Blog ifirma.pl

Automatyzacja pracy i zwiększenie produktywności. Przewodnik po AI dla freelancerów

|
|
5 minut czytania
Freelancerzy muszą nieustannie poszukiwać nowych metod, aby zdobywać zlecenia, by ich oferta była świeża, a wykonanie – efektywne. Jedną z najskuteczniejszych metod zwiększania konkurencyjności i produktywności jest automatyzacja pracy oraz wspomaganie kreatywności przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). Czy dzięki współpracy z AI, freelancerzy otwierają drzwi nowym, niespotykanym dotąd możliwościom biznesowym? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak AI może stać się nieocenionym narzędziem dla freelancerów, umożliwiając im osiąganie lepszych wyników i zmieniając sposób pracy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Specjalizacja w dziedzinie AI

Fiverr odnotował wzrost popytu na umiejętności związane z AI w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 1400%. To chyba wystarczający powód, żeby dodać do freelanserskiego portfolio sprawne posługiwanie się narzędziami z dziedziny sztucznej inteligencji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z AI, wybierz jeden obszar lub narzędzie i stopniowo wprowadzaj zmiany. Najlepsze rezultaty osiągniesz, przyglądając się niezbyt wymagającym, ale czasochłonnym zadaniom, które wykonujesz codziennie.

Automatyzacja powtarzalnych zadań – oszczędność czasu i skupienie na priorytetach

Według ankiety przeprowadzonej przez Freelancer.com, w USA już w lipcu 2023 aż 75% freelancerów korzystało z narzędzi AI do zwiększenia produktywności. Automatyzacja pracy z wykorzystaniem AI może znacząco usprawnić codzienne zadania freelancerów, takie jak:

 • odpowiadanie na e-maile,
 • zarządzanie kalendarzem,
 • poszukiwanie nowych zleceń.

Automatyzacja pracy przy pomocy AI pozwoli freelancerom znacząco ograniczyć codzienną rutynę i oszczędzać cenny czas, który jest przecież kluczowym zasobem każdego freelancera. A do tego utrzymać kontrolę nad rozwojem działalności. Pod kątem zwiększenia produktywności dzięki automatyzacji bez znajomości programowania, warto przyjrzeć się:

 • Zapier – umożliwia integrację ponad 3000 aplikacji, automatyzując przepływ pracy między nimi. Na przykład, można skonfigurować automatyczne dodawanie nowych zleceń z poczty e-mail bezpośrednio do listy zadań.
 • Make (dawniej Integromat) – pozwala na tworzenie złożonych scenariuszy obejmujących wiele aplikacji i usług. Co może zrobić z nimi freelancer? Przykładowo, dzięki AI może zautomatyzować proces wysyłania faktur klientom po zakończeniu projektu.
Automatyzacja pracy

Źródło: Upwork (https://www.upwork.com/research/freelance-forward-2023-research-report)

Generowanie treści – tworzenie tekstów, grafik i materiałów wideo

Aby odnieść sukces, freelancerzy muszą nie tylko dostarczać treści dla swoich klientów, ale również prowadzić własny marketing. Dzięki wykorzystaniu AI, freelancerzy mają możliwość jednoczesnego spełnienia obu tych wymagań poprzez automatyzację pracy związanej z generowaniem treści, materiałów w szybki i efektowny sposób.

AI może w tym pomóc, oferując narzędzia do generowania szkiców, a nawet zaawansowanych wersji:

 • tekstów – korzystając z najnowszego Gemini od Google, sprawdzonego ChatGPT Plus, czy specjalistycznych narzędzi, jak na przykład CopyAI czy Jasper;
 • grafik – od intuicyjnego DALL·E 3 dostępnego za pośrednictwem ChataGPT, przez Midjourney w Discord, po Stable Diffusion dla najbardziej zaawansowanych użytkowników;
 • materiałów wideo – do prezentacji z awatarami jak w Synthesia, czy eksperymentalnych wideo z Runway lub – już za chwilę – z zapowiedzianym przez OpenAI generatorem Sora (https://openai.com/sora).

Narzędzia do generowania treści pozwalają freelancerom na szybkie tworzenie i adaptację materiałów do wymagań klienta.

Optymalizacja procesów – zwiększanie efektywności

Optymalizacja procesów to przede wszystkim trop dla freelancerów, którzy szukają oszczędności czasu i sposobów na zwiększanie efektywności. AI oferuje potężne narzędzia do analizy danych, identyfikacji trendów i optymalizacji procesów pracy.

Jednak w pracy freelancera najlepszym sposobem na optymalizację i zwiększenie produktywności może okazać się… rozmowa z ChatemGPT na temat ulepszonych sposobów wykonywania zadań, a nie automatyzacja pracy. Wystarczy opowiedzieć mu szczegółowo, jakie zadania wykonujemy. A następnie zapytać, w jaki sposób można skorzystać z pomocy AI, aby nie tylko przyspieszyć i poprawić rezultaty, ale także mieć większą satysfakcję z pracy. Fraza „optymalizacja procesów” z pomocą AI staje się obietnicą lepszego wykorzystania zasobów i uzyskania z nich maksymalnych rezultatów. A także szansą na większą liczbę zadowolonych klientów.

