Chat with us, powered by LiveChat

Czym jest remont, a czym ulepszenie środka trwałego

remont czy ulepszenie środka trwałego

Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy remontem a ulepszeniem? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy mają prawo mieć dylemat, jak właściwie zakwalifikować ponoszone nakłady na posiadane środki trwałe. Ustawodawca jest oszczędny w słowach, jeżeli chodzi o definicje w ustawie o podatku dochodowym. Brakuje również szczegółowych wyjaśnień na ten temat. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się przybliżeniem pojęć remontu i ulepszenia, wskazując jednocześnie dlaczego jest to takie ważne z punktu widzenia rozliczeń w podatku dochodowym.

Czym jest remont a czym ulepszenie?

W ustawie o podatku PIT mamy przepis, z którego wynika, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Jednak nigdzie w ustawie nie jest doprecyzowano, co należy rozumieć pod pojęciem przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji.

Natomiast jeżeli chodzi o pojęcie remontu nie jest w żaden sposób określone w ustawie o PIT. Dlatego w tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak bazować na definicjach, jakie pojawiają się w orzecznictwie poruszającym tę problematykę. W jednym z wyroków NSA z 2016 roku sygn. akt II FSK 2919/13 Sąd wyjaśnił tę różnicę w bardzo przystępnej formie, wskazując, że:

Czyli podsumowując, w wyniku remontu dochodzi do przywrócenie środka trwałego do użytkowania, a w wyniku ulepszenia do istotnej zmiany jego pierwotnych cech, przez co zwiększa się wartość początkowa środka trwałego.

Remont a ulepszenie – przykłady

Opisany powyżej sposób pojmowania remontu i ulepszenia nie da przedsiębiorcom odpowiedzi na wiele pytań, które rodzą się w bieżącym prowadzeniu działalności gospodarczej. W tabeli poniżej zaprezentowaliśmy dla orientacji niektóre z nich.

Remont środka trwałego
Ulepszenie środka trwałego
Dokonanie naprawy elewacji budynku, nawet jeżeli będzie dodatkowo ocieplony, interpretacja z dnia 24.06.2020 r. nr 0115-KDIT3.4011.279.2020.3.KR. Zainstalowanie klimatyzacji w budynku. Jeżeli nakłady przeznaczone na ten cel będą przekraczały 10.000 zł w skali roku, to należy zwiększyć wartość początkową środka trwałego
Naprawa układu hamulcowego w pojeździe samochodowym Instalacja klimatyzacji w samochodzie
Naprawa karoserii w samochodzie Generalny remont silnika w pojeździe samochodowym, o ile zostaną zmienione jego parametry techniczne, np. moc

W artykule zaprezentowano jedynie ogólne informacje odnoszące się do zagadnień związanych z tematyka remontu i ulepszenia środka trwałego. Bogata baza orzeczeń wydawanych w tym temacie świadczy o wielu dylematach związanych z właściwym przyporządkowaniem wydatków do danej kategorii. Jak zawsze w takich sytuacjach można mówić o cienkiej granicy pomiędzy nimi. Wiele jest typowych sytuacji, które nie wymagają głębszej analizy i nie ma problemów z ich właściwym przyporządkowaniem. Jednak jak zawsze w takich sytuacjach w przypadku wątpliwości powinno się wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. David Jastrzębski

    Akapit Remont jest OK natomiast pierwszy akapit jest tak czytelny jak język Mandaryński (dialekt Chiński) głowa może rozboleć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość