A te trzeba gdzieś naładować. Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
Kluczowe pojęcia związane ze stacjami ładowania przedstawiliśmy w artykule: Pomysł na biznes. Stacja ładowania samochodów elektrycznych . W niniejszym, w celu uproszczenia “otwarcie stacji ładowania” oznacza udostępnienie posiadaczom elektryków możliwości ładowania samochodów za pomocą stacji ładowania.
Stacja ładowania elektryków jako przedmiot działalności gospodarczej
Wyróżnimy tutaj dwie opcje:
- rozpoczęcie działalności polegającej na stacji ładowania elektryków,
- rozszerzenie istniejącej już działalności o stacje ładowania samochodów elektrycznych.
W pierwszym przypadku należy zarejestrować działalność, zgodnie z krokami wskazanymi na stronie Rejestracja firmy. W drugim natomiast, wystarczy zaktualizować wpis CEIDG o odpowiedni kod PKD.
Jeśli chodzi o PKD, to usługi ładowania pojazdów mogą przynależeć np. do kodu PKD 35.14 – handel energią elektryczną. Ponieważ jednak jest to dziedzina stosunkowo nowa, warto z zapytaniem o kod pkd dla stacji ładowania samochodów wystąpić do GUS.
W ramach porównania, dla działalności polegającej na udostępnianiu stacji do ładowania telefonów komórkowych i laptopów, GUS wydał opinię, że stosownym kodem PKD będzie tu właśnie 35.14.
Wymagania formalne
Wymagania formalne związane z ogólnodostępną stacją ładowania, to przede wszystkim:
- zgłoszenie robót budowlanych – nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, należy jedynie zgłosić sam fakt robót budowlanych – instalacji stacji ładowania,
- zgłoszenie stacji do badania do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT),
- przekazywanie danych do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych ( EIPA) – publicznego rejestru wraz z mapą, na której znajdują się publiczne stacje ładowania,
- oznaczenie stacji ładowania oraz wyznaczonych miejsc postojowych – zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz art. 12b ustawy o drogach publicznych.
Stacje niepubliczne:
- wymagają zgłoszenia budowlanego,
- wymagają zgłoszenia do badań UDT wyłącznie, jeśli pobierane są w nich opłaty za ładowanie pojazdów,
- nie muszą być połączone z Ewidencją Infrastruktury Paliw Alternatywnych.
Wymaganie techniczne
Wymaganie techniczne dla stacji ładowania znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Energii. Przede wszystkim stacja powinna być usytuowana poza strefą zagrożenia wybuchem, a także być wyposażona m.in w.:
- tabliczkę znamionową producenta lub operatora stacji, zawierającej m.in. nazwę producenta, typ urządzenia, numer seryjny, napięcia znamionowe, częstotliwość znamionową, prądy znamionowe,
- zabezpieczenia przeciwpożarowe – wyłączniki odcinające zasilanie itd.
- instrukcję ładowania w widocznym miejscu – może być w wyświetlaczu w interfejsie użytkownika na urządzeniu,
- informację z numerem telefonu pod który należy dzwonić w razie awarii,
- informację o zagrożeniach (porażenie prądem) związanych z pracą urządzenia,
- co najmniej gniazda wyjściowe lub złącza pojazdowe typu 2 określone w normie PN-EN 62196-2
Badanie techniczne stacji ładowania przed pierwszym użyciem
Przed pierwszą eksploatacją stacji ładowania samochodów elektrycznych, należy złożyć wniosek o badanie wstępne do Urzędu Dozoru Technicznego, właściwego ze względu na miejsce lokalizacji stacji. Wniosek można złożyć elektronicznie lub papierowo. Należy do niego dołączyć m.in.:
- opis techniczny urządzenia,
- instrukcje eksploatacji,
- protokoły odpowiednich pomiarów elektrycznych,
- rysunek wraz z opisem miejsca lokalizacji urządzenia oraz zastosowanych zabezpieczeń przed uszkodzeniami,
- schemat zasilania urządzenia.
Badania dokonuje inspektor UDT w terminie 30 dni od złożenia wniosku o ich przeprowadzenie. Opłata za wykonanie badań wynosi 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego w roku poprzednim.
Szczegółowe informacje na temat stacji i punktów ładowania można znaleźć w obszernym Przewodniku stworzonym przez Urząd Dozoru Technicznego wspólnie Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży elektromobilności.
Opłaty za ogólnodostępną stację ładowania
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31.03.2022 za każdą ogólnodostępną stację ładowania należy odprowadzać do UDT miesięczne opłaty w wysokości:
- 10 zł – operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania,
- 50 zł – dostawcy usługi ładowania.
Opłaty dotyczą zarówno nowych podmiotów jak i już tych zarejestrowanych.
Opłata powinna być wnoszona do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nadano numer EIPA (indywidualny kod identyfikacyjny) lub utrzymywano numer EIPA/kod w systemie teleinformatycznym.
Zarabianie na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych może stać się dobrym pomysłem na biznes. Znaczne koszty poniesione dzisiaj mogą zwrócić się w przyszłości (długoterminowej). Warto jednak pamiętać, że każdy biznes może być ryzykowny i tak naprawdę nie wiadomo, co przyniesie. Stąd warto upewnić się, czy ma on sens. Przed otwarciem działalności, polecamy przeczytać wskazówki jak przygotować się do rejestracji działalności gospodarczej?