Automatyzacja pracy

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Współpraca z klientem – lepsza komunikacja i budowanie relacji

W dziedzinie freelancingu budowanie mocnych i trwałych relacji z klientami jest kluczowe. Wykorzystanie AI w tym procesie to znacząca szansa na stworzenie wartościowych oraz długotrwałych więzi biznesowych. AI może wspierać freelancerów w utrzymywaniu wysokiej jakości komunikacji, pomagając w analizie potrzeb klientów i dostosowywaniu komunikatów do ich stylu komunikacji i oczekiwań.

Wykorzystanie AI do analizy sentymentu brzmi jak zadanie dedykowane dla dużych firm. Jednak przed wysłaniem trudnego maila do klienta warto wkleić go w okno ChatGPT czy Gemini i zapytać „Jaki wyraz emocjonalny ma ta wiadomość?”. Ta prosta analiza sentymentu pozwoli uniknąć kłopotów w realizacji projektu. Może również stać się receptą na uzyskanie informacji zwrotnej na temat stylu naszej komunikacji. A w dłuższej perspektywie – pozwala na lepsze zrozumienie emocji w komunikacji pisanej i potrzeb klientów.

Pozyskiwanie nowych klientów – dotarcie do szerszego grona odbiorców

Dla wielu solopreneurów nie sama realizacja projektów, a znalezienie nowych klientów jest jednym z największych wyzwań. AI może odgrywać kluczową rolę w tym procesie, oferując narzędzia, które pozwalają tworzyć aplikacje świetnie dopasowane do wymagań klienta. Dzięki nim wiemy też, że nasza oferta zawiera wszystkie wymagane elementy i jest wolna od błędów. Przykładowo, Upwork wykorzystuje AI do pomocy w tworzeniu lepszych aplikacji do projektów, co zwiększa szanse freelancerów na sukces.

Kształtowanie strategii biznesowej – podejmowanie trafnych decyzji

Strategia biznesowa freelancera to przede wszystkim podejmowanie trafnych decyzji dotyczących rozwoju kariery. Przy obecnym tempie rozwoju narzędzi opartych na AI to niełatwe zadanie. Dlatego freelancer powinien skoncentrować się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do wzmocnienia swoich umiejętności w tym, co robi najlepiej.

AI dostarcza freelancerom narzędzi do analizy rynku, konkurencji oraz trendów. Jednak jeśli znalazłaś już swoją niszę, zastanów się lepiej, w jaki sposób możesz stać się jeszcze lepszą specjalistką. W ten sposób, z wykorzystaniem narzędzi AI, dzięki zwiększeniu produktywności Twoja kariera freelancera może nabrać rozpędu. Ciągłe uczenie się i rozwój – są kluczowe dla wykorzystania potencjału AI w biznesie, umożliwiając freelancerom oferowanie usług na coraz wyższym poziomie.

Przyszłość AI dla freelancerów – nowe możliwości i trendyEwolucja AI otwiera przed freelancerami nowe możliwości, stwarzając jednocześnie wyzwania związane z adaptacją do szybko zmieniającego się środowiska. Ci, którzy potrafią wykorzystać potencjał AI, zyskują przewagę konkurencyjną, oferując usługi na wyższym poziomie i w szybszym tempie. W przyszłości umiejętność efektywnego wykorzystania potencjału AI będzie determinować pozycję i możliwości rozwoju każdego freelancera.

Rozwój AI generuje nowe zawody, nisze i modele biznesowe, oferując freelancerom szansę na rozwój i eksplorację nowych ścieżek kariery. Z drugiej strony, elastyczność i zdolność do adaptacji są kluczowe dla przyszłości pracy w erze AI, pozwalając na skuteczne wykorzystanie nowych technologii.

Automatyzacja pracy z wykorzystaniem AI oferuje freelancerom szereg korzyści, od oszczędności czasu po dostęp do nowych klientów. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko znajomość narzędzi, ale przede wszystkim umiejętność ich praktycznego wykorzystania. Freelancerzy, którzy są w stanie dostosować się do nowych realiów i wykorzystać potencjał AI, będą cieszyć się przewagą na rynku, oferując usługi na poziomie, który mogły wcześniej oferować tylko większe firmy. Inwestycja w rozwój umiejętności i wiedzy na temat AI jest zatem niezbędna dla każdego, kto chce maksymalnie wykorzystać swoje możliwości. Freelancerzy muszą nauczyć się myśleć nieszablonowo i wykorzystywać AI w twórczy sposób, aby osiągnąć sukces w świecie, który ulega nieustannym przeobrażeniom za sprawą technologii.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie