Powrót

Amortyzacja liniowa przyspieszona

amortyzacja przyspieszona

W określonych przypadkach przedsiębiorca może zastosować współczynnik podnoszący standardową stawkę amortyzacji środka trwałego. Kliknij i sprawdź, w przypadku jakich składników majątku jest to możliwe i jakie współczynniki można zastosować!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W określonych sytuacjach przedsiębiorca może przyspieszyć okres amortyzacji środka trwałego poprzez podwyższenie stosowanej standardowej stawki amortyzacyjnej. Amortyzację liniową przyspieszoną można zastosować wyłącznie do składników majątku wykorzystywanych w warunkach szkodliwych lub gdy poddawane są szybkiemu postępowi technicznemu.

Przyspieszona amortyzacja – czy do każdego środka trwałego?

Co ważne, przyspieszoną amortyzację można zastosować nie do wszystkich rodzajów środków trwałych. Przedsiębiorca ma prawo podwyższyć stawki wynikające z Wykazu stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu odpowiednich współczynników dla:

  • budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych lub złych,
  • maszyn, urządzeń oraz środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych lub wymagających szczególnej sprawności technicznej,
  • maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu.

Amortyzacja przyspieszona – jakie współczynniki?

Zastosowane na tej podstawie współczynniki podwyższające wartość odpisów amortyzacyjnych mogą wynosić maksymalnie:

  • 1,2 w przypadku budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych,
  • 1,4 w przypadku budynków i budowli używanych w warunkach złych oraz wymienionych wyżej urządzeń i środków transportu,
  • 2,0 w przypadku maszyn i urządzeń z grupy 4-6 i 8 KŚT (patrz wyżej).

Co ważne, zastosowany przez przedsiębiorcę współczynnik nie musi osiągać maksymalnej wysokości określonej w przepisach. Warto jednak pamiętać, że wybór współczynnika najwyższego z możliwych skutkuje maksymalnym skróceniem okresu amortyzacji.

Co to znaczy „warunki pogorszone”?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że przez wspomniane używanie budynku w warunkach pogorszonych należy rozumieć używanie ich pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników, które wpływają na przyspieszenie zużycia obiektu. Z kolei za warunki złe uważa się używanie budynków pod wpływem niszczących środków chemicznych (niezależnie od ich pochodzenia).

Sprawdź, jaka stawka amortyzacji jest najlepsza?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość