Brak zapłaty a faktura korygująca

Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za fakturę od kontrahenta, często boryka się z problemem rozliczenia podatków. Czasem pomysłem na rozwiązanie kłopotu jest faktura korygująca do nieopłaconej faktury sprzedaży. Nie jest to jednak prawidłowe rozwiązanie – wyjaśniamy, dlaczego.

Faktura korygująca – kiedy możliwa?

Zasadniczo fakturę sprzedaży wystawiamy wtedy, gdy dokonaliśmy dostawy towarów albo wykonaliśmy usługę. Zgodnie z Ustawą o VAT, jeśli po wystawieniu dokumentu okaże się, że:

  • Udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty
  • Udzielono opustów i obniżek cen, przyznanych po dokonaniu sprzedaży
  • Dokonano zwrotu towarów i opakowań do sprzedawcy
  • Dokonano zwrotu całości lub części zapłaty (w przypadku faktury zaliczkowej)
  • Podwyższono cenę
  • Stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku

możliwe jest wystawienie faktury korygującej. Korekta powinna zmienić wartość transakcji na właściwą, po uwzględnieniu powyższych zdarzeń.

Faktura korygująca a brak zapłaty

Jak widać, katalog sytuacji, które pozwalają na wystawienie faktury korygującej, jest zamknięty i nie zawiera braku zapłaty za fakturę przez nabywcę. W tym przypadku nie dochodzi bowiem do żadnej zmiany ceny lub wartości, nie anulujemy także dostawy towarów czy wykonanej usługi.

Dlatego też wystawienie faktury korygującej z powodu braku zapłaty uznawane jest za organy skarbowe za nieprawidłowe.

Brak zapłaty – co zrobić?

W większości przypadków brak zapłaty od kontrahenta nie zwalnia przedsiębiorcy z konieczności zapłacenia należnych podatków – podatku dochodowego w formie zaliczki oraz VAT.

W takiej sytuacji, skoro faktura korygująca nie jest możliwa do wystawienia – warto poszukać rozwiązania gdzie indziej. Zacząć można przede wszystkim od windykacji – wysłać wezwanie do zapłaty, monit albo ponaglenie. Czynnych podatników VAT wspiera ustawodawca – mogą oni w takiej sytuacji skorzystać z ulgi na złe długi, czyli skorygowania należnego podatku po spełnieniu określonych wymogów. W przypadku przychodu (podstawy wyliczenia podatku dochodowego) sytuacja jest nieco trudniejsza, można jednak podjąć próbę udowodnienia nieściągalności należności. Jeśli zostaną spełnione wymogi, nieopłacona kwota będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Nierzetelni kontrahenci? Wyjściem może być metoda kasowa – skorzystaj i ciesz się płynnością finansową!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI