Powrót

Brak zapłaty a faktura korygująca

korygująca

Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za fakturę od kontrahenta, często boryka się z problemem rozliczenia podatków. Czasem pomysłem na rozwiązanie kłopotu jest wystawienie faktury korygującej do nieopłaconej faktury sprzedaży. Nie jest to jednak prawidłowe rozwiązanie – wyjaśniamy, dlaczego.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Faktura korygująca – kiedy możliwa?

Zasadniczo fakturę sprzedaży wystawiamy wtedy, gdy dokonaliśmy dostawy towarów albo wykonaliśmy usługę. Zgodnie z Ustawą o VAT, jeśli po wystawieniu dokumentu okaże się, że:

 • Udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty
 • Udzielono opustów i obniżek cen, przyznanych po dokonaniu sprzedaży
 • Dokonano zwrotu towarów i opakowań do sprzedawcy
 • Dokonano zwrotu całości lub części zapłaty (w przypadku faktury zaliczkowej)
 • Podwyższono cenę
 • Stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku

możliwe jest wystawienie faktury korygującej. Korekta powinna zmienić wartość transakcji na właściwą, po uwzględnieniu powyższych zdarzeń.

Faktura korygująca a brak zapłaty

Jak widać, katalog sytuacji, które pozwalają na wystawienie faktury korygującej, jest zamknięty i nie zawiera braku zapłaty za fakturę przez nabywcę. W tym przypadku nie dochodzi bowiem do żadnej zmiany ceny lub wartości, nie anulujemy także dostawy towarów czy wykonanej usługi.

Dlatego też wystawienie faktury korygującej z powodu braku zapłaty uznawane jest za organy skarbowe za nieprawidłowe.

Brak zapłaty – co zrobić?

W większości przypadków brak zapłaty od kontrahenta nie zwalnia przedsiębiorcy z konieczności zapłacenia należnych podatków – podatku dochodowego w formie zaliczki oraz VAT.

W takiej sytuacji, skoro faktura korygująca nie jest możliwa do wystawienia – warto poszukać rozwiązania gdzie indziej. Zacząć można przede wszystkim od windykacji – wysłać wezwanie do zapłaty, monit albo ponaglenie. Czynnych podatników VAT wspiera ustawodawca – mogą oni w takiej sytuacji skorzystać z ulgi na złe długi, czyli skorygowania należnego podatku po spełnieniu określonych wymogów. W przypadku przychodu (podstawy wyliczenia podatku dochodowego) sytuacja jest nieco trudniejsza, można jednak podjąć próbę udowodnienia nieściągalności należności. Jeśli zostaną spełnione wymogi, nieopłacona kwota będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy możliwa jest korekta niezapłaconej faktury?

  Katalog sytuacji, które pozwalają na wystawienie faktury korygującej, jest zamknięty i nie zawiera braku zapłaty za fakturę przez nabywcę. W tym przypadku nie dochodzi bowiem do żadnej zmiany ceny lub wartości, nie anulujemy także dostawy towarów czy wykonanej usługi. Dlatego też wystawienie faktury korygującej z powodu braku zapłaty uznawane jest za organy skarbowe za nieprawidłowe.

 2. 🔸Czy brak zapłaty za fakturę zwalnia przedsiębiorcę z opłacenia podatków?

  W większości przypadków brak zapłaty od kontrahenta nie zwalnia przedsiębiorcy z konieczności zapłacenia należnych podatków – podatku dochodowego w formie zaliczki oraz VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość