Blog ifirma.pl

Chatboty AI dla e-commerce. Case studies

|
|
5 minut czytania
Chatboty AI w e-commerce ewoluują wraz ze zmianami, jakie obserwujemy w komunikacji między markami a ich klientami. Od prostych automatycznych responderów umożliwiających wybór opcji dialogowej po zaawansowanych asystentów wykorzystujących sztuczną inteligencję – chatboty zmieniły sposób, w jaki firmy angażują się w interakcje z klientami.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chatboty AI w e-commerce (i okolicach)- zastosowania

Wartość generatywnej AI używanej w e-commerce ma osiągnąć do 2032 roku wartość 2,1 miliarda dolarów, z prognozowaną roczną stopą wzrostu 14,90% w latach 2023–2032 (https://marketresearch.biz/report/generative-ai-in-e-commerce-market/).

Ten szybki wzrost wiąże się przede wszystkim z szeroką gamą zastosowań chatbotów, które pozwalają znacząco obniżyć koszty prowadzenia cyfrowej działalności. W kontekście e-commerce chatboty znajdują zastosowanie w obszarach takich jak:

 • obsługa klienta – chatboty mogą szybko i sprawnie odpowiadać na pytania klientów, redukując czas oczekiwania,
 • personalizacja zakupów – dzięki analizie danych klientów, chatboty mogą oferować spersonalizowane rekomendacje produktów. Amazon, korzystając z asystenta głosowego Alexa, sugeruje produkty na podstawie wcześniejszych zakupów i preferencji użytkownika,
 • zarządzanie zamówieniami – chatboty mogą także pomagać w śledzeniu zamówień i informować klientów o statusie ich dostawy,
 • tworzenie treści marketingowych i opisów produktów – chatboty są w stanie analizować treści wizualne i tekstowe oraz sugerować ciekawe opisy utrzymane w tonie wybranym przez sprzedawcę.

Te przykłady pokazują, jak chatboty ułatwiają życie zarówno klientom, jak i przedsiębiorcom, oferując szybką i wygodną obsługę. W przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju tych technologii, które będą jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, otwierając nowe możliwości dla sektora e-commerce.

Klarna

Klarna, szwedzka firma oferująca rozwiązania płatnicze dla e-commerce, zrewolucjonizowała tę branżę dzięki wykorzystaniu chatbotów w celu usprawnienia obsługi klienta. Znana z innowacyjnego podejścia do finansów, Klarna wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zapewnić swoim użytkownikom płynne doświadczenia zakupowe.

Wykorzystanie chatbotów przez Klarnę to przede wszystkim:

 1. Automatyzacja obsługi klienta. W pierwszym miesiącu działania, asystent AI Klarny obsłużył dwie trzecie wszystkich czatów z obsługą klienta, co jest równoznaczne z pracą 700 pełnoetatowych agentów. To pokazuje, jak efektywnie chatboty mogą zarządzać dużą liczbą zapytań, zmniejszając obciążenie pracowników i koszty firmy.
 2. Zwiększenie satysfakcji klientów. Klarna odnotowała, że jej asystent AI osiągnął poziom satysfakcji klientów porównywalny z ludzkimi agentami, a nawet przyczynił się do 25% spadku powtarzających się zapytań, dzięki większej precyzji w rozwiązywaniu spraw.
Klarna nieustannie dąży do przekraczania granic w dziedzinie fintech, a jej plany zakładają dalsze wykorzystanie AI do usprawnienia procesów i oferowania jeszcze lepszych doświadczeń klientom. To podejście może stanowić inspirację dla innych przedsiębiorstw, poszukujących sposobów na wykorzystanie technologii do optymalizacji swoich usług.

Chatboty AI

Źródło: Klarna (https://www.klarna.com/international/press/klarna-ai-assistant-handles-two-thirds-of-customer-service-chats-in-its-first-month/)

N!Asystent

N!Asystent, opracowany przez Nest Bank, to kolejny przykład innowacyjnego użycia AI w obszarze obsługi klienta. Dzięki wykorzystaniu modelu językowego GPT-4 od Microsoft, N!Asystent oferuje nowy poziom interakcji, pozwalając na komunikację w naturalnym języku i wykonywanie zaawansowanych operacji bankowych.

Kluczowe funkcje N!Asystenta obejmują komunikację w naturalnym języku – umożliwia bowiem klientom prowadzenie płynnych, naturalnych rozmów z chatbotem, co znacząco poprawia doświadczenia użytkownika. Na przykład, klient może zapytać o najlepsze sposoby oszczędzania, a N!Asystent zaproponuje produkty dostosowane do jego potrzeb finansowych.

N!Asystent to także zarządzanie finansami osobistymi. Analizuje wydatki klienta i oferuje porady dotyczące zarządzania budżetem, co pomaga w lepszym planowaniu finansów.

Potencjał AI w poprawie interakcji z klientami jest ogromny, a przykład N!Asystenta pokazuje, jak technologia może przyczynić się do bardziej spersonalizowanej i efektywnej obsługi.

Chatboty AI

Źródło: Telepolis (https://www.telepolis.pl/fintech/taryfy-promocje-uslugi/nest-bank-n-asystent-gpt-4-microsoft-sztuczna-inteligencja)

Shopify

Shopify, platforma e-commerce, znacząco wpłynęła na sposób, w jaki przedsiębiorcy prowadzą sprzedaż online. Dzięki integracji chatbotów Shopify oferuje narzędzia, które pomagają zarządzać sklepem i poprawiać obsługę klienta, co jest kluczowe dla sukcesu w cyfrowym świecie. Chatboty w Shopify wspierają:

 • zarządzanie sklepem – Sidekick, chatbot generatywny AI, pomaga właścicielom sklepów w różnych zadaniach, takich jak ustawianie rabatów, podsumowywanie danych sprzedażowych czy modyfikowanie projektów sklepów. Sidekick jest w stanie rozumieć i odpowiadać na pytania związane z funkcjonalnościami Shopify oraz zarządzaniem biznesem, co znacząco upraszcza czasochłonne i powtarzalne zadania;
 • obsługę klienta – chatboty mogą odpowiadać na często zadawane pytania klientów, oferując szybkie i precyzyjne informacje, co zwiększa ich zadowolenie i lojalność.

Feedback od użytkowników Shopify na temat skuteczności chatbotów jest pozytywny. Przedsiębiorcy doceniają, jak Sidekick ułatwia zarządzanie sklepem, co przekłada się na lepsze wyniki sprzedażowe i większą satysfakcję klientów. Statystyki i świadectwa użytkowników potwierdzają, że integracja chatbotów jest korzystna zarówno dla sprzedawców, jak i ich klientów. Przyszłość platform e-commerce, takich jak Shopify, wydaje się ściśle związana z dalszym rozwojem AI, co otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorców w zakresie automatyzacji i personalizacji usług.

Stitch

Stitch, firma oferująca usługi w zakresie zarządzania inwentarzem, wykorzystuje chatboty do innowacji w swoich procesach. Dzięki generatywnej AI Stitch jest w stanie oferować rozwiązania, które usprawniają tworzenie treści marketingowych i opisów produktów, co jest kluczowe dla skutecznej sprzedaży online.

Chatbot może tworzyć angażujące nagłówki reklam i opisy produktów, dostosowane do tonu komunikacji marki. To znacząco przyspiesza proces tworzenia treści i pozwala na lepsze dopasowanie komunikatów do oczekiwań klientów.

Innowacyjne podejście Stitch do wykorzystania AI w zarządzaniu inwentarzem może stanowić wzór dla innych firm, poszukujących sposobów na optymalizację swoich działań.

Chatboty AI

Źródło: Stitch (https://multithreaded.stitchfix.com/blog/2023/03/06/expert-in-the-loop-generative-ai-at-stitch-fix/)

Etsy

Etsy, globalny rynek dla twórców i osób tworzących rękodzieło, skutecznie wykorzystuje chatboty do wsparcia swojej społeczności sprzedawców i kupujących. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI Etsy oferuje funkcje, które ułatwiają wyszukiwanie i odkrywanie unikatowych produktów.

Chatboty na Etsy wspomagają:

 • wyszukiwanie za pomocą obrazu – wykorzystując technologię rozpoznawania obrazu (Computer Vision, CV) umożliwia kupującym wyszukiwanie produktów, używając zdjęć, co jest szczególnie przydatne w przypadku unikatowych lub ręcznie robionych przedmiotów;
 • personalizację doświadczeń zakupowych – algorytmy AI analizują preferencje i zachowania użytkowników, oferując spersonalizowane rekomendacje produktów.

Rola AI w kształtowaniu społeczności online, takich jak Etsy, jest nie do przecenienia. Technologia ta umożliwia tworzenie bardziej spersonalizowanych i angażujących doświadczeń zakupowych, co przyczynia się do budowania silnych relacji między markami a ich klientami.

Chatboty AI

Źródło: Etsy (https://www.etsy.com/codeascraft/from-image-classification-to-multitask-modeling-building-etsys-search-by-image-feature)

Chatboty AI w e-commerce – podsumowanie

Podsumowując, chatboty odgrywają kluczową rolę w transformacji e-commerce, oferując przedsiębiorcom narzędzia do automatyzacji obsługi klienta, personalizacji doświadczeń zakupowych i optymalizacji procesów biznesowych. Innowacje w technologii AI i chatbotów otwierają nowe możliwości dla e-commerce, zachęcając przedsiębiorców do eksploracji tych rozwiązań w celu zwiększenia konkurencyjności i zadowolenia klientów.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie