV mogą utrwalać nierówności i stereotypy pochodzące z historycznych wzorców zatrudnienia. Dlatego konieczna jest regularna weryfikacja i dostrajanie modeli AI, by zapewnić sprawiedliwą ocenę wszystkich kandydatów. Zarówno osoby aplikujące, jak i specjaliści HR, powinni nieustannie uczyć się i dostosowywać do rozwijających się możliwości AI w tym obszarze. To pozwoli w pełni wykorzystać potencjał technologii, jednocześnie zachowując czujność wobec jej ograniczeń.

Podsumowanie

AI w opracowywaniu rekrutacji niesie obietnicę transformacji procesu pozyskiwania talentów. Automatyzując żmudne zadania, technologia pozwala rekruterom skupić się na budowaniu relacji i strategicznym dopasowaniu kandydatów do potrzeb firmy. Jednak wdrażając AI, nie można zapominać o zapowiadanych regulacjach i kwestiach etycznych.

Nadchodzące regulacje, takie jak unijny AI Act, ustanowią ramy prawne dla wykorzystania AI w rekrutacji. Systemy wysokiego ryzyka, np. do oceny kandydatów, będą podlegać surowym wymogom, jak ocena zgodności i zapewnienie ludzkiego nadzoru

Zarówno rekruterzy, jak i kandydaci, muszą nieustannie uczyć się i dostosowywać do rozwijających się możliwości AI. Krytyczne podejście, regularna weryfikacja algorytmów i otwarcie na informację zwrotną pozwolą w pełni wykorzystać potencjał technologii, zachowując czujność wobec jej ograniczeń.

AI w rekrutacji wymaga zachowania równowagi między automatyzacją a niezbędnym pierwiastkiem ludzkim. Pamiętając o regulacjach, etyce i ograniczeniach technologii, rekruterzy mogą używać AI do optymalizacji procesu i podejmowania trafniejszych decyzji. Ostatecznie kluczem jest synergiczne współdziałanie ludzi i maszyn, w którym empatia, budowanie relacji i strategiczne myślenie spotykają się z mocą algorytmów. Tak powstaje rekrutacja przyszłości – efektywna, spersonalizowana i stawiająca człowieka w centrum.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie